
Варто задуматися про свій стан, якщо у вас низька самооцінка, поганий настрій, песимізм, апатія, млявість, швидка втомлюваність, постійна невдоволеність, пригніченість, адже ці симптоми – свідчення депресивного стану. Схильність людей до депресії визначається генетичними складовими і гормональною активністю. Науковці класифікують депресії на набуті, сезонні, спадкові та післяпологові.
За словами кандидата медичних наук, асистента кафедри медичної біології та генетики БДМУ Мар’яни Кривчанської, нині пригнічений стан людей може посилювати ситуація на Сході та нестача грошей. Однак наукове пояснення цього – залежність синтезу серотоніну в мозку людини, низький рівень якого спричинює депресію. Його кількість залежить від освітленості середовища, в якому перебуває людина. Тож є певний зв’язок між інтенсивністю сонячного освітлення і виникненням депресій. Саме у листопаді інтенсивність сонячного освітлення значно знижується і спонукає до низького синтезування серотоніну – біологічної речовини, яка відповідає за добрий настрій. Властивості серотоніну в організмі людини різноманітні. Серотонін здійснює регуляторні ефекти щодо діяльності гладеньких м’язів та, відповідно, функцій серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, бронхів, модулює розвиток запальних та алергічних реакцій, процесів згортання крові.
Антидот осінньої хандри – хобі та яскраві кольори
З настанням осінньої прохолоди на зимовий період перелаштовується не лише природа, але й людський організм. Особливо гостро відчувається контраст між осінньою сирістю і дощами, які стукають у вікно, та домашнім теплом і затишком. Виникає бажання довше залишатися під теплою ковдрою, сповільнити активність робочого ритму. Відсутність сонячного світла та тепла особливо відображаються на настрої. Апатичність, дратівливість, смуток, туга, звичайна лінь – супутники осінньої хандри. Найбільше вплив осінніх змін відчувають метеочутливі і творчі особистості. Сіре довкілля загострює бажання душевного тепла, спокою.
Що б зберегти радісний настрій і пронести його крізь зиму до весни, робіть щось для душі – співайте, танцюйте, займайтесь спортом чи рукоділлям, куховарте тощо. Не шкодуйте часу на спілкування і жарти з коханими, рідними та близькими. Кажіть їм теплі слова, переглядайте веселі телепередачі чи кінокомедії.
Гляньте на природу: яскраве, різнобарвне листя серед сірого неба ніби запрошує милуватися ним і підказує додати яскравих барв у наш гардероб. Поліпшити настрій можуть навіть аксесуари зеленого, червоного, помаранчевого, жовтого кольорів, адже ці барви мають антидепресантну дію.
І звичайно ж, не відмовляйте собі у приємності поласувати чимось смачненьким.
– Окрім того, помічено зв’язок між депресією і статтю, – відзначає М. Кривчанська. – У жінок депресії трапляються частіше, ніж у чоловіків, бо рівень вироблення серотоніну у них нижчий. Особливо депресії вражають жінок, що втратили коханого, дитину, рідних тощо. Джерелом ж масових депресій стають такі події в житті країни, як війна, дефолт тощо.
Поради доброго настрою:
– Восени слід гуляти у денний, сонячний, період доби (з 11.00 до 14.00).
– Знайдіть час для ранкових фізичних вправ.
– У кімнатах слід застосовувати світлову терапію – використовувати спеціальні лампи білого світла (така терапія зменшує денну сонливість і поліпшує настрій).
– Не забувайте про аромотерапію. По черзі використовуйте ті ефірні олії, які найбільше подобаються.
– Рекомендовано здоровий сон і збалансоване харчування. Здорова їжа – фрукти, овочі, м’ясо і риба. Під час депресії забудьте про дієти.
– Телефонуйте друзям і близьким, знайдіть час для відпочинку.
– Приділяйте більше уваги собі. Якщо є можливість – підіть до салону краси чи у спа-центри.
– Робіть собі приємне і насолоджуйтеся кожною хвилиною життя, адже воно – неповторне. Життя одне, хвилина неповторна, задумайтесь: «Минула хвилина, немає хвилини твого життя…».
Пам’ятайте, депресія зазвичай погіршує загальний стан здоров’я та самопочуття людини. Нерідко депресія супроводжується неврозами і може призвести до виникнення психосоматичних захворювань.
Ольга ШУПЕНЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар