
Перебування під прямими сонячними променями понад норму загрожує тепловими та сонячними ударами.
Значне перегрівання організму, коли порушується тепловий баланс і утруднена віддача теплоти, викликає теплові удари. Різновидом теплового, пов'язаним з інтенсивною тривалою дією прямих сонячних променів на голову та ділянки шиї, є сонячний удар.
Провокують їх зміни оптимальних умов для життя людини – температури 18-20° і вологості повітря 40-60%.
– Теплові і сонячні удари виникають тоді, коли порушується зона комфорту людини, – зазначає лікар функціональної діагностики міської клінічної поліклініки №3 Тарас Городенський.
Причини теплового та сонячного ударів:
– підвищена вологість при високій температурі повітря;
– фізичні навантаження та інтенсивна робота м’язів;
– цупкий і теплий одяг;
– недостатнє вживання рідини;
– переїдання та зловживання алкогольними напоями в спеку;
– перебування під палючим сонцем без головного убору.
Якщо потерпілому вчасно не надати допомоги, стан його швидко погіршиться, що може призвести до летального наслідку. Під впливом тепла судини головного мозку розширюються, а потік крові в них значно сповільнюється. За рахунок цього підвищується проникність судин, тому частина крові виходить за їхні межі. Це може стати причиною набряку мозку.
– Для того, щоб вберегтись від шкідливої дії ультрафіолету, достатньо дотримуватись елементарних правил – уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями з 11.00 до 17.00 год. та пити якомога більше рідини, – зазначає дільничий терапевт міської клінічної поліклініки №3 Руслана Легета.
Найкраще втамовує спрагу звичайна вода. Корисно діє на організм зелений чай з лимоном, відвари трав.
Літнім людям лікарі радять пити вранці «медову воду» – в склянку води додати чайну ложку меду і залишити на ніч. Такий напій сприятливо впливає на організм загалом. Не варто зловживати кавою та чорним чаєм (вони містять кофеїн, який змушує тиск «стрибати»), важкою їжею, алкоголем.
Симптоми сонячного удару:
- загальна слабкість, головний біль, запаморочення;
- біль в ногах та спині, шум у вухах, нудота;
- немає потовиділення;
- при подальшому впливі високої температури шкіра обличчя і губ синіє, посилюється задишка;
- пульс послаблюється, з часом може зовсім зникнути;
- можлива втрата свідомості, з’являється занепокоєння, марення, судоми;
- температура тіла може підвищуватись до 40-41˚.
Особливу увагу слід приділяти одягу. Він повинен бути вільного крою з натуральних тканин, який не перешкоджає тілу дихати; обов’язково покривати голову.
Крім цього, важливо завжди пам’ятати, що надмірна інсоляція, тобто тривале перебування на сонці, може призвести не тільки до сонячних ударів та опіків, але й до раку шкіри, меланоми.
За словами Оксани Іващук, лікаря онколога міської клінічної поліклініки №3, впродовж останніх трьох-чотирьох років спостерігається тенденція до збільшення захворюваності меланомою, особливо серед молоді.
У групі ризику люди з веснянками, зі світлою шкірою, великою кількістю родимок та вроджених пігментних утворень, які під впливом ультрафіолету можуть переростати у злоякісні пухлини. Зміна родимки чи пігментної плями: збільшення розмірів, зміна обрисів країв, кольору, виділення крові, болючість, набряк шкіри, повинні насторожити людину. У таких випадках негайно слід звертатись до лікаря.
Яна МАРІЯНЧУК
Перша допомога при сонячному ударі:
– перенесіть потерпілого в прохолодне, затінене місце, зніміть з нього одяг, покладіть на спину, трохи підведіть голову;
– на голову покладіть холодний компрес та дайте йому води, чаю (зелений) чи молока;
– можна дати випити «Регідрон» - цей препарат поверне до норми водний баланс організму;
– всіма доступними методами слід знизити температуру тіла потерпілого (за допомогою вологої тканини, обмахуванням);
– у разі зупинки дихання зробіть штучне дихання;
– викличте «швидку».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар