
За даними Головного управління Держсанепідслужби у Чернівецькій області, наразі (станом на 20 листопада) випадків грипу у нашому краї не зареєстровано, а з початку епідсезону 2014-2015 років проти цієї недуги щеплено 258 осіб.
Оскільки у період активізації грипу він часто набуває епідемічного та пандемічного поширення, цікавимося у фахівців, як убезпечитися від цього гострого вірусного захворювання. Тож про здійснення ефективної профілактики та правильного лікування грипу розповідають лікарі-інфекціоністи, доценти кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ, кандидати медичних наук Олена Мироник і Оксана Давиденко.
– Що першочергово буковинці мають знати про грип?
– Це гостре вірусне захворювання. Клінічно характеризується гострим початком, гарячкою, загальною інтоксикацією та ураженням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів. Передається інфекція повітряно-краплинним шляхом. Вірус із слизових оболонок верхніх дихальних шляхів під час кашлю, чхання, розмови виділяється у величезній концентрації. Доза, що інфікує, становить 0,0001 мл носоглоткового секрету хворої людини, тобто абсолютно невидима дисперсна крапелька.
– Коли найбільш заразна інфікована людина?
– Хворий заразний уже з кінця інкубаційного періоду і увесь гарячковий період. Після 5-7 днів хвороби концентрація вірусу різко знижується. Більшу епідемічну небезпеку представляють хворі, які не залишаються вдома і надалі відвідують громадські місця. Продовжуючи вести активний спосіб життя, вони встигають заразити велику кількість людей. Найбільшою мірою беруть участь у поширенні інфекції школярі. Висока мобільність поза школою робить саме їх провідними джерелами поширення інфекції серед іншого населення. Крім цього, поширюють інфекцію особи публічних професій (працівники сфери обслуговування, освітніх установ, транспорту, медики тощо). Тому ці категорії повинні бути теж щеплені проти грипу.
– Який вірус грипу атакуватиме буковинців цього року?
– Нинішнього осінньо-зимового періоду в Україні та Чернівецькій області зокрема очікуємо на появу таких вірусів грипу:
1. вірус, подібний штаму A/California/7/2009 (H1N1)pdm09;
2. вірус, подібний штаму A/Texas/50/2012 (H3N2);
3. вірус, подібний штаму B/Massachusetts/2/2012.
– Які ускладнення викликає грип?
– Найчастіше – бактеріальну пневмонію. Від неї гинуть багато маленьких дітей, людей похилого віку і хворих із хронічними захворюваннями. Важко також знайти хронічне захворювання, на перебіг якого грип не мав би несприятливого впливу. У хворих на бронхіальну астму грип ускладнює її перебіг, в осіб із хронічними легеневими недугами він закономірно ускладнюється пневмонією. Грип у дітей з неврологічною патологією супроводжується важкими розладами дихання, що нерідко є причиною летального наслідку. У хворих з серцево-судинною патологією він часто викликає декомпенсацію. Грип може спровокувати гіпоглікемічну кому у хворих на діабет.
– Наведіть, будь ласка, основні засоби захисту від грипу.
– Основним і найефективнішим засобом захисту від грипу є вакцинація. Завдяки йому захворюванню можна запобігти. Крім вакцинації, рекомендуємо дотримуватися певних правил:
1. Уникати скупчень людей, щоб зменшити ймовірність контактів із хворими;
2. Користуватися одноразовими масками за необхідності – щоб захистити себе або оточення від зараження;
3. Регулярно провітрювати приміщення й робити вологе прибирання;
4. Повноцінно харчуватися, висипатися й уникати перевтоми – для підвищення опірності організму. Це підвищує шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби і її ускладнень;
5. Дотримуватися правил особистої гігієни – частіше мити руки, перебуваючи в місцях великого скупчення людей, користуватися вологими антисептичними серветками і спреями, намагатися використовувати одноразові паперові рушники.
– Як не провокувати ускладнення власної хвороби й не заражати інших людей?
– З появою перших симптомів грипу хвора людина обов’язково має залишатися вдома. Такими симптомами є підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах.
З будь-якими із цих симптомів не слід виходити з будинку навіть заради візиту в поліклініку – лікаря слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування в домашніх умовах може бути достатнім для видужання.
Якщо ж самопочуття погіршується, не відкладайте шпиталізацію, адже під погрозою ваше життя.
Викликайте «швидку», або терміново звертайтеся безпосередньо в лікарню, якщо є такі симптоми:
– сильна блідість або посиніння обличчя;
– утруднення дихання;
– висока температура тіла, яка довго не знижується;
– багаторазова блювота й пронос;
– порушення свідомості – надмірна сонливість або збудженість;
– болі в грудній клітці;
– домішки крові в мокротинні;
– падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно.
Ольга ШУПЕНЯ
Не зловживайте розрекламованими імуномодуляторами
Окрім щеплення, існує низка методів неспецифічної профілактики грипу, які мають бути направлені на зміцнення імунної системи.
Харчування має бути багатим на сирі овочі і фрукти, які є джерелом різноманітних вітамінів та природних антибіотиків. Акцент робити на цитрусові (якщо нема алергії), часник, цибулю, бобові, свіже молоко і молочні продукти.
Також слід проводити загально-зміцнювальні заходи організму – прогулянки, біг, елементи загартовування.
Доцільно приймати вітамінно-мінеральні комплекси.
Не варто зловживати широкорозрекламованими імуномодуляторами, адже вони мають строгі покази та протипокази і їх може призначати лише лікар.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар