
Якщо знущатися, то над слабкими. За такою логікою, очевидно, працює наше високе керівництво у Києві. Зараз маємо на увазі професійну освіту. Адже по-іншому пояснити те, що у Держбюджеті на 2016 рік просто не передбачили кошти на фінансування професійно-технічних навчальних закладів всієї держави, не можна. Віднині гроші на їхнє утримування мають виділяти з обласного та міського бюджету.
Та були б ті кошти… У місцевих бюджетах не те що на училища, навіть на елементарне – латати дороги, часто не вистачає фінансових ресурсів. Та відтепер, за словами заступника міністра освіти і науки України Павла Хобзея, 795 професійно-технічних навчальних закладів, що підпорядковані МОН, мають фінансувати із місцевих бюджетів.
- 412 закладів у 122 містах з бюджетів міст обласного значення та 311 профтехучилищ із обласних бюджетів, - зазначає П. Хобзей. - Міністерство освіти і науки продовжить фінансувати лише 72 ПТНЗ – навчальні центри при кримінально-виконавчих установах закритого типу.
У Чернівцях: в одних заберуть – іншим дадуть
Звалився такий «новорічний подарунок» і на бюджет Чернівців. Та, як запевняв Сергій Мартинюк, начальник управління освіти Чернівецької міської ради, жодної проблеми не виникло.
- Цього року всі профтехнічні навчальні заклади міста фінансуватимуть із міського бюджету. На це передбачено близько 85 мільйонів гривень. З січня їх вже утримуватимуть за кошти місцевої казни, - каже С. Мартинюк.
В училищах, з керівниками яких розмовляв кореспондент «Погляду», поки що якогось погіршення не відчули. Хоча остаточно невідомо, чи зможе міський бюджет з численними соціальними навантаженнями 2016 року тягнути ще це додаткове ярмо.
- Наш кошторис – на рівні торішнього, - розповідає Василь Андрусяк, директор Вищого професійного художнього училища №5. – На стипендії нам вистачило, але із зарплатами проблема, поки що не все профінансовано. Зараз ми відкрили рахунки, зробили замовлення на отримання коштів. Очікуємо, що їх профінансують найближчим часом. Як воно буде – побачимо пізніше.
Частина учнів, для яких навчання можуть припинити будь-якої миті, ще ні сном, ні духом про якісь зміни. Але ті, хто «просунутіший», переживають, аби їхній заклад не закрили.
- Якщо цих грошей не вистачить, то що тоді? – каже студент Сашко. – Викладачі не отримають зарплати, ми, відповідно, стипендії. Виходить, нас просто розпустять.
В області: шукають гроші
Великою фінансовою проблемою виявилося грошове забезпечення ПТУ в області, адже їх теж є досить багато. І, ймовірно, в обласному бюджеті терміново навряд чи знайдуть для них кошти.
Як повідомила начальник відділу позашкільної освіти обласного департаменту освіти і науки Лілія Бурченко, поки що навіть попри наявність офіційного документа, в якому зазначено, що фінансуванням ПТУ віднині займатимуться на місцях, це питання ще не узгоджено із Міністерством освіти.
Освітяни ще сподіваються, що хоч певний відсоток коштів на утримання училищ буде з державного бюджету. Хоч – на зарплати чи стипендії. Інакше, більша частина ПТУ ризикує просто припинити існування.
Зауважимо, що ця проблема не лише Чернівецької області. На сьогодні не передбачено фінансування 78 закладів у 33 містах 14 областей України. Адже депутати міських та обласних рад, формуючи бюджет, до фінансування не включили професійно-технічні навчальні заклади. Тому невирішеними залишаються питання виплати студентам стипендій і зарплат вчителям, сплата за комунальні послуги та харчування дітей-сиріт.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар