
Літо, як завжди, пролетіло швидко і майже непомітно, позаду яскраві сонячні дні та відпустки. Вже відчувається, як покоротшали дні, ночі стали довшими, а вечори такими холодними. Тож саме час підготувати свій організм до сезонних змін, аби перші холоди не стали причиною застуд та загострення хронічних захворювань.
- Прихід осені – це завжди великий стрес для організму. Ми вже звикли до тепла, а тут треба вдягати теплі речі та брати із собою парасолі. Це велике випробування для усіх наших органів, тому саме осінь - період загострення хронічних захворювань та появи нових несподіваних недуг, - пояснює сімейний лікар, терапевт Олеся Лавренюк. – Аби захистити свій організм від осіннього стресу, треба готуватися до похолодання заздалегідь, загартовувати організм, займатися спортом, їсти побільше фруктів та овочів, які містять вітаміни у натуральному вигляді. Та якщо ви всього цього не робили, є речі, які слід знати, аби перехід в осінню пору був все-таки легшим.
Рецепти для щасливої осені
- Ефірні олії - апельсин, базилік, бергамот, ялина, жасмин, кедр, коріандр, лаванда, лимон, мандарин, меліса, м’ята, троянда, розмарин, іланг–іланг. З ними можна приймати ванни, або ж додавати у аромалампи.
- Робіть дихальну гімнастику. Вона допоможе наситити кров киснем, поліпщить обмін речовин. Найпростіше – зробіть десять коротких вдихів, потім затримайте дихання на скільки можете і зробіть глибокий вдих (повторіть хоча б 5 разів).
- Приймайте зранку контрастний душ. Якщо ви зовсім не звикли до нього, розпочніть з контрастних ванночок для ніг. Наберіть дві миски з гарячою і холодною водою і занурюйте туди ноги по черзі на декілька секунд. (До речі, ця вправа є чудовою профілактикою варикозу).
- Вживайте більше риби, горіхів, сухофруктів, йогуртів. Не зловживайте жирним, гострим та смаженим.
- Чай з лимоном, малиною, калиною, шипшиною допоможе зміцнити імунну систему, підготуватися до похолодання. Якщо ви роздратовані, придбайте трав’яні чаї з м’ятою, мелісою, валер’яною.
Готуємо організм до холодів
Зазвичай вересень ще досить теплий місяць, тому ще є трохи часу, аби підготуватися до похолодання.
За словами Олесі Миколаївни, найважливіше наситити організм вітамінами. А робити це на початку осені досить легко, адже є безліч свіжих овочів та фруктів. Намагайтеся вдосталь наїстися ними. Особливу увагу слід приділити болгарському перцю, усім видам капусти. Добре пити чаї з малиною, калиною, плодами шипшини. Це зміцнить імунітет.
Що стосується загартовування, то початківцю краще почати з контрастного душу зранку. Спочатку постояти під теплою водою, а потім - холодною. Восени добре починати ходити в лазню.
- Навіть якщо ви раніше не робили ранкової гімнастики, почніть восени, це додасть тонусу на цілий день і необов’язково навантажувати себе надскладними вправами, - пояснює лікар.
Хронічні захворювання – найбільший ворог
Найбільша небезпека осені – загострення хронічних захворювань. У цей час «прокидаються» хронічні бронхіти, пневмонії, гастрити, холецистити, панкреатити та захворювання серцево-судинної системи.
- Запалення дихальних шляхів восени загострюється через різке похолодання. Слабкий організм ще не звик дихати холодним повітрям, часто люди не розуміють, що вже треба тепло вдягатися. Крім того, жертвами запалення дихальних шляхів часто стають ті, хто лишень повернувся з теплих країв і звикає до буковинського вологого клімату , - каже Олеся Лавренюк. – Гастрити та панкреатити найчастіше прокидаються через те, що восени ми перестаємо вживати легку літню їжу, насичену вітамінами, частіше їмо жирне, смажене, діти та студенти починають їсти фаст-фуд. Крім того, у цей час ми більше п’ємо кави та інших напоїв, які згубно впливають на шлунок.
Значно більше восени починають страждати хворі на серцево-судинні. Основна причина в тому, що холодної пори наші судини звужуються, тож підвищується тиск. Також в цей час організм легко піддається стресам, що також згубно впливає на серце.
Менше світла – більше депресій
Та найближчий супутник осені – депресія. Людям важко змиритися, що літо вже позаду, а наступна відпустка аж через рік. Восени ми часто втрачаємо інтерес до роботи та усього на світі. Причина ще й у скороченні світлового дня, похолоданні.
Доведено, що самопочуття погіршується восени через нестачу сонячного світла
- Доведено, що скорочення світлового дня викликає зниження в організмі вмісту серотоніну, який називають "гормоном щастя", це провокує негативну оцінку оточення світу. Також впливає сезонна зміна біоритмів, людині треба налаштувати свій біологічний годинник на новий ритм, - пояснює психолог Аліна Токарчук. - Та варто розуміти, що депресія – це серйозний розлад психіки, який треба лікувати спеціальними сеансами, а часом навіть медикаментозно. Тому мова йде, скоріше, не про депресію, а про осінню хандру, апатію.
Маленькі хитрощі, які врятують від осені
Аби не було осінньої депресії чи хандри, треба давати організму необхідну кількість світла. Частіше прогулюватися при денному світлі, у вихідні виїжджати на природу, не засиджуватися вдома.
Прокидатися краще на світанку, не варто спати допізна.
Вилікувати душу допоможе правильна їжа. Цитрусові, виноград, чорний шоколад і трішечки шампанського допоможуть прокинутися «гормону щастя».
Та чи не найголовніше добре висипатися восени, адже здоровий сон допомагає відновити витрачені за день сили. Лягати треба не надто пізно, на ніч не дивитися гостросюжетних фільмів, тим паче жахів.
І якщо осінь вже настала, не варто весь час сидіти вдома, розважайтеся, відвідуйте театр, кінотеатр, виставки, вигадайте собі хобі чи просто ходіть у гості до друзів, і депресію точно не буде.
Ірина БЄЛОВА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар