
Нині реформа системи охорони здоров`я входить до числа найбільш очікуваних цього року. Звісно, на папері медицина в Україні безкоштовна. І, здається, її хочуть позбавити тої мізерії, яку вона отримує нині. Адже глава Кабміну заявляє, що до кінця року система охорони здоров`я повинна бути змінена. А суть реформи полягає в тому, аби забезпечити мінімальний рівень медичних послуг. Тому економія буде тотальною і на всьому. Починаючи скороченням ліжко-місць, закінчуючи закриттям цільових медичних програм. Втім, головна новація полягає у переході фактично до медичного обслуговування на платній основі, себто до страхової медицини.
Держава повинна визначити гарантований пакет безкоштовних медпослуг. До нього повинні ввійти послуги «швидкої допомоги», первинні консультації профільних фахівців, ведення вагітності, лікування дітей до трьох років, лікування онкологічних захворювань, боротьба з туберкульозом, ВІЛ і гепатитом, основні щеплення, вакцини і кілька основних аналізів.
Що стосується решти послуг, українцям доведеться платити або самостійно, або ж з допомогою страхового поліса. Для цього створять нову державну структуру – Національний фонд, у котрий надходитимуть гроші для оплати медзакладам.
У МОЗ запевняють, що тарифи у державних клініках будуть на 10-20% нижчі, ніж у приватників. Наприклад, прийом терапевта – від 150 гривень. А ось вартість річного державного поліса поки що невідома.
Чекала прийому лікаря тиждень
Якщо нині в Україні всі надії та сподівання покладають на страхову медицину, то українці за кордоном від неї, м`яко кажучи, не в захваті. Кажуть, процедури надто складні та затягнуті, аби потрапити до лікаря, треба записатися за тиждень-два.
Студентка Ягеллонського університету у Кракові Вікторія Щербінська розповідає, що ледь потрапила на прийом до лікаря, а він їй виписав ліки лише після прохання.
- Два дні трималася температура 39, - каже Вікторія. – На третій пішла до поліклініки. У приймальні пояснила все, а мені сказали записатися на наступний четвер, адже все зайнято вже. Так довго я чекати не могла, і пішла просити лікаря мене прийняти. Потрібно було зачекати, коли у нього буде «вікно» - тобто або хтось не прийде, або спізниться, або огляд раніше завершиться, і зайти. Так я і зробила. Звідти мене направили у реєстратуру – там просиділа кілька годин – сканували паспорт, страховий поліс, ще низку документів. Їх, звісно, потрібно було мати при собі. Інакше на огляд сподіватися марно.
До лікаря дівчина таки потрапила. Але він навіть не оглянув її. Спитав про самопочуття, і виписав противірусний препарат, хоча температура не спадала два дні.
- Я вже почала просити, щоб мені щось серйозніше виписали. Тільки тоді лікар виписав рецепт та антибіотик, з тижневим терміном дії. В рецепті написана навіть кількість таблеток. Добре, хоч гроші при собі мала. Адже ліки не безкоштовні, - зазначає студентка. - А нещодавно хотіла записатися до стоматолога, то мені сказали чекати чотири місяці! Як на мене, ця процедура надто складна. І те, що українці часто обурюються, буцім потрібно в чергах стояти довго, ніщо порівняно з записами в польських поліклініках.
Так, страхова медицина – це як палиця з двома кінцями, але у кожній країні вона різна.
Лікарі стверджують, основна перевага в тому, що за кордоном, якщо людина записалася на прийом, то обов`язково на нього прийде. Якщо пропустила свій запис, і упродовж року захворіла – вона платить за лікування, адже не була вчасно на обстеженні.
В українських реаліях, особливо у селах, мадпрацівникам часто доводиться просити людей пройти обстеження, до того ж безкоштовне. Люди просто не усвідомлюють того, що здоров`я залежить від них.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар