
На традиційних буковинських ярмарках завжди можна знайти вишиті рушники та сорочки, вироби з бісеру та дерева, які відображають особливий дух нашого краю. Проте поміж звичного дня нас народного мистецтва можна побачити роботи зовсім не буковинського колориту. Рельєфні зображення античних та біблійних сюжетів, виготовлені з гіпсу, які були представлені на дні міста у Глибоці, різко відрізнялися від усіх інших робіт виставки.
Автор - молодий майстер з с. Молодія Валентин Косован вважає, що картини грецько-римського стилю, які були актуальними дві-три тисячі років тому не втрачають своєї вартості й сьогодні, тому він намагається відродити забуті, на його думку, шедеври світового живопису.
Завжди знав, що буду художником
Валентин розповів, що схильність до малювання завжди вирізняла його з-поміж інших дітей. Ще зовсім малим він вишкрябував на металі чи бочках картинки, а потім уявляв, як їх будуть знаходити, коли він стане знаменитим художником. У школі образотворче мистецтво також давалося хлопцеві найкраще. Після завершення, він здобув фах різьбяра по дереву у Чернівецькому художньому училищі, а потім завершив Київський Інститут дизайну ім. Сальвадора Далі. Свою власну тему і техніку у мистецтві Валентин знайшов саме у столиці. Вже шість років він виготовляє рель’єфні картини з гіпсу.
"Можу створити картину на будь-яку тематику, якщо вона не суперечить моїм моральним поглядам" (В. Косован)
- У мене був вчитель у Києві, який допоміг опанувати основу, - розповідає художник, - проте свою власну техніку я виробляв уже сам, багато експериментував з фарбами та матеріалами. Використовую бронзове, срібне чи золоте напилення. Матеріали обов’язково повинні бути якісними, тому замовляю гіпс у Донецьку, адже у нас хороший придбати не можна.
З часом вдосконалюю свою техніку, шукаю нові методики.
Ніколи не зображатиму оголених жінок
Сюжети картин охоплюють стародавню етнічну культуру, біблійну тематику та сучасне мистецтво, навіть неоарт та фентезі, - зазначає автор. Розмір дуже різний – до десяти квадратних метрів і навіть більше.
Сторонній погляд:
- Валентин подарував мені не одну свою картину. Ці роботи для мене дуже важливі. Я не знавець мистецтва, але творчість мого друга дуже подобається. Вважаю, що найбільше його вирізняє з-поміж інших художників саме те, що він ніколи не переступить межу моральності. В його картинах є біблійні сюжети, вони несуть добро, а коли люди дивляться на них, вони замислюються про щось світле і святе.
- Картини Валентина Косована одразу привертають увагу, тому що дуже відрізняються від усіх інших, які пропонують нам на місцевих ярмарках. Я побачив їх вперше і, здається, ніколи не бачив нічого подібного. Мені здається вони виконані досить професійно і зі смаком, можуть прикрасити будь-який будинок чи ресторан.
За словами майстра, деякі сюжети навіяні творчістю інших художників, проте в жодному разі не повторюють їх. Зрештою, Валентин зауважує, що може створити картину будь-якої тематики, щоправда, вона не має суперечити його життєвим та духовним поглядам.
- Ніколи не зображатиму картин з оголеними жінками чи якимось розбратом, - говорить чоловік. – Навіть якби мені замовили таку роботу за великі гроші, я б відмовився. Я християнин, тому хочу за допомогою картин донести до людей саме цю тематику. А щоб людина звернула увагу на щось, її потрібно зацікавити, показати дещо нове, неординарне, тому, власне, і обрав оригінальну і не розповсюджену сьогодні техніку рельєфних картин.
Зрозуміло, що я малюю і віддалені від релігійної теми композиції. Пригадую, одного разу мене попросили виконати картину за мотивами поеми Некрасова, «Однажды в студеную зимнюю пору…». Коли навчався у школі, цього твору вже не було у програмі, тож мені довелося іти до бібліотеки, вчитуватися, щоб відчути цей образ і зобразити його.
Хочу зробити іншу людину щасливою
Валентин Косован веде дуже активний і здоровий спосіб життя. Підтримує фізичну форму і не вживає алкоголю. У шкільні роки він навіть був чемпіоном області серед юніорів у гирьовому спорті та посів шосте місце на чемпіонаті України. Сьогодні він має чіткі життєві позиції та цінності. Майстер впевнений, що людина обов’язково повинна мати мету, інакше постійно впадатиме у депресію.
- Якщо ставиш ціль змурувати перед собою стіну, щодня потрібно ставити по цеглині, - говорить майстер. – Я постійно питаю себе – що ти сьогодні зробив для своєї цілі? У мене багато мрій щодо творчості кар’єри, родини і я намагаюся поступово до них рухатися. І вже давно чекаю, коли зустріну у житті людину, з якою зможу провести усе життя. Вважаю, що родина – це надзвичайна відповідальність, адже я повинен зробити іншу людину щасливою.
Ольга СКЛЯРЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар