
Поки депутати визначаються з тим, якою саме буде модель цьогорічного вступного випробування, тобто які предмети будуть обов’язковими, а які на вибір, майбутні абітурієнти, попри завивання сирен, готуються до вступних випробувань та роблять один з найвідповідальніших виборів у житті.
Щоби не помилитися з вибором
Добре, якщо майбутній студент вже чітко знає, чим хоче займатися в житті, проте значна частина випускників ще не вирішила й вагається між кількома варіантами, а дехто взагалі ще не думав про це. Найперше, аби не витрачати марно зусиль, часу та коштів, потрібно відповісти на запитання, чи справді є потреба та бажання здобувати вищу освіту, як вона допоможе стати успішним та щасливим у подальшому житті. Адже, як показує практика, попит на ринку праці на добрих фахівців робітничих професій з кожним роком зростає. Хоча й хороших спеціалістів з вищою освітою, в усіх сферах, теж потребуватимуть.
Попри воєнний стан, який продовжують кожні три місяці, в Україні працюють багато ВУЗів
Якщо ж твердо вирішили, що вища освіта конче потрібна, але ще вагаєтеся чи не визначилися щодо фаху, дайте собі відповідь на такі запитання.
Що мені подобається робити? Насамперед потрібно визначитися, чи подобається працювати з людьми або документами, чи з технологіями і пристроями, відтак зверніть увагу на ті сфери, які вас цікавлять – мистецтво, суспільні науки, спорт, харчова промисловість, будівництво, робота з дітьми, сучасні технології.
Що мені добре вдається? Реально оцініть свої вміння: є хист до іноземних мов, легко дається математика, на «ти» з комп’ютерними програмами, добре ладнаєте з людьми. Перегляньте каталог професій з огляду на риси та здібності, яких вони потребують.
Це мій вибір чи моїх батьків? Звісно, здебільшого батьки намагаються підказати та порадити. Вислухайте їхню точку зору, проте переконайтеся, що це саме ваше рішення.
Чи цікаво мені буде вчитися? Аби уникнути розчарувань, завчасно перегляньте програму навчання за обраним фахом, які предмети будете вивчати та які навички опануєте, чи збігається вона з вашими очікуваннями.
Що саме робитимете після закінчення навчання? Інколи очікування відрізняються від реальності, тому ще перед вступом варто поцікавитися, як на практиці застосовується та чи та спеціальність, де працюють спеціалісти обраної сфери.
Чи зможете знайти роботу за спеціальністю? Поцікавтеся прогнозами експертів щодо ринку праці на найближчі 5-10 років та як трансформуватиметься обрана галузь, яких нових навичок вона потребуватиме. Перегляньте пропозиції на сайтах з пошуку роботи.
Як обрати виш? Попри війну в Україні діють сотні закладів вищої освіти. Деякі спеціальності можна опанувати тільки в певному спеціалізованому виші, проте щодо більшості професій є альтернатива, тож потрібно визначитись, в якому закладі здобувати освіту.
Бюджет чи контракт? Заздалегідь обговоріть з батьками фінансове питання, чи в змозі вони оплачувати навчання. Якщо так, можете розглядати й приватні виші. Якщо контракт «не світить», поцікавтеся, в яких вишах найбільший і найменший конкурс. Подивитись статистику вступної кампанії конкретного ЗВО можна на сторінці «Конкурсні пропозиції» на сайті ЄДЕБО. Співвідношення показників «Ліцензійний обсяг» і «Допущено до конкурсу» покаже, наскільки високий конкурс на цю спеціальність, а показників «Максимальний обсяг держзамовлення» та «Заяв на бюджет» – скільки вступників претендують на бюджетне місце. І хоч не варто спокушатися на бюджетне місце у виші з низьким конкурсом, проте такий варіант може бути останнім в переліку пріоритетів.
Очне чи заочне навчання? Оскільки в нинішніх умовах, коли навчання переважно дистанційне, є сенс обрати заочну форму, якщо це можливо для обраної спеціальності. Не варто керуватися стереотипами, якщо відчуваєте, що в змозі самостійно ефективно вчитися, до того тут є деякі переваги: можливість поєднувати навчання з роботою або ж здобувати освіту одразу у двох вишах одночасно.
Відчуйте атмосферу. Відвідайте, якщо є така змога, можна з друзями, якийсь публічний захід в обраному виші. Спробуйте уявити себе його студентом, відчути атмосферу, а відтак запитати себе, що найбільше приваблює, а що, можливо, відштовхує в ньому.
Як підготуватися до НМТ
Готуватися самостійно, записатися на очні чи онлайн-курси або найняти репетитора – кожен вирішує сам з огляду на фінансову спроможність і тверезу оцінку своєї готовності до вступних випробувань. Не варто зосереджувати увагу на тому, що залишилося мало часу, це тільки заважатиме в підготовці. Якщо вже вкрай складна ситуація, є сенс звернутися до репетитора, навіть за два-три місяці ефективних занять можна суттєво підтягнути свої знання та відкрити, що знаєте набагато більше, аніж здавалося.
Коли потрібний репетитор? Є два випадки, коли така допомога є вкрай потрібною. Перший: маєте низькі чи посередні оцінки саме з тих предметів, які необхідні для складання НМТ, тож потрібна кваліфікована системна допомога, щоб закрити прогалини у знаннях. Другий: не вистачає мотивації та концентрації, щоб самостійно готуватись до НМТ. Репетитор допоможе організувати навчання, контролюватиме і супроводжуватиме процес підготовки.
На що звернути увагу під час вибору репетитора? Передусім на:
- чи спеціалізується педагог саме на потрібному предметі;
- чи має успішний досвід підготовки учнів до ЗНО/НМТ;
- чи легко встановити з репетитором довірливі відносини;
- чи маєте мету та план занять на певний період часу;
- чи зрозуміла інформація, яку дає репетитор.
Про самостійну підготовку
Знайдіть матеріали для підготовки. Перегляньте онлайн-курси для підготовки до ЗНО/НМТ та оберіть найзручніший для себе формат. Наприклад, навчальна платформа Prometheus чи i-Learn пропонує якісну та безоплатну програму підготовки з усіх предметів.
Перегляньте програми ЗНО до кожного предмета. Всі завдання НМТ будуть на їх основі. Перегляньте тестування минулих років – це допоможе визначити, де є прогалини, які теми треба підтягнути.
Складіть план та графік підготовки. Варто визначити, скільки тем маєте опрацьовувати за день чи тиждень, щоб до НМТ встигнути повторити усі. Враховуйте, що до пройдених тем бажано повертатись через деякий час і хоча б переглядати їх.
Робіть записи. Вони можуть мати будь-який формат: конспект за всіма темами чи шпаргалка з ключовими тезами, таблиця чи схема. Тільки не беріть шпаргалки на тестування!
Тренуйтеся! Пройдіть пробні варіанти мультитесту, сім варіантів вже є на сайті Освіта.UA. Проаналізуйте, скільки часу це зайняло, де можна було б прискоритися, а де варто було подумати довше. Тренуйтеся на програмах ЗНО/НМТ минулих років.
Навчайтесь разом. Об’єднайтесь під час навчання з друзями. Розподіліть теми та переказуйте вивчене один одному. Хочете зрозуміти і запам’ятати тему краще – спробуйте пояснити її іншій людині.
Вікторія ОСИНСЬКА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар