
Гривня і далі б’є сумні рекорди. Цього тижня вона знецінилася ще більше. У вівторок Нацбанк знизив офіційний курс до чергового історичного мінімуму – 13,66 гривні за долар (попередній курс на рівні 13,36 головний регулятор встановлював лише тиждень тому).
Зрештою, відколи НБУ відпустив курс у вільне плавання, тобто вартість валюти тепер встановлюють за підсумками щоденних міжбанківських валютних торгів, такі коливання стали вже звичними. І хоча експерти радять не панікувати з цього приводу, бо ж ситуація на ринку, з огляду на плаваючий курс, досить непередбачувана (він може різко впасти, щонайменше на 30-50 копійок, щойно на торги з великою пропозицією валюти вийде Нацбанк чи будь-який інший учасник ринку), населення все одно перестраховується і скуповує валюту, створюючи ажіотаж і, звичайно, ще більше стимулюючи її подорожчання.
Відтак вчора в обмінниках Чернівців один долар коштував 13,95-14,5 гривні. Однак купити його було трохи проблемно. Чимало обмінників не продавали, а лише купували долари. У банках, де курс був більш менш низьким (до 14 гривень), валюти не було.
У фінустановах пояснюють, охочих купити долари так багато, що у касах просто їх не вистачає.
– Для кожної каси встановлюють ліміт інвалюти на день. Окрім того, вони можуть продавати валюту з обігу (з того, що населення здало). Однак не вистачає навіть цього. Дуже незначна частина населення обмінює долари на гривні, – коментує керівник регіонального прес-офісу «ПриватБанку» Вадим Шумейко.
Гривня побила рекорд падіння серед країн СНД
Щодо того, що, зрештою, відбувається з доларом, думки експертів різняться.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що доки ситуація на Сході не стане стабільною, чекати, що гривня зміцниться, не варто. До того ж Нацбанк, як і обіцяла його очільниця Валерія Гонтарєва, не здійснює інтервенцій на сотні мільйонів доларів, аби наситити ринок і зупинити падіння гривні. А тому імовірно, що курс долара в цих умовах зросте до 15 гривень.
Жодних економічних передумов для такої різкої девальвації гривні не бачить голова Асоціації фінансистів Буковини Євген Прокопець. Він вважає, що істерія на валютному ринку – винятково недопрацювання головного регулятора.
– Звісно, війна на Сході та складна політична ситуація також впливають на курс гривні, проте не так, як дії, чи то пак, бездіяльність НБУ. Таке враження, що там або взагалі не розуміють ситуації, або навмисне закривають очі на спекуляції учасників ринку, дозволяючи їм розхитувати курс та заробляти на цьому, – каже експерт. – Ніяких економічних передумов для такої сильної девальвації нині в країні не бачу. Тож НБУ цілком може стабілізувати ситуацію на валютному ринку, вийшовши на торги і зменшивши ажіотаж.
Такий високий курс не лише б’є по реальних доходах населення, але й вбиває економіку. Власне, на цьому наголосив і прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час засідання уряду.
– Економіка України не витримає курсу гривні вище 12 гривні за долар. Незважаючи на те, що питання валютного курсу – це питання Національного банку, уряд готовий зробити все необхідне для того, аби допомогти Нацбанку стабілізувати валютний курс в Україні, – зазначив посадовець.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар