
Голос Дмитра Лазуткіна хоча б раз у житті чув кожен українець, який дивився бокс чи Олімпійські ігри у Пекіні, Ванкувері, Лондоні. Чернівчани ж зовсім недавно мали змогу не лише чути, а й бачити та взяти автограф у Дмитра Лазуткіна, адже він не лише боксерський коментатор, а ще й поет.
У рамках Міжнародного поетичного фестивалю «Meridian Czernowitz» вийшла вже друга збірка віршів Д. Лазуткіна «Червона книга». Її він презентував під час фестивалю, а ще гуляв містом, радо роздавав автографи своїм шанувальникам і поспілкувався з кореспондентом «Погляду».
Тут можна бути самим собою
- Дмитре, Ви уже не вперше у Чернівцях. З чим асоціюється місто, фестиваль, у якому брали участь?
- Завжди від фестивалю чекаю несподіванок, особливо від вибору локацій для читання поезій. Пригадую, вірші читали і на Калинівському ринку, і на боксерському рингу. А ще у Чернівцях привчилася публіка до поезії, причому складної. Навіть не треба з публікою загравати, а можна бути самим собою. Мабуть, ви вже звикли чути, але Чернівці – місто приємне.
- Довго готували до друку нову збірку «Червона книга»?
- Її писав трохи більше року. Частина текстів була написана раніше і як показав час, у тих поезіях були якісь пророчі моменти, епізоди щодо війни, яка наразі триває на Сході країни. Але більшість – це нові тексти.
- Окрім того, що Ви поет, який збирає повні зали слухачів, ще коментуєте боксерські поєдинки. Подобається?
- Я найкращий в Україні боксерський коментатор і єдиний український коментатор, який був у шорт-лісті «Телетріумфу». Переді мною там були тільки футбольні коментатори.
- Але виглядає так, що Ви активно займаєтеся цим видом спорту. Так?
- Я захоплююся боксом, колись виступав. Але займався цим видом спорту більше для себе, а брав участь у змаганнях з кікбоксингу. Багато виступав свого часу у вазі до 75 кілограмів, зараз маю 85. Але щоб підтримати себе у формі, двічі на тиждень бігаю по п’ять кілометрів. Займаюся на турніках, брусах.
- Виходить, уміло поєднуєте спорт і поезію, як Вам це вдається?
- Мені подобається змінювати різні іпостасі. Так, мені здається, веселіше. Художник у принципі схильний перевдягатися. Наприклад, Сергій Жадан, він і рок-зірка, і поет, і перекладач. Але у нього аудиторія збігається, а у мене, в основному, це абсолютно різні люди. Але від того теж отримую якусь насолоду. Бо це дає змогу поринути в інший світ і можна в одному відпочити від того іншого, просто переключити мозок. Але мене влаштовує, що люди сприймають Лазуткіна як поета. Бо саме ним я, передовсім, і почуваюся. Все інше – це професія, це робота.
- Що мотивує до роботи?
- Мотивує? (задумався, - авт.) Ненависть до себе, коли відчуваю, що розлінився. А це трапляється доволі швидко. У мене є якийсь такий двигунчик, який примушує бігти і працювати.
- Досить багато подорожуєте завдяки Вашій професії. Любите змінювати локації?
- Звісно. Хоча я більше люблю якісь портові місця і екзотичні країни. Але іноді в маленькому українському містечку можна відкрити для себе щось таке, від чого перехоплює подих.
«Війна – це вже поразка»
- У «Червоній книзі» є вірші про війну. Як гадаєте, військовий конфлікт на території України можна вирішити?
- У цьому разі думаю, що вирішення буде не скорим. Про це всі експерти в один голос говорять. Хоча насправді все трапиться швидше, аніж нам здається. У цьому протистоянні, якщо Україна і вийде номінальним переможцем, то за кількістю втрат і кількістю болю переживає величезну трагедію. А ще невідомо що доведеться пережити. Тобто у цій війні не можна сказати, що ми переможемо. Ми однозначно програємо, бо війна – це вже поразка. Але я сподіваюся, що і Крим, і Донбас буде українським, але можливо, не цілком і років через десять.
- Чи не з’явиться багато крові й агресії у літературі та культурі загалом?
- Настільки цього всього багато у житті, що, на мою думку, у літературі має бути якесь світло, щоб зменшити негативну вібрацію. Бо інакше, ми всі дружно з’їдемо з глузду. Ми і так це потрохи робимо. Процес нашого спільного божевілля уже запущено і культура, навпаки, має бути точкою опори, яка врятує від перетворення на зомбі.
Віталія КОЗМЕНКО
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар