
Про те, що парна вважається гарною профілактикою багатьох хвороб, а також вона відома загальнозміцнюючим і тонізуючим впливом на організм людини, знає багато хто. Та насправді відвідування парної позитивно впливає на організм, якщо дотримуватися всіх правил. А оздоровчий ефект від відвідин настає не відразу після першого ж дня. Але лише, якщо цю процедуру проводити регулярно.
Як правильно ходити у лазню і як це роблять чернівчани, де та за скільки можна попаритися, корисність лазні і кому краще туди не ходити, читайте.
У лазню на переговори та оздоровитись
Переважна більшість населення дуже мало знає про лазню, її традицію та взагалі, де у Чернівцях є парна. Та «лазники зі стажем» ходять сюди регулярно і не пропускають ці процедури жодного тижня. 63-річний чернівчанин Володимир Васильович відвідує лазню з 1969 року. Паритися ходить у лазню, що на площі Святої Марії (Турецької криниці). Каже, чув, що навіть давні римляни вирішували всі важливі питання у лазні, тож він тепер теж так робить. Чоловік вважає, що краще витратити гроші на лазню, аніж ліки в аптеці.
Зимовий графік роботи міських комунальних лазень:
п’ятниця з 15.00 до 21.00.
субота з 9.00 до 21.00.
неділя з 8.00 до 20.00.
Як правильно паритись
1. Прийняти душ без мила (голову не мочити).
2. Паритися краще лежачи.
3. Перший захід – 5-7 хв.
4. Холодний душ чи басейн (голову не мочити).
5. Загорнутись у простирадло, відпочити.
6. Випити чашку трав’яного чаю, квасу, або склянку мінеральної води
7. Відпочинок – 10-15 хв.
8. Заходити в парну 3-5 разів.
Не рекомендують
– вживати алкогольні напої;
– пити холодні напої, оскільки вони уповільнюють потовиділення;
– багато їсти, оскільки у лазні кров відходить від внутрішніх органів до шкірних покривів, а для перетравлювання їжі необхідний зворотний процес;
– виконувати у лазні фізичні вправи;
– відвідувати лазню, якщо погано почуваєтесь;
– митися з милом до відвідин парної, оскільки знежирена шкіра погано переносить високу температуру;
– обливатися у лазні теплою водою замість холодної (не обов'язково крижаної).
Зрозуміло, що коли наш співрозмовник відвідував лазню ще юнаком, ходив туди за компанію, просто, бо подобалося. З часом, коли подорослішав, зрозумів, навіщо вона йому потрібна.
– У лазню ходжу не тільки за здоров’ям, а і поспілкуватися з товаришами, партнерами, – розповідає Володимир Васильович. – Буває, якщо пропускаю тиждень, наступного разу мене питають, чому не попередив, що не прийду? Адже лазня, саме те місце, де можна відверто поспілкуватися.
Про корисні властивості лазні Володимир Васильович знає не зі слухів. Каже, крім травм, майже не хворів. Чоловік жартує, що він не «залізний фенікс», але коли ходить вірус, хворіє менше. А ще після відвідин лазні кілька днів почувається наче молодшим. А принаймні два дні після парної читає без окулярів. Хоча в інші дні без них обійтися не може.
Володимир Васильович розповідає свої рецепти здоров’я у лазні. Один з них, після парної чоловік обтирає тіло та обличчя натуральним медом, каже, після цієї процедури шкіра стає дуже еластичною. А ще робить різні інгаляції.. Тепер в продажу є різні ефірні олії, але наш співрозмовник полюбляє влітку приносити у лазню букет полину та розкидати його на розпечене каміння. Такі полинові інгаляції мають свій оздоровчий ефект.
Зрозуміло, що не обходиться лазня без традиційного атрибута - віника. Приходять до лазні чернівчани переважно із дубовими, але дехто з березовими. Кажуть, березові м’які і добре вбирають піт. Користування віником теж має свої тонкощі. Наприклад, віник потрібно запарити у теплій воді за 20-25 хвилин до використання, а у парній – періодично змочувати, бо він висихає. А ще віником не потрібно гамселити один одного з усієї сили, а легенько погладжувати і поплескувати ним по тілу.
У лазні Володимир Васильович має маленького друга - другокласника Павлика. Чоловік розповідає, що хлопчик париться разом із дорослими. І коли чоловік париться з іншими знайомими, його малолітній приятель ревнує (усміхається, – авт.).
– Раніше, коли ще лазня була не така дорога, ходив у парну двічі на тиждень, – розповідає Володимир Васильович. – Але тепер лише щосуботи.
Не пропускає процедур і влітку. Чоловік каже, що коли збирається в лазню, рідні жартують: «Куди йдеш, якщо надворі 35-градусна спека, заховай хоча б віник».
Лазня у Чернівцях за 50 гривень
Кінець осені та зима – гаряча пора для любителів лазні. У цей період біля міських комунальних лазень ажіотаж. У обідній час бувають навіть черги. За словами директора однієї з найстаріших комунальних лазень міста Інни Матейчук, сезон у Чернівцях розпочинається з жовтня і триває до травня. Влітку теж є люди, але їх небагато. Працюють у місті дві комунальні лазні, а ще попаритися можна у приватних саунах.
Та помитися і попаритися у лазні у Чернівцях – недешеве задоволення. За двогодинний сеанс відвідування комунальної лазні доведеться викласти вже 50 гривень. Хоча ще торік ціна становила 39 гривень. Щодо розцінок у приватних саунах, то вони значно вищі.
– При нашій лазні є перукарня, буфет, а ще тут можна придбати дубовий віник, – розповідає І. Матейчук. – Працюємо у п’ятницю, суботу, неділю. Вартує віник 35 гривень.
У лазні чернівчани не тільки паряться та оздоровлюються, а й вирішують важливі бізнесові питання
Чомусь так склалося. Що більше відвідують лазню чоловіки. Приходять клієнти різного віку, від 2 до 90 років. Контингент різний, незалежно від статків та віросповідування, жартуть у лазні. Приходять і бізнесмени і цигани.
Працівники лазні уже добре вивчили своїх клієнтів і знають, хто з них приходить вранці ще до відкриття лазні. Є такі, які люблять по кілька годин пити трав’яні чаї, а коли добре попаряться, виходять надвір охолодитися. Дехто взимку навіть стрибає у сніг.
А в жіночому залі влаштовують справжні салони красоти. Жінки тут роблять маски, пілінги тощо.
Помірність, поступовість і регулярність
Хай би які корисні властивості приписували лазні, якщо не дотримуватись правил її відвідування, користі від парної буде мало. І головне правило, «не нашкодь», тут дуже доречне. Тому і з лазнею теж треба дотримуватись таких принципів, як помірність, поступовість і регулярність.
Навіть якщо ви абсолютно здорові, лазники рекомендують, не паритися на повний шлунок. Можна напередодні трохи поїсти, бо натщесерце теж не варто. Після лазні корисно випити чашку теплого або трав’яного чаю, відвар шипшини або сухофруктів. А під час перерв між відвідуванням парної більше пити, щоб поповнити запаси води в організмі. Після лазні треба добре загорнутись, трохи подрімати або просто полежати.
Лазня з ароматерапією матиме ще більший ефект для оздоровлення організму, радять лікарі. Наприклад, добре діє на організм ароматична олія лаванди. В цих процедурах вона дуже доречна. Лавандову олію використовували в медицині та парфумерії ще древні греки та римляни. Та варто пам’ятати, що перед тим як брати з собою в парну якусь ароматичну олію, ознайомтесь зі списком протипоказань та можливих побічних ефектів. Бо в лазні вони набагато швидше всотуються у шкіру та розходяться по всьому організмі. А ще мають підвищену здатність проникати у легені і шкіру завдяки високій температурі.
Коментар лікаря
Лазня корисна, та декому туди зась
Ольга Бойко
За один похід у лазню організм втрачає від 0,5 до 1,5 літра поту. Разом із ним виводяться шкідливі речовини, солі, шлаки. Глибоко очищується шкіра, підвищується гнучкість і пластичність суглобів, тренується серцевий м’яз. Також прискорюються процеси обміну речовин, поліпшується кровообіг. Доведено, що після відвідин лазні кількість гемоглобіну і еритроцитів значно збільшується. Крім того, зростає чисельність лейкоцитів, які допомагають організму протистояти різноманітним інфекціям. Поліпшується і психологічний стан людини.
Але є ціла низка хвороб, із якими у лазню краще не ходити. Наприклад, після інфаркту міокарда, при гіпертонії, виразці шлунка (якщо є вірогідність того, що відкриється кровотеча), гострому тромбофлебіті, серцевій недостатності. І хай би як лазня чи сауна цілюще впливала на суглоби, у період загострення артриту чи ревматизму туди не треба вирушати. Також варто обрати інший спосіб відпочинку, якщо у вас запальні процеси на шкірі, кашель будь-якого походження, малокрів’я, травма головного мозку, глаукома, туберкульоз, онкологічне захворювання, епілепсія, виражений атеросклероз судин із ураженням різноманітних систем і органів, цукровий діабет (якщо впадаєте в діабетичну кому) чи взагалі загострилася будь-яка хронічна хвороба. Відкласти віник подалі доведеться і у разі, коли на губах є герпес і загострився псоріаз. Звісно ж, після операції, із підвищеною температурою чи інфекційним захворюванням, навряд чи потягне в сауну. І правильно, нічого там заразу поширювати. Жінкам краще не паритися під час місячних і якщо вони страждають на вагінальні інфекції. Не треба брати у лазню дітей до 4,5 року, а людям після сімдесяти варто бути з парою особливо обережними. Пані Бойко наголошує, у лазні не можна вживати алкоголю. Не варто також паритися, коли ви дуже перевтомилися та безпосередньо перед сном.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар