
Про 12-річну систему навчання у школах згадують щороку, але нині цілком імовірно, що її можуть запровадити. І школярам доведеться просиджувати за партами до 18, а той 19 років, хоча більшість учнів, особливо у сільській місцевості, у цьому віці вже мають по кілька дітей. Або ж іти після 9 класу. Вибір тут невеликий.
Найбільше обурені пропонованою новацією батьки. За результатами опитування, котре проводив Фонд «Демократичні ініціативи», запровадження 12-річної системи загальної середньої освіти не підтримує близько 70% опитаних батьків та 68% педагогів. Щодо директорів, то однозначної відповіді серед них немає.
Не підтримують українці також скорочення літніх канікул (90% батьків та 92% педагогів), впровадження триетапної системи у середній школі (початкова школа, базова середня та старша школа) – 54% та 48% відповідно.
Хоча у перспективу поліпшення стану середньої освіти вірить не надто багато людей. Не розуміють суті реформ і вчителі.
Директор Зеленогайської школи І-ІІІ ступенів Новоселицького району Оксана Ткач каже, що 12-річна система освіти у школах взагалі недоцільна.
- Так думають практично всі вчителі, - каже О. Ткач. – Що робити з 18-річним юнаком на уроці? Я навіть не уявляю. Мабуть, ці реформи проектують на Україну з інших країн. Можливо там є база, на якій школяр може здобути професію у 12 класі, у нас як такої основи немає. Ми щось хочемо зробити, але нічого з того не виходить. Хіба що, коли запровадять 12-річну освіту, ця основа з’явиться. Підтримую базову середню освіту – 9 років, і за бажанням 10-12 класи. Якщо дитина дуже хоче – нехай вчиться. Хоча у такому разі вийде, що вона навчається до 25 років.
Якщо вчителі, правду кажучи, дещо шоковані, то батьки взагалі слів не знаходять для обурення.
- Син хотів до 11 класу залишатися, - каже батько 9-класника Петро Сторожук. – Але якщо доведеться вчитися 12 років, то з-за парти він вийде вже дорослим дядьком. І куди йому далі? В армію? Тому, певно, піде після 9 класу. Закінчить коледж і вступить до університету. Бо іншого виходу я не бачу. Так вважає і мати 6-класниці Галина Примак. Каже, донька хотіла вступати до коледжу після 9 класу і нинішні реформи зайвий раз підтверджують, що потрібно йти.
- 12 років – надто багато. Не думаю, що дітям треба протирати штани за партами аж так довго. Краще вже здобути якусь професію. І користі більше буде.
Цілком можливо, що зміни у сфері середньої освіти таки відбудуться. Хоча дітям до цього не звикати – вони останнім часом з року в рік стають жертвами експериментів наших чиновників.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар