
Фермери лише підтримують продовження дії заборони на продаж землі. Кажуть, її потрібно продавати, але перед цим доцільно було б унормувати законодавство, створити відповідну правову базу. Та поки нічого цього немає. А складна ситуація в державі не вселяє надії на краще.
- Потрібно створити Земельний банк та Аграрну біржу, - зазначає Георгій Спіжавка, фермер із села Банилів-Підгірний на Сторожинеччині. – Є припущення, що землю за безцінь викуплять іноземці, а місцеві фермери залишаться без нічого. Законом не передбачені такі випадки. Мале і середнє фермерство повинно розвиватись, а у нас навпаки – їх лише душать. Наприклад, фермери з кожного літра солярки платять по дві гривні податку на дороги. Але навіщо мені це платити, якщо трактори на дорогу навіть не виїжджають?
І така ситуація по всій Україні. Мораторій хоч трохи захищав дрібних фермерів. Відмінять його – аграріям аж ніяк не стане легше. Бо завжди були ті, котрі намагалися різними способами обійти закон, а тут для них такий благодатний ґрунт готують. Тим паче, фермери вкладають величезні кошти у добрива, які в землі утримуються довго. Тому кожен зацікавлений, щоб взяти в оренду землю на довший період. А викупити її не кожен зможе.
Тішиться, що мораторій таки не зняли і фермер із Заставнівщини Михайло Воєвідко. Чоловік займається зерновими не перший рік, і зі свого досвіду каже, якщо землю дозволять вільно продавати, почнеться колотнеча у селах.
- У нас замість того, аби діяли закони, діє принцип – хто має більше грошей, той і буде мати землю. Таким нечесним шляхом, - бідкається чоловік. - В Україні залишилося єдине багатство – земля. І її хочуть спродати китайцям. Повторюється сценарій із нашими заводами та фабриками. Вони залишилися у руках кількох олігархічних родин. А фермери, такі як я, конкурувати з агрохолдингами не зможуть. Тим паче, з нового року знімуть спецрежим, за яким ми могли купувати техніку і солярку зі знижками, а тут ще мораторій скасувати можуть. То фермерство просто вимре. Залишаться ті, хто має гроші.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар