
Останнім часом стало популярним купувати речі чи товари через Інтернет. Це, звичайно, зручно, але шахраї наживаються на довірливих покупцях.
Слід пам’ятати, що законодавство мало чим допоможе у разі відсутності чека або будь-якого іншого документа, що свідчить про укладання угоди купівлі-продажу.
Обираючи магазин, потрібно звертати увагу на оформлення сайта. Не варто купувати речі на сайтах, де зазначено лише мобільний телефон або електронна адреса, обов’язково повинна бути адреса його місцеперебування. Номер краще перевірити, зателефонувавши по ньому, при цьому можна обговорити питання, які виникають під час оформлення замовлення, а також умови в разі повернення товару.
Якщо виникають сумніви стосовно добропорядності продавця, в такому разі краще обрати післяпдату, тобто оплата готівкою при отриманні товару на пошті чи кур’єру.
Часто люди купують в Інтернеті товари, перераховують гроші, але продукції так і не отримують
- При безготівковій оплаті товару краще не користуватися посередницькими банківськими он-лайновими сервісами, оскільки є ризик натрапити на шахраїв, які отримають конфіденційні дані вашого банківського рахунка та використають їх. В такому разі ліпше попросити в оператора Інтернет-магазину їхні банківські реквізити для прямої сплати на його банківський рахунок, - радить асистент кафедри кримінального права і криміналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича Роман Сабадаш.
Натомість, як стверджує власниця магазину на сторінці у соцмережі Ірина Бердник, правові аспекти, які регулюють її діяльність не вивчала. Товар вона справді продає лише за повної попередньої оплати, але у разі потреби йде на поступки й обмінює його, а ось поверненню каже «зась!».
Люди часто потрапляють на гачок таких нечистих на руку продавців. Так чернівчанин Владислав Благодарьов замовив речі в Інтернет-магазині. Власник приймав замовлення лише за попередньої оплати. Але пообіцяв, якщо товар не підійде — він його замінить. Речі, які отримав Владислав, були іншого розміру та відрізнялися від запропонованих у каталозі. Але продавець відмовився обміняти товар і заблокував його на сайті.
Як з’ясувалося, законодавство України практично не регулює такий бізнес. Варто обирати перевірені Інтернет-магазини чи принаймні Інтернет-аукціони. Якщо надаєте перевагу саме таким магазинам, то ви повинні усвідомлювати можливий ризик і наслідки.
- Є сайти незахищені. Коли люди заходять, вони не дивляться, де і в кого купують, - розповідає оперуповноважений управління карного розшуку УМВС України в Чернівецькій області Олександр Цопа. - Багато випадків, коли відправили не той товар, або іншої якості.
Для прикладу, один чернівчанин хотів продати через Інтернет свій телефон за 4 тисячі гривень. Покупець спочатку погодився, але згодом відмовився і нібито погодився повернути телефон. Але коли прийшла посилка, то там виявився зовсім інший телефон – набагато дешевший китайського виробництва. Кошти, щоправда, вдалося повернути, бо папери заповнював працівник пошти, він і відповідав за це.
- З початку цього року зареєстровано 38 таких випадків. Найпоширенішим обманом є купівля-продаж товарів через Інтернет-аукціони та магазини. Люди розміщують оголошення про купівлю-продаж. Також вказують свій номер мобільного. Цим і користуються зловмисники. Шахрай телефонує за зазначеним номером, представляється покупцем та пропонує розрахуватися за товар безготівковим платежем. Продавець, звичайно, називає номер свого карткового рахунка, - каже заступник начальника УМВС України в області Олег Попов. - Через деякий час до нього телефонує особа, яка є нібито працівником банку та повідомляє, що для підтвердження переказу грошей потрібно підійти до банкомата та здійснити низку операцій
Ось тут потрібно бути пильним. Адже саме так і розпочинаються злочинні дії. Справжні працівники банківських установ, ні за яких умов не будуть запитувати у вас особисті дані, секретні коди чи іншу інформацію, яка надходить як СМС-повідомлення.
Олексій МИКОСЯНЧИК, Марія РАДІОНОВА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар