
Є давня народна мудрість – якщо змусити пришелепкувату людину молитися, то вона у своєму пориві може розбити собі чоло. Щось схоже відбувається на тлі конфлікту між Росією та Туреччиною.
Спочатку Кремль вирішив знищувати санкційні продукти з Європи. У божевільному запалі вони навіть чавили гусеницями тракторів курчат. Усе це відбувалося під бурхливі аплодисменти зомбованого електорату. Але буквально за кілька місяців увагу від знищення товарів сором’язливо відвернули. Мовляв, є багато важливіших запитань.
Після знищення російського військового літака у повітряному просторі Туреччини, Москва знайшла нового ворога. Відповідно вони почали впроваджувати так звані економічні санкції. Принаймні так, як вони це розуміють.
Виявилося, що турецькі овочі, фрукти та одяг неналежної якості. І взагалі, справжні патріоти ніколи не будуть вживати продукцію від ненависних нащадків Османської імперії.
Відтак фури з продуктами почали повертати назад в Україну. Спочатку вони взагалі хотіли піти далі – знищувати продукти та одяг одразу на кордоні. Досвід цього є чималий. Щоправда, наразі далі, аніж гра мускулами, реально справа ще не пішла.
Але для України у цій торговельній війні можуть виникнути свої плюси. Зокрема можливо знизяться ціни на овочі та фрукти, які імпортуватимуть з Туреччини. Але наразі експерти не мають єдиної точки зору з цього питання. Є чимало факторів, які впливають на це.
Думка експерта
До цієї конфронтації турки продавали овочі та фрукти у великих містах Росії. Бо там високі ціни. До малих міст вони не потрапляли, бо там люди їх не можуть собі дозволити.
Зараз важко прогнозувати, чи захочуть турецькі імпортери конкурувати на українському ринку. Навряд чи вони значно зменшать ціну. Якщо масову увійдуть на наш ринок, то продукції, звісно, стане більше.
Вони мають перевагу порівняно з нашими виробниками сільськогосподарської продукції. У них дуже розвинене тепличне господарство. Завдяки природним умовам у них багато сонця, і вони збирають по кілька урожаїв на рік (у теплицях). Турки вклали у це чималі кошти, а ми ні.
Вони мають цілі тепличні господарства, а у нас їх надзвичайно мало. Тому їхня собівартість продукції значно нижча за нашу. Але їм навряд чи дозволять демпінгувати ціни. Максимум, вони можуть знизити її до рівня вітчизняної собівартості, вона у нас значно вища, за їхню.
- Якогось особливо здешевлення цін на овочі та фрукти не відбувається. Постачальники тримають ціну, плюс сезонна націнка та наближення свят, - каже продавчиня овочів та фруктів на ринку Олена Володимирівна. – Ми не маємо прямих поставок товару з Туреччини, адже не маємо належних умов для зберігання. Але ширяться чутки, що, можливо, надалі ціни дещо знизяться. Звісно, якщо товар, який мали везти на Росію, продадуть в Україні. Але для цього потрібен час. Оскільки їм доведеться шукати ринки збуту.
Щодо зниження цін на цитрусові у деяких торговельних мережах, то це не пов’язано з конфліктом між Туреччиною та Росією. Це, радше, пов’язано з економічною політикою власників мереж. Також, кажуть поодинокі експерти, не варто очікувати падіння цін на цей сегмент продукції.
- Можна цілком свідомо стверджувати, що ціни на цю продукцію у гривнях гарантовано не зменшаться. Адже навіть офіційно наступного року рівень інфляції прогнозують на рівні 20%. Хоча насправді він буде значно вищим, - каже кандидат економічних наук, доцент кафедри теорії економіки та менеджменту ЧНУ Богдан Сторощук. – Те, що Росія заборонила імпорт продуктів та одягу з Туреччини, не означає, що він взагалі припиниться. Його просто будуть ввозити нелегально, через інші країни, наприклад, Білорусь, Казахстан чи навіть Україну. Наслідком цього може бути лише зростання на цю продукцію у самій Росії.
Щодо України та цін на цю продукцію, то очікувати поліпшення економічної ситуації наразі не випадає. Тому підставо, щоб ціна на турецькі продукти падала – немає. Також на це впливає курс валюти, рівень інфляції.
Якщо говорити про зменшення цін на цитрусові у наших торговельних мережах, то це пов’язано зі станом та кількістю запасів. Якщо стан зберігання цитрусових неналежний, а запасів зроблено чимало – то ціну автоматично доводиться зменшувати. Адже вони змушені брати великі партії товару і не завжди його вдається зберегти у належній якості.
Ціни наступного року навряд чи будуть сильно коливатися – якогось стрімкого здешевлення чи подорожчання не буде.
Натомість інші експерти кажуть, що прихід на український ринок дешевих турецьких товарів стимулюватиме вітчизняних виробників зменшувати свої енерговитрати. Відтак ціна на них може впасти.
Якщо говорити про зменшення цін на цитрусові у наших торговельних мережах, то це пов’язано зі станом та кількістю запасів
Імпорт цитрусових, тепличних овочів і фруктів з Туреччини в Україну може зрости, а їхня ціна знизиться, з огляду на російські санкції стосовно турецьких товарів. Експерти говорять, що очікується зниження цін на тепличні огірки, томати, мандарини, інші цитрусові, які йдуть із Туреччини, а також на гранати, виноград. Нині турецькі постачальники розвертаються у бік України.
- Можливо, ми це відчуємо перед самим новим роком. Але треба очікувати зниження цін на фруктову та овочеву товарну групу з січня наступного року, - вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. - Санкції Росії щодо Туреччини відбулися раптово, ніхто про них раніше не попереджав. Російський ринок для Туреччини закрився, вони частково захочуть компенсувати собі цей ринок за рахунок України. Ефект від цього ми зможемо відчути лише за кілька тижнів, коли у країну увійдуть нові партії овочів і фруктів з Туреччини.
За словами фахівця, це корисно для українських споживачів і не дуже корисно для українських виробників. Українські виробники також будуть змушені опускати ціни. Для них це теж матиме користь, але згодом. Підвищення конкуренції завжди спонукає до розвитку. Сьогодні у вітчизняних виробників є багато резерву щодо енерговитрат. Перехід на тверде паливо дало можливість підприємствам зекономити 30-50 відсотків на енергоресурсах. Але це зробили не всі виробники. Прихід на ринок дешевих турецьких товарів стимулюватиме вітчизняних виробників зменшувати енерговитрати.
Нашим виробникам треба вчитися. А споживачі відчують зниження цін на турецькі товари вже за кілька тижнів. Спочатку будуть знижувати ціни на цитрусові, а потім, якщо ціни на них знизяться на 25-30 відсотків, це потягне за собою яблука. Навіть українські яблука не можуть бути дорожчими за цитрусові. Таким чином піде ланцюгова реакція зниження цін на всю фруктову товарну групу.
Окрім того, можна цілком прогнозовано очікувати на здешевлення відпочинку в Туреччині. Адже для росіян він фактично закритий. Їм доведеться їхати в кращому випадку на зимову риболовлю у знеструмлений Крим.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар