
У ліричній голлівудській комедії "Кралечка" є цікавий епізод. Якось у ванній кімнаті головний герой (його грає Річард Гір) застав зненацька головну героїню (у виконанні Джулії Робертс). Ні, про ню не йшлося, бо обоє були при повному параді. Та знітившись від неочікуваного візиту, героїня сховала руки за спину. Відтак герой-Гір запідозрив недобре - наркотики. Правда була зовсім іншою. Кралечка-Робертс затиснула у жмені флос - нитку для очищення зубів, оскільки ревно дбала про гігієну рота.
З п’яти поверхонь зубів щітка очищує лише три
- І вона цілком права, - каже заступник головного лікаря Чернівецької обласної консультативної стоматологічної поліклініки Ліліана Зінченко. - Річ у тім, що звичайна зубна щітка добре очищує тільки три з п'яти поверхонь зубів. Поверхні між зубами щітка очистити просто не в змозі. Особливо, якщо зуби щільно прилягають один до одного чи навіть частково перекривають сусідній. За неякісного очищення цих поверхонь, тут залишаються часточки їжі, утворюється наліт, що дає поштовх розмноженню мікробів. Звідси - карієс і захворювання ясен, які виникають саме на таких ділянках.
Пародонтит, унаслідок якого відбувається запалення запалення ясен та руйнування альвеолярного відростка, а інколи випадання зубів, вяжко не помітити. Хворі скаржаться на неприємний запах із рота, який часто стає нестерпним для оточення. З'являється кровоточивість ясен - спершу епізодична, здебільшого під час чищення зубів чи споживання твердої їжі, наприклад під час відкушування яблука. Зуби стають надто чутливими до холодного чи гарячого. Ясна трохи припухлі та більш червоні, аніж звичайно. Також зуби можуть раптом стати рухомими. Скажімо, проміжок між передніми двома зубами був маленьким і раптом почав збільшуватися. Деякі пацієнти взагалі змушені роками відмовлятися від споживання натурального м'яса та інших важких для пережовування продуктів, бо їхнім зубам це не до снаги.
Протягом року у світі продають 6,5 млн. кілометрів флосів, якими можна обвити Землю по екватору 160 разів
Такі прояви хвороби виникають через те, що відбувається руйнування альвеолярного відростка, який утримує зуб. Унаслідок запалення чи інших негативних чинників ця кістка зменшується в розмірах і вже не здатна забезпечувати необхідну міцність зуба. Інколи вона настільки погано утримує зуб, що людина може самостійно його видалити без особливих зусиль.
Запах із рота породжують мікроби з міжзубних проміжків
Причин виникнення пародонтиту дуже багато. Але найпоширенішою є недостатня гігієна ротової порожнини. Стереотип гігієни ротової порожнини формується у 5-7 років, коли для цього досить лише зубної щітки та пасти. Однак з віком людина змінюється, змінюється й анатомія ротової порожнини, тому потрібний уже складніший комплекс догляду за зубами.
Мабуть, багато хто помічав неприємний запах зі свого рота після пробудження. І це навіть у разі, якщо на ніч зуби ретельно чистили. Холітоз (так науково називають неприємний запах із рота) створює саме мікробіологічне забруднення бокових поверхонь зубів, куди не в змозі проникнути зубна щітка. Відтак, як з’ясували дослідження, ці колонії мікробів виділяють сірку й азот, що, власне, породжує неприємний запах. Щоб цього уникнути, а заразом - запобігти карієсу та пародонтозу, потрібно до звичайної щітки додати флос - зубну нитку, яка єдина може очистити бокові поверхні зубів.
До речі
Флос оздоровить увесь організм
2008 року в університеті Нью-Йорка провели дослідження, під час якого з'ясували, що щоденне використання зубної нитки зменшує кількість бактерій у роті. Ці бактерії можуть потрапляти в кровообіг і викликати різні запальні процеси в артеріях, що є головним ризик-фактором серцевих захворювань. Зі станом зубів також пов'язано виникнення ревматизму, шлункових та інших хвороб.
Привчатися до використання флосів потрібно змалку. Вважають, що дитина семи років має чистити зуби флосом раз на тиждень, а 14-річний підліток - раз на день. Із 7 до 14 років кратність застосування флосів зростає на одне за рік. Дорослим використовувати флоси потрібно щонайменше раз на день. А при інтенсивному утворенню нальоту та при ознаках пародонтиту - після кожного прийому їжі.
Вощений плоский флос - для новачків
Замість фабричного флоса можна скористатися звичайною ниткою, складеною у кілька шарів, однак ліпше все-таки використовувати флоси, які продають в аптеці. Їх поділяють за формою - круглі й плоскі, за товщиною, за обробкою поверхні (вощені або ні), зі спеціальним просякненням (фтором, прополісом тощо).
Новачкам Л. Зінченко радить використовувати плоскі вощені флоси, які легко проникають у проміжки між зубами. Невощені мають ліпші очищувальні властивості, та використовувати їх доречно тим, хто вже має певні навички.
У використанні флоса нічого складного.
Візьміть 30-40 см нитки й вільно намотайте більшу частину на середні пальці (намотуйте на один палець більше, ніж на інший), залишаючи 5 см нитки в проміжку.
Міцно втримуючи нитку великими й вказівними пальцями, акуратно введіть її між зубами, намагаючись не врізатися в ясна.
При цьому нитку у напрямку до шийки зуба вводять вільно, а у зворотному її тісно притискають до поверхні зуба. У жодному разі не можна робити рухи, на кшталт пиляння, бо це лише травмуватиме ясна.
Для кожного зуба використовуйте новий шматок нитки-флоса.
Анна ГАРГАЛЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар