
Акушер-гінеколог пологового будинку №2, доцент акушерства, гінекології та перинатології БДМУ Інна Бирчак розповіла «Погляду», що молоде подружжя, яке бажає народити здорову дитину, має подбати про це завчасно.
– Усім відомо, коли настає посівна, дбайливий господар відбирає найкраще насіння і готує грунт. Так і молоде подружжя, яке бажає народити здорову дитину, має турбуватися про якість «насіння» та готувати «грунт» якнайліпше, – каже І. Бирчак.
Розповідаючи про оптимальний вік для першої вагітності і тенденції сьогодення, пані Інна відзначає, що акушери-гінекологи всього світу єдині в думці про те, що ліпший час для першої вагітності – це період від 20 до 28 років. Оскільки тоді вже завершений період статевого дозрівання, а отже гормональний фон стабілізований. У молодому організмі тканини м’язів, зв’язок і суглобів еластичні, що полегшує нормальний перебіг вагітності та пологів. Проте, як свідчать дослідження останніх років, жінки XXI століття стають психологічно готовими до материнства після 30 років (в тому числі і в Україні). Цей факт пояснюється тим, що на сучасному етапі розвитку суспільства, змінилася роль жінки в ньому: до народження дитини їй треба встигнути здобути одну або декілька вищих освіт, зробити кар’єру, змінити декілька сексуальних партнерів і лише після цього зважитися на материнство.
Загрози
Проте не варто відкладати народження першого малюка на далеке «потім». Слід пам’ятати, що з віком у жінок знижується здатність до зачаття, шанс завагітніти у 40 років, порівняно з двадцятирічними, зменшується і складає лише 10%. Крім того, у жінок, старших за 35-40 років, підвищується вірогідність різних генних порушень на рівні статевих клітин, а це може стати причиною самовільних викиднів, аномалій розвитку плода та вроджених захворювань дитини. Загальновідомим та беззаперечним є факт, що після 35 років у людини починає накопичуватися багаж соматичної патології (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, ожиріння, захворювання органів шлунково-кишкового тракту тощо), що не найкращим чином позначається на фертильності.
Юні мами – у групі ризику
Як водиться, до 18 років організм ще не готовий до виношування вагітності, тому дівчата-підлітки належать до групи ризику. Фізіологічна незрілість юних мам, яка супроводжується гормональним дисбалансом (порушенням співвідношення естрогенів та прогестерону), може бути причиною невиношування вагітності, плацентарної дисфункції, передчасних пологів. Вагітність надто юному віці негативно впливає на стан здоров’я самої дівчинки-підлітка, адже її організм продовжує активно розвиватися, тому анемія й інші захворювання стають невід’ємними супутниками вагітності, а діти народжуються з недостатньою вагою тіла.
Підготовка до вагітності
З чого ж слід почати майбутнім батькам, щоб знизити до мінімуму ризик народження нездорової дитини? Передусім – з себе, зі свого способу життя. За декілька місяців до зачаття обом батькам слід відмовитися від шкідливих звичок (куріння, алкоголь тощо).
Важливе значення у програмі планування сім’ї має і харчування, яке повинно бути правильно збалансованим і різноманітним. Намагайтеся їсти більше овочів і фруктів, продуктів, що містять білок, хліб з борошна із цільного зерна, а також продукти, багаті клітковиною. Зелені овочі (капуста, броколі, салат-латук, шпинат) містять велику кількість фолієвої кислоти – вітаміну, що діє профілактично щодо аномалії нервової системи плода. М’ясо і бобові містять велику кількість білка і заліза, які необхідні для нормального перебігу вагітності. Молочні продукти – відмінне джерело кальцію, необхідного для збереження здоров’я кісток і зубів. Якщо ви намагаєтеся завагітніти, обов’язково включіть у раціон харчування достатню кількість продуктів, що містять кальцій, щоб створити запаси для розвитку плода.
– Готуючись до вагітності, варто обмежити споживання кави та чорного чаю, обережно ставитися до трав’яних чаїв, адже кожна суміш трав має певну лікувальну дію, не приймати гарячих ванн, не відвідувати лазні та сауни. Не рекомендується молодому подружжю займатися екстремальними і травматичними видами спорту, – радить І. Бирчак.
Оптимальна кількість вагітностей
За даними вчених, учасниці дослідження, що народжували дітей з інтервалами меншими за 18 місяців, у віці понад 50 років, стикалися з підвищеним ризиком важких захворювань і смерті порівняно з тими, у кого інтервали між вагітностями були тривалішими. Жінки, що мали по п’ять і більше дітей, також виявлялися на схилі років менш здоровими порівняно зі своїми однолітками, що мали не більше двох дітей.
Синдром виснаження материнського організму розвивається після 7 і (або) або частих пологів (інтервал між пологами менший за 2 роки). Комплекс цих особливостей сприяє розвитку тих же ускладнень перебігу вагітності та пологів, що і у вікових первісток. Грізним ускладненням вагітності і пологів є спонтанний розрив матки, особливо важко протікає на тлі хронічної анемії. Найбільш небезпечна патологія відділення та виділення дитячого місця, а також гіпотонічні кровотечі в III періоді пологів та ранньому післяпологовому періоді, гнійно-септичні захворювання.
Ольга ШУПЕНЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар