25 жовтня в Україні відбулися чергові місцеві вибори. Зважаючи на недоліки виборчого законодавства, виникло більше запитань до законотворців, аніж відповідей. Фактично весь виборчий процес було зосереджено в руках партій. Людей були позбавлено конституційного права бути обраними до органів місцевого самоврядування. Для цього доведеться йти на поклін до політичних проектів (точніше їхніх керівників). Якщо наші парламентарі не врахують ці моменти, то наступного разу явка буде ще меншою. Про підсумки місцевих виборів ми говорили з експертом комітету виборців України в нашій області Ігорем Бабюком.
- Чинне виборче законодавство підлаштоване під партії. Багато хто навіть не звертав уваги, що голосує насамперед за кандидата на окрузі.
- Коли з’явилося нове виборче законодавство для місцевих виборів, то я не так категорично його оцінював. Там бачив певні плюси – виборці формували партійний список, а не партійні лідери. І фактично виборці мали б визначати, хто має представляти їх у місцевій раді.
Але насправді, на жаль, цей закон орієнтує увагу більше на політичні партії (там чиста пропорційна система і насправді жодних відкритих списків немає).
Друге, ця система показала, що кандидати досить мляво працювали в округах, і люди були змушені голосувати за партії, які пам’ятали.
Чи не найголовніше, що багато округів залишилися взагалі без депутатів. Система так побудована, що навіть той з кандидатів, хто набрав найбільше голосів, не обов’язково стає депутатом, якщо його партія не набрала 5% голосів. Такі випадки є у Чернівцях, на виборах до обласної ради. З 12 округів у Чернівцях до обласної ради пройшли лише четверо. Водночас є округ, де троє депутатів пройшли до міської ради. Один із них мав взагалі четвертий результат. Він пройшов та став депутатом міської ради.
Це неправильний підхід. Я прихильник того, щоб до муніципалітету (міської ради) депутатів обирали за мажоритарною системою. Якщо ми говоримо про відкриті списки, - то головну роль грає кандидат. Поставити в основу не партійний принцип, а кандидата. Якщо він переміг на окрузі, він має стати депутатом.
- Чи не були у такому разі спотворені результати виборів?
- Не кажу про спотворення, але про викривлення – це вже напевно. Дійсно, округи, на яких виборці приходили, голосували, підтримували певного кандидата, а в результаті він не потрапляє до ради. Насамперед розчаровуються кандидати, найбільше розчарування у виборців. Ми матимемо на повторному голосуванні виборів міського голови взагалі низьку явку. Ці люди просто не прийдуть, як протест.
До речі, така низька явка, яка була, мабуть і пов’язана з цим. Це своєрідна акція протесту проти цієї виборчої системи. Коли виборець не розуміє системи виборів, коли не розуміє, яким чином підраховують голоси, коли його силують голосувати за певну політичну силу, а не конкретного кандидата, коли немає позиції «не підтримую жодну партію чи кандидата», то навіщо людині йти на вибори і лише зіпсувати бюлетень?
Тому частина визначила для себе, щоб не помилятися, вони просто не пішли на вибори. Хоча це неправильно. На вибори потрібно йти і висловити свою позицію.
До речі, практично до 10% бюлетенів були зіпсовані. Багато бюлетенів з написами – де люди висловлювали своє ставлення до партій, кандидатів та цієї виборчої системи. Чи писали певні побажання. Це також один із напрямків протесту.
- Чому в нашій області отримали такий реванш партії, сформовані з колишніх «регіоналів», «тушок»?
- Є дві причини. Насамперед, у нас є центри тяжіння. Для прикладу, Банченський монастир. Там завжди були прихильні до нинішньої так званої опозиції. До речі, в єдиному Герцаївському районі «Опозиційний блок» набрав найбільшу кількість голосів.
Окрім того, є категорія виборців, які завжди голосують за тих, хто використовує у своєму лексиконі соціальну демагогію – обіцянки (соціальні проїзні, дешеву ковбасу, безкоштовні ліки тощо). Звичайно, люди клюють на це.
Є кандидати, які завжди підтримують партію влади. Вони йдуть від тієї партії, яка зараз при владі. На минулих виборах вони були від «Партії регіонів», а на цих від іншої політичної сили, яка представляє партію влади. Це кандидати, які вважають, що потрібно підтримувати ту партію, яка є при владі.
- Яка може бути явка виборців у другому турі виборів Чернівецького міського голови і яку технологію впливу на виборців знову можуть застосувати?
- Якщо говорити про загальну явку – то вона буде нижчою. Це пов’язано з розчаруванням виборців, які голосували за кандидата, а він не став депутатом міської ради, які не бачать подальшого просвіту. І вони можуть взагалі не прийти на вибори.
Інший нюанс. На вулицях абсолютно немає передвиборчої агітації. Немає змагання. Це можна пояснити тим, або кандидати чітко розуміють, яким може бути результат і вони готові до цього (відтак не витрачають сил, фінансів, ресурсів).
Або є певні підкилимні ігри, про які ми не знаємо.
Щодо технологій, які можуть бути застосовані, то досвід 25 жовтня показав, це можуть бути прямий підкуп, заохочення тощо. Але в день голосування це не матиме результату. Якщо робота не проведена до дня голосування, то в день голосування це не допоможе.
Спілкувався Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар