
Важкість та дискомфорт, здуття живота та закрепи, втрата апетиту, або ще гірше - біль у ділянці шлунка, печія, нудота та блювота це явні симптоми захворювань травної системи. І часто причина не тільки у харчуванні та способі життя. Такі хвороби, як гастрит чи виразка шлунка, можуть бути викликані невидимою загрозою.
- Згідно зі статистикою, 90-100% хворих на виразку дванадцятипалої кишки і виразки шлунка заражені інфекцією Helicobacter pylori, - розповідає лікар-гастроентеролог, доцент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб БДМУ Людмила Гончарук. - Це спіралевидна бактерія, що живе у шлунку, і не тільки живе, а ще й розмножується у захисному слизовому покриві шлунка, де вона виробляє аміак, що допомагає їй захиститися від кислого шлункового соку. І, здавалося б, у чому проблема. В організмі здорової людини є близько 1000 видів бактерій, здебільшого у кишечнику, які пропонують деяку вигоду людині-хазяїну. Хоча багато бактерій безневинні або вигідні для нас, хелікобактер належить до повільно діючих інфекцій. Головна особливість цього патогенна – це можливість виживати у кислому середовищі. До речі, це єдиний відомий сьогодні мікроорганізм, що здатний тривало виживати у шлунку. Бактерія надзвичайно стійка. Пристосувавшись у нижньому відділі шлунка, Helicobacter pylori пошкоджує клітини слизової оболонки шлунка і виробляє токсичні речовини. Згодом пошкоджена ділянка слизової піддається впливу соляної кислоти, що призводить до розвитку виразки. Токсини цієї бактерії можуть викликати імунні запалення, або навпаки, знижувати рівень вироблення соляної кислоти. У будь-якому разі людина при зараженні набуває захворювання шлунково-кишкового тракту. Ураження бактерією слизової оболонки шлунка чи дванадцятипалої кишки сприяє появі виразки і підвищує ризик розвитку раку шлунка. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визнала зв'язок між курінням та раком легень меншим порівняно зі зв’язком наявності інфекції Helicobacter pylori та ризиком раку шлунка.
Близько 80% українців інфіковано Helicobacter pylori
Helicobacter pylori - одне з найпоширеніших інфекційних захворювань у світі. Більше, ніж половина жителів Землі інфіковано цією бактерією. Рівень інфікованості в Україні високий – близько 80%. Helicobacter pylori належить до анаеробів – тобто, мікробів, які гинуть на повітрі. Передається інфекція контактно-побутовим шляхом: через предмети особистої гігієни, через посуд, дверні ручки у приміщеннях тощо. Крім того, можлива передача і при звичайному поцілунку: хелікобактер присутній в зубному нальоті і в виділеннях слинних залоз. Не виключено і зараження через недостатньо стерилізовану медичну техніку, наприклад, через погано оброблений гастроскоп, або колоноскоп.
- Поява вище перелічених симптомів - серйозний привід для звернення до гастроентеролога, який, серед інших обстежень, призначить і тест на Helicobacter pylori, - каже Л. Гончарук. - Таке обстеження обов'язкове також, якщо хвороби травного тракту є в інших членів сім'ї або виникають у пацієнта повторно. Існують кілька методів діагностики Helicobacter pylori. Золотим стандартом діагностики є лабораторне дослідження біоптату, отриманого під час ендоскопії, на наявність Helicobacter pylori. Крім біопсії, існують абсолютно безболісні методики, що дозволяють з високою ймовірністю виявити зараження бактерією. Наявність цієї бактерії можна виявити за аналізом калу (стілець-тест) або аналізом крові - тест на хелікобактер пілорі, а також дихальним уреазним тестом.
Ольга ШУПЕНЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар