
Заразитися педикульозом можна при безпосередньому контакті з завошивленими особами та при користуванні спільними речами – гребінцями, головними уборами, одягом, білизною, щітками для волосся тощо.
За словами лікаря-інфекціоніста Анюти Сидорчук, здорова людина може «підчепити» воші в громадському транспорті, магазині, школі, дитсадку, офісі, підприємстві. При значній завошивленості людини паразити можуть повзати по підлозі помешкання та поверхні різних предметів, на яких вони можуть жити до 48 годин.
Як убезпечитися від вошей
– ретельно мийте усе тіло і голову не рідше одного разу на тиждень;
– змінюйте натільну білизну щоденно, постільну – раз на тиждень;
– попрасуйте білизну після прання гарячою праскою, щоб убити мікроби;
– щоденно розчісуйте волосся;
– підтримуйте у чистоті не лише натільну білизну, але і верхній одяг;
– не носіть чужої білизни, вбрання, головних уборів, не користуйтеся предметами особистої гігієни іншої людини;
– регулярно оглядайте голови домочадців: і дітей, і дорослих; особливо уважно – потиличну і скроневу ділянку.
Окрім такої неприємної ознаки, як свербіж волосистої частини голови, педикульоз небезпечний тим, що може призвести до небезпечних захворювань.
– Історично людство під час воєн супроводжували воші, викликаючи епідемії рикетсіозів. Власне, моя прабабуся, із Заставнівщини, у 42 роки (післявоєнна Буковина) загинула від висипного тифу, викликаного рикетсією Провачека, яку перенесли їй воші, – розповідає «Погляду» А. Сидорчук. – Тож найбільш небезпечні для здоров’я та життя є ті ектопаразити, які містять особливі мікроорганізми – рикетсії, та являються переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки і поворотного тифу.
Дієві поради від лікаря-інфекціоніста
- Обираючи протипедикульозний препарат, необхідно звертати увагу на інструкцію його застосування щодо виду педикульозу, вікової категорії тощо. Як водиться, після витримування 10 хвилин від нанесення аерозолю або емульсії, переважна більшість ектопаразитів гине. Надалі треба ретельно вимити волосся шампунем. Через 7-10 днів варто знову нанести засіб проти вошей, повторивши всю процедуру.
- Після протипедикульозної обробки необхідно провести видалення паразитів механічним шляхом. Для полегшення їхнього видалення волосся змочують розведеним 5-10% столовим оцтом, зав’язують поліетиленовою хусткою і рушником, витримують 30 хвилин, полощуть у проточній воді, після чого вичісують густим гребенем загиблих вошей та їхні яйця – гниди.
- Для дітей молодших 5 років, вагітних жінок та тих, які мають немовлят на грудному вигодовуванні, осіб з алергічними захворюваннями, доцільно використовувати механічний метод, тобто миття, вичісування вошей густим гребенем, стрижка та гоління. Волосся збирається на папір і спалюється.
- Оскільки головні воші можуть бути не тільки на волосистій частині голови, але і на інших частинах тіла, необхідно провести повне миття тіла, бажано з використанням шампуню, що має протипедикульозну властивість.
- Паралельно з обробкою волосистої частини голови, вкрай важливо знищити воші і гниди на подушках, шапках, гребінцях. Для цього необхідно обробити речі спеціальним розчином (хімічний метод) у добре вентильованому приміщенні.
- Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою.
Народні засоби у поміч
– Досить дієвим засобом здавна вважається журавлина: її сік здатний допомогти позбутися гнид, якщо втирати його у шкіру голови щодня протягом тижня.
– Вихід для чоловіків – підстригтися наголо. Жінкам може підійти фарбування волосся, адже перекис водню, що використовується іноді при цій процедурі, є потужним засобом проти вошей та їхніх яєць.
– Узяти 2 столові ложки трави м’яти, залити натуральним гранатовим соком (200 мл), поставити на вогонь, дати закипіти, тримати 10 хвилин. Після вистигання – втирати у шкіру голови.
– Взяти 3 середніх лимони, помити, видалити шкірку і насіння, покласти у каструлю, залити водою (1 л). Поставити на середній вогонь, довести до кипіння, після чого засіб остудити і процідити. Таким відваром необхідно обполіскувати волосся, потім зайнятися ретельним вичісуванням.
– Взяти сушену траву звіробою (1 ст. л.), змішати з такою ж кількістю пижми. Залити суміш сухих трав окропом, попередньо насипавши в емальований посуд. Поставити у кімнаті настоюватися протягом 5-6 год. Цим засобом, після проціджування, обполіскувати волосся, масажними рухами втирати настій у шкірний покрив голови. Після обполіскування обгорнути волосся поліетиленовим пакетом або надіти гумову шапочку, зверху укутати рушником. Тримати 1 годину, потім змити водою.
– Змазати корені волосся вазеліном, одягнути поліетиленову шапочку, через 6-8 годин змити шампунем та добре вичісати волосся.
– Необхідно змішати по 25 крапель ефірних олій вербени лікарської, материнки звичайної, герані лугової, чебрецю. До ароматної суміші додати 85 грамів вазеліну і 5 грамів топленого воску. Мазь слід нанести на волосся по всій довжині від коренів до кінчиків, після чого загорнути голову плівкою. Через п’ять годин волосся вимити з шампунем і ретельно вичесати гребінцем. Цей рецепт не тільки позбавить від паразитів, але і наситить волосся цілющою силою вербени.
– Змішайте 20 мл будь-якого шампуню з сімома краплями ефірної олії чебрецю, і розподіліть по волоссю, аж до самих коренів. Через годину промийте голову теплою водою, після чого волосся потрібно ретельно вичесати, і знову промити шампунем з додаванням олії чебрецю.
Ольга ШУПЕНЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар