
Хоча точного прогнозу погоди ніхто дати не може, та все-таки з приходом нового сезону хочеться хоч приблизно дізнатися, чого чекати. Особливо коли мова йде про зиму. Адже хочеться, аби ця пора була порівняно сухою та без значних морозів, з невеличким сніжком на свята. Нині фахівці по-різному оцінюють погоду взимку, та багато сходяться на думці, що вона буде мінливою та не екстремально холодною.
Зима буде мінлива та зі снігом
- У першій декаді грудня температура втримається вище норми, чекаємо до 7 градусів тепла. Але після 10 грудня очікуємо тривале похолодання 3-5 градусів морозу до початку наступного року, - пояснила завідувачка відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіра Мартазінова. - Зимні процеси будуть м’якими та зволоженими, але у деякі дні можливі жорсткі опади. До середини січня буде багато снігу, тобто можна буде покататися на лижах та санках. Основне похолодання припаде на Новий рік — кінець останньої декади грудня - початок січня. Після 10 січня температура підніметься вище за норму на 3-4 градуси. Лютий очікується м'яким і з незначними опадами. Однак і різкі зміни не виключені. Окремі дні будуть дуже несподівані.
За словами фахівця, найнижча температура взимку становитиме 15 градусів нижче нуля, а найвища сягне 5 градусів із позначкою плюс.
У Гідрометцентрі обіцяють теплу зиму
Натомість, за прогнозами Укргідрометцентру, зима несподіванок не принесе і відповідатиме нормам.
Зимові прикмети
- Теплий і сухий вересень - ознака пізнього приходу зими.
- Сире літо і тепла осінь - до довгої зими.
- Достаток горобини восени - до довгої і морозної зими.
- Якщо на початку жовтня лист з берези або дуба не повністю спаде - до пізнього снігу і до холодної зими.
- Якщо на плодах шкірка тонка - до м'якої зими, товста і груба - до суворої зими.
- Великий врожай грибів протягом літа віщує тривалу зиму.
- Великі мурашині купи восени - на сувору зиму. Якщо мурахи на початку липня збільшують розмір своїх куп і в лісах мурашників більше звичайного, - до холодної зими.
- Що яскравіше листя восени, то холоднішою і сніжною обіцяє бути зима.
- Чим товща шкаралупа у жолудів, тим суворішою буде зима.
- Усі три зимові місяці виявляться близькими до норми як за температурою, так і за опадами, – запевнив заступник начальника Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко. - Для грудня середня «морозна» норма – мінус 2-4 градуси, для січня і лютого – 3-5 морозу, за опадами всі місяці у межах 20 мм.
Директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда зазначає, що середня температура зимового періоду по всій Україні становитиме від -5°С до +1°С. У Києві середня температура буде -2°С, це вище на 2-3 градуси порівняно навіть з минулим роком. Зима мінлива, тому холодні періоди також будуть. Але коли саме, сказати важко.
Зима буде довшою, та не обов'язково суворішою
- Торік зимових днів було 25, цього року їх буде 30, але це не означає, що зима видасться суворою. Наступний сезон похолодання почнеться аж після 10 грудня, а до того часу буде близько 5-8 градусів вище нуля. Наприкінці першого зимового місяця утвориться сніговий покрив. Перед тим сніг падатиме у Карпатах, на півночі та центрі, - прогнозує директор Наукового-аналітичного центру, кліматолог Василь Троцюк. - Загалом у грудні опадів буде менше за норму, хоч і сніжитиме, і дощитиме. А от на Новий рік на заході країни очікується відлига.
Дехто радить готуватися до суворої зими
За словами провідного співробітника Морського гідрофізичного інституту, кліматолога Олени Воскресенської, сильні холоди пов'язані з аномалією у Тихому океані.
- Його температура зросла на один градус, а це означає, що у бік України взимку підуть полярні повітряні маси. Зима буде затяжною, і температура у січні–лютому опуститься місцями аж до -25-30 градусів, каже фахівець. - Незважаючи на холоди, багато снігу цієї зими чекати не доводиться.
Схожої думки щодо того, якої погоди слід чекати, дотримується і народний синоптик Леонід Горбань, щоправда, він певен, що снігу буде вдосталь.
- Я давно не пам'ятаю такої зими, яка випадає, за моїми розрахунками, зараз. Уже у першій декаді грудня почнуться невеликі морози, а закінчиться ця зима аж 27 березня, - розповідає Л. Горбань. - На Новий рік температура буде -23-25 і сильний сніг. Взагалі, цієї зими сильні морози триматимуться по 12-15 днів підряд, а відлиги будуть тільки на два-три дні. Морози спадуть тільки на Різдво, 6-7 січня, і на кілька днів у лютому. Снігу в ці два місяці теж буде багато. Він взагалі буде лежати всю зиму. Невеликі морози та мокрий сніг протримаються до кінця березня.
Новий рік може бути з морозом, а може – з дощем
Тим часом, оцінки гідрометеорологічного НДІ НАН України та Укргідрометцентру щодо погоди на Новий рік різняться. Якщо у першій інстанції певні, що Новий рік має бути морозний, а з кінця грудня і до 10 січня можливі найнижчі температури: вночі місцями -10-15 градусів, то в другій на Новий рік очікують нульову температуру і сніг з дощем.
Зима зміститься на місяць і буде мінливішою
- У найближчі 10–15 років грудень ставатиме щораз теплішим, а березень - холоднішим, якщо порівнювати з останніми 20 роками, - каже старший науковий співробітник Українського гідрометеорологічного інституту Світлана Краковська. - Узимку буде більше відлиг і різких коливань температури, більше опадів, і взагалі теплий період року буде довшим приблизно на два тижні - в основному, за рахунок пізнішого початку і скорочення тривалості зими.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар