
Перший день роботи новобраної Чернівецької обласної ради почався зі скандалу. Народні обранці не змогли поділити ласі посади. Точніше, для обрання голови ради голосів вистачило вдосталь, але щодо заступників, то нардепи розбіглися, не чекаючи голосування.
Хто «за» «Батьківщину»
Чи не найбільшою несподіванкою було голосування щодо голови обласної ради. Політологи різних мастей і просто поціновувачі гадання на кавовій гущі прогнозували різні конфігурації. Щоправда, у жодній з них не прогнозували перемогу депутата від «Батьківщини», а тим більше - Івана Мунтяна.
Без перебільшення, його перемога стала несподіванкою навіть для деяких депутатів. А хто був у курсі цих кулуарних домовленостей, стверджують, що під час перемовин фігурували інші прізвища, принаймні кандидатів на посади заступників голови.
- Щодо кандидатури Мунтяна на посаду голови – то справді, була така домовленість. Але його кандидатура йшла у пакеті з прізвищами заступників. І йшлося про кандидата на посаду першого заступника голови від найбільшої фракції – «Солідарності», - розповів на умовах анонімності один із новообраних депутатів обласної ради. – Але чомусь висунули на цю посаду іншого кандидата – від «Радикальної партії» Інгу Маковецьку. Це справді була несподіванка. Тому цілком очевидно, що представники принаймні двох фракцій обласної ради були не згодні з цією пропозицією і залишили сесію.
Відтак голосування щодо кандидатури першого заступника голови та заступника перенесли на інше пленарне засідання цієї сесії.
Вуха стирчать з Києва
Попри місцеві домовленості, основна гра точилася нагорі – на столичному рівні. Навіть у нашій найменшій області переплелися інтереси топових гравців. Для них було символічно продемонструвати вплив на ситуацію та не допустити до керівництва облради представника президентської та прем’єрської команди.
- Голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян – це трагічний наслідок політичних домовленостей центральних політичних персон за межами Чернівців. Голосування за кандидатуру «батьківщинівця» є прикладом «ріалполітік» у чистому вигляді, - вважає політтехнолог Михайло Шморгун. – На загал існує постмайданівська «демократична» коаліція, а насправді – у багатьох політичних силах склався інтерес повісити на чинного прем’єра всі проблеми у державі (незалежно від того, причетний він до них чи ні). Процес цей дуже схожий на полювання. Він довгий і має багато небезпек. Один із його етапів – позбавлення навіть номінальної влади представників Яценюка у регіонах. Тим більше у рідній для прем’єра Чернівецькій області.
За словами експерта, наслідком цього процесу стала спонтанна антипрем’єрська коаліція, лідером якої у Чернівецькій області стала «Батьківщина». Хоча для київських гравців важлива не особа голови Чернівецької облради. На його місці могла бути будь-яка персона, аби лише не людина прем’єра.
Думки вголос
Чи працюватимуть новообрані депутати місцевих рад на користь громади?
Як показує досвід останніх років, сподіватися на наших депутатів не варто. Не пам’ятаю такого, щоб вони реально могли допомогти людям. Скоріше вони там займаються своїми справами, які далекі від проблем простих людей.
Думаю, що міська рада могла би, але більше буде зайнята конфліктами між депутатами, а обласна, - також сумнівно, бо голова ради особисто мені не видається таким, якому можна довіряти.

Хочеться вірити що одразу після виборів вони про нас не забудуть. Але напевно найбільше будуть перейматися власними інтересами. Вони ж фактично не відповідають перед виборцями, тому дієвого механізму впливу на них немає.
Опитував Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
- Мунтян - найслабший голова облради за весь час існування Буковини. Але він є хитрим політиком та об’єктивною реальністю недовіри до команди Яценюка, яка мала всю повноту влади на Буковині, - переконаний він. – Надалі існування антипрем’єрської коаліції залежатиме від того, як будуть розподілені інші посади (заступників, голів комітетів). Мунтян, якщо захоче залишитися більше, ніж на одну сесію, головою облради, має віддати значну частину своїх повноважень іншим учасникам процесу.
Важливо також розуміти, що ця більшість є провладною, я б навіть сказав, «прокиївською». Найважливіші питання Чернівецької області будуть вирішувати у Києві. Різниця в одному. Якщо раніше їх вирішували на Грушевського, то тепер будуть вирішувати на Банковій і Турівській.
Вотум недовіри
Символічним виявилося голосування щодо посади голови обласної ради для чинного губернатора краю Олександра Фищука. Під час голосування за його кандидатуру навіть не всі члени фракції БПП «Солідарність» підтримали його кандидатуру (за Фищука під час таємного голосування віддали голоси 14 депутатів, а у фракції наразі в облраді є 15 штиків).
Експерти кажуть, що такий результат для представника влади був несподіваний. Принаймні ніхто не очікував, що результат буде саме такий.
- Можна прогнозувати, що Олександара Фищука підставили і відбулися підкилимні ігри. Очевидно, він був переконаний, що за нього проголосує більшість депутатів, нехай і мінімальна, але це чомусь не зіграло, - вважає політолог, експерт Чернівецької обласної організації «Комітет виборців України» Ігор Бабюк. – Також було небезпідставне припущення, що під час першого голосування жоден із кандидатів не набере необхідної кількості голосів (мінімум 33 голоси, - авт.). Відтак згодом запропонують компромісну фігуру, яка отримає реальну підтримку.
За словами експерта, якщо перша сесія почалася з таких скандалів (дві фракції практично у повному складі покинули сесійну залу, - авт.), то важко сказати, як буде провадитися робота надалі. Тому потрібно було домовлятися з найбільшою фракцією у місцевому парламенті («Солідарністю») та запропонувати їм принаймні посаду першого заступника.
А якщо такі домовленості і були, то їх не дотрималися.
Хто проти кого товаришуватиме
Для людей, які стежать за місцевим політикумом, давно відомо, що у місцевих радах створюються так звані ситуативні союзи. Про це домовляються або на верхах, або на місцевому рівні (може бути і симбіоз інтересів).
Якщо і з’являються нібито самостійні фігури, то вони просто не у змозі впливати на ситуацію (досвід ради минулого скликання це яскраво продемонстрував).
Наразі (не факт, що такий розклад сил буде остаточним) в обласній раді сформувалась така собі біполярна структура. З одного боку, представники БПП «Солідарність» та депутати від «Аграрної партії». З іншого – решта фракцій (за винятком окремих депутатів).
Наскільки ці ситуативні союзи будуть міцними – невідомо. Радше, десять політичних сил, які потрапили до обласної ради, будуть намагатися грати власну гру. Звісно, з дозволу своїх незримих кураторів.
- Домовленості, які ми бачили під час першої сесії Чернівецької обласної ради, мають київське коріння. Звісно, вони втілюються на місцях і також на місцях намагаються грати у власну політику. Але нездало, - каже політолог, кандидат політичних наук Олексій Кандюк. – Триває боротьба на усіх рівнях. «Народний фронт» (представником саме цієї партії є чинний голова Чернівецької облдержадміністрації Олександр Фищук) втрачає свій вплив в області. Вони мають парламентську фракцію, але з нульовим рейтингом. Нашу область зараховують до території впливу прем’єра Яценюка, але він втрачає тут свої позиції. Вибори нещодавно завершені. Але поки що незрозуміла політична кон’юнктура.
Як вважає політолог, наразі важко спрогнозувати, яка вибудується політична конфігурація в обласній раді. Чимало залежатиме від виборів секретаря Чернівецької міської ради – тобто кому віддадуть цю посаду.
Усе на благо депутатів
Якщо раніше наші місцеві депутати бодай намагалися створювати видимість відстоювання інтересів виборців, то сьогодні цю «ганебну» практику вони забули.
Депутати вголос заявляють, що є певні кулуарні домовленості щодо розподілу посад (про це усі знали, але колись тактовно мовчали). Тому ніхто не зважає на людей, які віддали голоси тій чи іншій політичній силі.
Чимало новообраних депутатів створюють лише необхідну масовку. Реально вони нічого не вирішують і абсолютно не впливають на ситуацію. За мотузки смикають сторонні люди.
Якщо і надалі в обласній раді лише триватимуть перегони за крісла, то чинний голова може не добути навіть двох років, відведених місцевим радам до чергових виборів 2017 року.
Думка експерта
Взагалі ситуація з вибором між двома кандидатами – Фищуком та Мунтяном – неоднозначна. Якщо йшлося про переформатування старої системи, щоб до влади прийшла людина, яка не обіймала посад – то варто було обрати інших кандидатів. А не тих, які по 20 років змінюють лише чиновницькі крісла.
Але є певні домовленості і виберуть того, кого потрібно. Отже це вибір без вибору.
Щодо невеликих фракцій в обласній раді, то є дві моделі їхньої поведінки.
Фракції можуть пересидіти у позиції критики два роки до чергових місцевих виборів і нарощувати виборчий потенціал. Демонструючи свою неналежність до влади. Мовляв, він нас нічого не залежало, ми ні на що не впливали і за жодні рішення не відповідаємо.
Або є персональні домовленості з лідерами. Саме вони формуватимуть ситуацію. Певно, саме такі домовленості були щодо кандидатур двох заступників, але вони чомусь не зіграли.
Саме тому з кандидатури на голову зняли Володимира Куліша. Це було рішення з Києва. Надалі потрібно стежити за тим, кого оберуть на посаду секретаря Чернівецької міської ради.
Але комбінації непрості. Ніхто не знає, як будуть поводитися фракції «Батьківщини» в обласній та міській раді. Тобто з ким вони будуть ситуативно об’єднуватися.
У міській раді буде ще складніше. Можна говорити, що область пішла на відкуп президентським силам. Адже ми сприймаємо ситуацію у протистоянні президента та прем’єра. Але важливо, яку позицію будуть займати інші фракції.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар