
Що відбувається на валютному ринку нині збагнути важко навіть експертам, що й казати про пересічного українця. Національний банк так часто вигадує якісь новації і обмеження, буцімто щоб зупинити падіння гривні, що, здається, і сам заплутався.
Лише за останній тиждень валютний ринок пережив і черговий рекордний стрибок курсу долара до 15 гривень, і плани підвищити розмір пенсійного збору під час купівлі-продажу у чотири рази, і апогеєм стало запровадження лімітів на продаж валюти в одні руки. Причому останнє рішення спричинило бурю емоцій своєю безглуздістю.
222 долари США, або 156 євро – максимум, що продадуть відтепер в обмінниках
Отже, цього понеділка НБУ ухвалив постанову, якою обмежив продаж іноземної валюти в одні руки на суму три тисячі гривень на добу. Тобто в обмінниках банків продадуть, за нинішнім курсом, 222 долари США, або 156 євро. Нагадаємо, до цього обмеження було у сумі 15 тисяч гривень на добу. Суми просто смішні, власне, як і мотив, який озвучили у НБУ. На офіційному сайті головного регулятора йдеться, цитуємо: «…враховуючи посилення напруги в готівковому сегменті валютного ринку». Постанова набула чинності у вівторок. Проте у банках коментувати новацію не беруться, кажуть, самі не знають механізму. Однак продають таки готівку обмежено. Як прокоментував керівник регіонального прес-офісу «ПриватБанку» Вадим Шумейко, понад три тисячі гривень продають лише тим, хто має валютні кредити.
І хоча, здавалося б, для багатьох це обмеження не має ніякого значення, бо ж не у всіх зарплата за місяць сягає цього рівня, воно додасть клопоту тим, хто винаймає квартири, а далі всім решта, через тотальне підвищення цін.
– Винаймаю квартиру і власниця квартири вимагає оплату у доларах. Ми домовилися з нею, що платитимемо у канадських. Тоді він був у нас на гривню дешевшим, ніж американський, і його завжди можна було купити, тоді як з американською валютою не складалося, – каже чернівчанка Анастасія Остафій. – Нині курс і на цю інвалюту підскочив і різниця із американським лише 5-10 копійок. Окрім того, і його в обмінниках вже купити складно. Вчора намагалася купити 250 канадських доларів, продали тільки 200 і це були останні, зі слів касирки.
Заходи, які вживав Нацбанк для стабілізації курсу у серпні та вересні, були малоефективними. Водночас вже кілька тижнів поспіль роздрібний курс значно нижчий за міжбанківський. Обмінники продають долари в середньому за 13,5 гривні за долар. Проте валюту за цим курсом ніхто не продасть. Усі, мабуть, пам’ятають заяви НБУ про те, що вони буцімто домовилися з банками тримати курс на певному рівні. Насправді, розповідають банкіри, їх просто змусили тримати курс на більш-менш невисокій позначці. Водночас на міжбанку вони його купують дорожче. Звісно, продавати дорогу валюту дешевше не будуть.
Загалом, каже голова Асоціації фінансистів Буковини Євген Прокопець, дії головного регулятора не лише малоефективні, але навпаки – більше шкодять.
– Запровадження лімітів, наприклад, НБУ пояснює спробою зменшити ажіотаж на валютному ринку. Однак ефект буде протилежним і дасть можливість заробити тіньовикам. Позитиву у цьому рішенні не бачу. Мало того, таке враження, що Нацбанк щось приховує, бо не могла валюта раптово зникнути. Водночас центральні офіси чернівецьких філій банків не підтримують їх валютою, дають вказівку торгувати тим, що вторгували, – зазначив експерт.
Окрім запровадження лімітів, постанова НБУ також передбачає скасування норми про обов’язкову конвертацію готівкових валютних переказів у гривню, вочевидь зрозумівши, що інакше втратять заробітчанські гроші. А також зробили попуск для експортерів: тепер вони не мусять продавати весь свій валютний виторг, а лише 75 відсотків.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар