
Існує безліч міфів про зуби мудрості. Наші предки і справді ототожнювали їхнє прорізування з розвитком розумових здібностей. Та, звичайно, це неправда. Ніякої мудрості ці зуби не додають, а називаються так тільки через те, що з'являються значно пізніше, ніж всі інші, в зрілому віці, коли людина розумніша.
Лікар-стоматолог Сторожинецької поліклініки Анатолій Грибун пояснює, що зуб мудрості - восьмий зуб, який ще називають "третій моляр". Він має жувальну поверхню і виконує жувальну функцію. Проте досить часто його прорізування викликає чимало проблем - зуб росте неправильно, не в той бік, заважає іншим зубам - в такому разі стоматолог радить видалити зуб. Наразі навіть радять його видаляти.
Чому для зубів мудрості немає місця
Зазвичай проблеми з зубами мудрості і їхнім прорізанням з'являються через те, що в процесі еволюції людини її щелепа зменшилась, адже якщо раніше люди їли більше твердих продуктів, то в сучасному світі для пережовування, багато зусиль не треба. Тож зубів стільки, скільки й раніше, а зуби мудрості, які прорізуються останніми, не мають місця. Через це ростуть неправильно, заважаючи іншим зубам та завдаючи біль людині. Проте є відсоток тих, у кого вони взагалі не прорізаються, їм вдається уникнути проблем. Є й такі, в кого місця в щелепі вистачає і зуби ростуть нормально. Та більшість все ж стикаються з проблемами, викликаними ростом зубів мудрості.
Зуби мудрості вважаються проблемними, адже їх важко лікувати і чистити
- Щелепа зменшена далеко не у всіх і треті моляри викликають проблеми не тільки через це. Трапляється, що вони важкодоступні, їх не комфортно чистити та лікувати, - каже Анатолій Євгенович.
Існує ще одна народна теорія, нібито якщо зуби мудрості рано прорізались, то й зіпсуються вони швидше. Як стверджують фахівці - це міф. Псування восьмих зубів не залежить від віку людини, це, радше, індивідуальний процес.
Хвороби - наслідки невдалого прорізання восьмих зубів
Найчастіше хвороби, що виникають через прорізування зубів, пов'язані саме з зубами мудрості. Найпоширеніша з них - перикоронарит - зуб мудрості прорізається частково, в результаті чого між яснами і новоутвореним зубом з'являється "капюшон". З часом в нього потрапляє їжа, через її перегнивання починаються запальні процеси. Людина відчуває дискомфорт, біль, страждає через неприємний гнійний запах з рота. Буває, піднімається незначна температура 37,2 -37,5 градуса, збільшуються лімфовузли, навіть боляче відкривати рота.
Гострий перикоронарит може перейти в хронічну форму, а часом спричинити до серйозні ускладнення.
Що стосується лікування, то деколи можуть допомогти звичайні полоскання ротової порожнини. Ефективніше, коли стоматолог розрізає "капюшон", який накриває коронку зуба. Призначають і безліч інших процедур.
Якщо лікування не допомогло, зуб далі не прорізається, а запальні процеси тривають, доводиться задуматись про його видалення.
Випадки неправильного росту зубів мудрості

Крім перикоронариту, зуби мудрості можуть неправильно рости - це коли вони розміщені не у зубному ряду або взагалі неправильно розміщені. Частіше трапляється зміщення нижнього третього моляра. Лікування в такому разі рідко допомагає, тож доводиться видаляти неправильно розміщений зуб.
Також є таке поняття, як "ретенований та частково ретенований зуб". Це коли повністю сформований третій моляр взагалі не прорізається, або лиш частково прорізаний. В останньому випадку, скоріш за все, його таки доведеться видалити. Та якщо зуб взагалі не прорізався, побачити його можна тільки на рентгені, це ніяк не шкодить людині, його можна і не видаляти.
Чи потрібно видаляти та як підготувати себе
Існує теорія, що зуби мудрості взагалі не потрібні і легше їх видалити, коли вони ще не виросли і не сформувалися.
Анатолій Євгенович спростовує цю думку, адже потрібні всі 32 зуби, а зуби мудрості також беруть участь в жуванні. Інша річ, коли вони спричиняють проблеми і не підлягають лікуванню. Тоді, звичайно, краще видалити.
Якщо ви з лікарем вирішили все ж видалити зуб мудрості, варто себе підготувати. Найголовніше - зробити рентген, щоб лікар добре бачив, як зуб розміщений і як його видалити найлегше. Краще виконати цю процедуру вранці, щоб до вечора вже відійти він анестезії і добре спати. Перед відвідуванням стоматолога потрібно добре поїсти, адже потім не можна вживати їжу ще 2-3 години. Заборонено в день операції вживати алкоголь, не бажано робити це і напередодні.
Після видалення їсти не можна, і навіть коли минуло 2-3 години, краще намагатися жувати не тим боком, де вирвали зуб. На місці зуба залишиться ранка, тому треба полоскати ротову порожнину, аби в неї не потрапляла їжа. Та не слід робити це занадто ретельно, аби згусток крові, що виник у лунці не вимився, тоді ранка загоюватиметься довше. Якщо через декілька днів з'являються болісні відчуття, треба негайно піти до стоматолога, аби він промив лунку.
Якщо зуб мудрості був розміщений неправильно, то аби видалити його, розрізатимуть ясна, потім скоріш за все, накладуть шви.
Деколи після операції, окрім полоскання, призначають анальгін, антибіотики та різноманітні мазі.
Ірина БЄЛОВА
На власному досвіді
Чи боляче видаляти зуб мудрості?
Це питання виникає у всіх, кому радять позбутися "вісімки". Та правда в тому, що сучасна медицина проводить цю операцію швидко і безболісно. Перед процедурою стоматолог-хірург ставить укол - анестезію. Через деякий час ви зрозумієте, що не відчуваєте не лише щелепу, а буквально півголови. Якщо випадок не складний, зуб видалять за хвилину. Лікар вхопить його маленькими щипцями, розхитає та в одну мить вирве. Запевняю, ви нічого не відчуєте. Якщо випадок складніший, операція триватиме довше - 20-40 хвилин, проте також буде безболісною.
Неприємні відчуття з'являються тільки через 1,5-2 години після видалення, коли закінчується дія знеболювального. Проте біль не сильний. Єдине - ранка кровить приблизно ще день. Аби кровотеча швидше припинилась, відразу після операції треба затиснути ранку марлевою прокладкою і потримати 15-20 хвилин. Згодом добре полоскати розчином солі, йоду або настоєм ромашки.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар