
Літо таки добігає кінця і діти, а більшою мірою, певно, батьки, потроху починають завантажувати себе думками про школу. І недарма, адже цей рік, порівняно з попередніми, буде, як його називають деякі вчителі, революційним у плані реформ, які зачеплять в першу чергу початкові класи.
Звісно, школа – це завжди стрес, особливо для школярів молодшого віку. Навчальна програма надто складна, правила написані незрозуміло, та й не для того віку дітей, яких змушують зубрити їх. Батьки одностайно заявляють, що діти просто не справляються з таким обсягом інформації.
Цього року МОН прислухалося до батьків, і спільно з ними та ще низкою людей затвердили зміни до навчальних програм початкових класів. Відтепер там не перевірятимуть читання на швидкість, на уроках фізкультури не буде нормативів і команд «рівняйсь-струнко», табличку множення можна буде не вчити, а писати дозволять олівцем, замість ручки.
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич пояснює, що це дозволить дітям не боятися власних помилок, адже ручкою потрібно закреслювати чи виправляти. А це часто призводить до психологічних травм у дітей, особливо коли доводиться виривати сторінку із зошита і переписувати ще раз.
Ідея цих змін полягає у тому, наголошують у міністерстві, аби дати дитині розкритися, а не формувати її, як цеглину. Для цього потрібно дати вчителю більшу свободу в підходах, дати можливість більше вибирати.
Дітей завжди обмежували рамками
Вчитель початкових класів Світлана Найда вважає, такі новації підуть лише на користь дітям. До того ж, дали більшу свободу вчителям.
- Раніше програма часто дублювалася, - зазначає вчитель. – Нині ми можемо самостійно її коригувати. Дітей завжди ставили у жорсткі рамки, згадую ще свої шкільні роки. Як може дитина, якій лише виповнилося 8 років, скласти речення із обмеженою кількістю слів за звуковою схемою, дивлячись на зображення? Для багатьох дітей звукові схеми взагалі незрозумілі були. Дітям важко втиснути все, що є на малюнку, у невеличке речення. Відтепер кількість слів не рахуватимуть. Але ось такими, навіть незначними, умовами дітей змалку привчали робити все за шаблоном. Нинішні зміни стимулюватимуть їх думати, я не зубрити, формувати власні думки і не боятися їх висловити. Навіть те ж читання на швидкість. Дитина може навчитися читати швидко. Але чи розумітиме вона прочитане? Тому акцент робитимуть не на кількості слів, а на виразності, правильності та розумінні прочитаного.
Вчитель зазначає, що школярів початкових класів завжди шпигували правилами, які не всі дорослі здатні зрозуміти, а діти тим паче.
- Або приклади до правил – вони давно застаріли. Вчителям доводилося на кожен урок готувати щось своє, - каже С. Найда, - аби хоча б трохи зацікавити дітей.
Власне, реформа зачепила всі галузі знань. Більшість вчителів на це відреагувала схвально, однак, кажуть, як воно буде – побачать уже з початком роботи. Проте одностайно заявляють, що дітям навчання даватиметься легше, адже програма не буде перевантаженою. Ну а поміж підготовкою до нового навчального року і одні, і інші можуть насолодитися останніми літніми днями.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар