
Не так вже й давно у багатьох великих крамницях та супермаркетах з’явилися цілі відділи продуктів харчування для хворих на діабет. Попри вузьку, нібито спеціалізацію товарів, вони здобули популярність і в тих, хто свято вірить, що ці продукти дієтичні і погладшати від них нереально. Проте спеціалісти іншої думки. Кажуть, ці продукти не зашкодять, звичайно, але вживати їх так само потрібно з відчуттям міри.
А ось коштують товари для діабетиків на 10-25% дорожче за звичайні продукти. Хоча, по суті, різняться лишень одним складником із звичайними аналогами.
Коментує фахівець
У товарах для діабетиків, головне - склад
Товари для діабетиків загалом нічим особливим не відрізняються. Головне, на що потрібно звертати увагу, купуючи їх, це склад. Адже від того, які складники там є чи нема, залежить здоров’я людини.
Якщо ж вироби завезені із-за кордону, то вони мають супроводжуватися висновком санітарно-гігієнічної експертизи, декларацією про відповідність, обов’язково на упакуванні повинна бути інформація державною мовою. Також повинен бути вказаний імпортер, адже він перевіряє якість товару та супутні документи.
На упакуванні виробів мають бути назва товару, склад продукту в порядку переваги складників, калорійність, дата виготовлення та пакування, номер партії виробництва, умови зберігання, термін придатності, вага нетто, склад, спосіб приготування, знак відповідності, дані про фірму виробника та імпортера.
У разі купівлі неякісного товару можна скаржитися у споживзахист. Для цього потрібно мати товарний чек та зразок самого продукту. Аби ж не втрапити в халепу, купуйте товари у магазинах та у перевірених місцях.
- Продукти для діабетиків нічим особливим не відрізняються від їжі, яку їдять всі інші люди. Якщо дивитися на те, що нам пропонує промисловість, то, будемо відвертими, у нашій країні не дуже великий вибір продуктів, власне, для діабетиків. Зазвичай у крамницях у відділеннях для діабетиків є лишень солодощі. Але, погодьтесь, це не та категорія продуктів, яка має становити основу нашого харчування, - каже дієтолог Наталя Бочарова. - Натомість у нас немає молочних продуктів з низьким вмістом лактози. За кордоном же просто клондайк для діабетиків. Для них виробляють всі категорії продуктів.
Відсутність цукру – головна відмінність продуктів для діабетиків
Продукти для діабетиків різняться тим, що виготовлені без цукру, в них додають цукрозамінники – ксиліт, сорбіт, інулін чи інші. Та будь-який цукрозамінник – це хімічна речовина, а тому він є так само є шкідливим. Є ще одна альтернатива цукру, так званий цукор-стевія. Його виробляють з рослини стевії, але на відміну від інших натуральних видів цукру, він має низький глютамічний індекс. Вироби, вироблені з використанням цього інгредієнта, кращі, ніж ті, що із цукрозамінником, адже більш натуральні.
Замість печива – мармелад та желе
Якщо хочеться солодощів, краще обирати мармелад чи желе зі стевією. Це в будь-якому разі краще, ніж печиво, адже воно містить борошно, котра є джерелом вуглеводів. Так само можна вживати натуральний шоколад теж виготовлений зі стевією. Та придбати його можна лише у деяких супермаркетах міста.
Хліба та локшини поменше
А ось хліб, який пропонують для діабетиків, вживати потрібно дуже обережно, оскільки це також вуглеводи. Вибирати хліб потрібно білковий, або з висівками. У відділах для діабетиків пропонують ще один борошняний продукт – локшину. Та ним так само зловживати не слід.
З діабетом другого типу читати склад на продуктах треба ретельно
Аби розібратися, яким має бути харчування для діабетиків, потрібно визначити, якого типу діабет у людини. Якщо діабет першого типу, то це є вроджена патологія. Такі люди є інсулінозалежними і його вводять організм ін’єкціями. В цьому разі дієта не має такого важливого значення, як при діабеті другого типу. Тому що діабет другого типу є набутим, він виникає в процесі життя і для хворих дієта є надзвичайно важливою. Для цієї категорії є загальні правила – як, що і коли їсти. По-перше треба ретельно стежити за калорійністю продуктів. Часто буває, що люди, хворі на діабет, мають надмірну вагу, котра своєю чергою ще більше посилює протікання цієї хвороби. По-друге, категорично заборонено вживати прямі цукри, себто мед, цукор, солодощі та інші продукти, що містять цукор. Тому що продукти з високим глютамічним індексом, до яких входять зазначені продукти, а також крохмаловмісні овочі і бобові, можуть завдати організму значної шкоди. Дієта діабетиків має бути низькокалорійна, з низьким вмістом вуглеводів. В основному це мають бути овочі.
Налягати на солодощі для діабетиків не варто, вони так само калорійні
Дехто вважає, що продукція для діабетиків менш калорійна та дієтична, але це не так. Адже навіть спеціалізовані солодощі висококалорійні. В них додають ті ж самі жири. Себто схуднути, поїдаючи солодощі та хліб для діабетиків, не вийде.
Та навіть спеціалізовані продукти хворим потрібно підбирати особливо уважно. Адже якщо у когось рівень цукру може підвищуватися через вживання солодощів, а у когось взагалі від гречки.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Потрібно правильно готувати звичайні продукти
Звичайно ж, вдома потрібно щось готувати. Та кожен, хто хворіє на діабет, має знати, як готувати звичайні продукти. Наприклад, гречку, вівсянку або іншу кашу чи картоплю, хоч її можна лише зрідка, перед приготуванням її звечора потрібно замочити, замінюючи два-три рази воду. Це треба робити, щоб з продуктів вийшов зайвий крохмал і лише тоді варити.
Вдома можна готувати й соки, але їх потрібно розводити водою, аби знизити вміст цукру. У свіжому ж вигляді фрукти варто вживати лише несолодкі. Також корисними будуть овочі.
Десерти можна готувати желейні, на основі яєчного білка та приправляти натуральним шоколадом.
Замість магазинного йогурту із закваски і молока можна приготувати натуральний продукт, додати трішки цукру-стевії та ягід і ось маємо корисний аналог магазинного продукту для діабетиків.
А щоб поліпшити обмін речовин та зробити смак їжі яскравішим, можна додавати спеції, такі як кориця, орегано та інші трави.
А ось пити найкраще трав’яні чаї, діабетичні набори трав, котрі знижують рівень цукру в крові. А від кави та солодких напоїв доведеться відмовитися.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар