
Нині комп’ютери та різноманітні гаджети дають нам доступ до величезної кількості інформації. Так само є величезний вибір книг, але є одне «але», охочих читати, особливо серед підростаючого покоління, зовсім мало.
- Сьогодні багато говорять, що діти не люблять читати. Та насправді в цьому винні не діти, адже їх ніхто не навчив любити книги, - переконана вчитель молодших класів Інна Рудик. - Ставлячи запитання «Як змусити дитину читати?», батьки вже роблять помилку. Змусити читати з інтересом неможливо, як неможливо змусити дитину грати в нудну гру. Багато вчителів спочатку кажуть дітям, що читати «важко, але треба», замість того, щоб захопити дитину цікавою книгою. Це зробити не так вже і складно, головне – хотіти прислухатися до дитини і допомогти їй з вибором. Дітей, яких у початковій школі змушують читати, з радістю забудуть про книги, як тільки закінчиться батьківський і шкільний контроль. Та й інформація, яку людина сприймає через силу, швидко забувається і не несе жодного позитиву. Та для того, щоб навчити дитину любити книги, у першу чергу важливо, щоб самі батьки любили читати. Діти, які регулярно бачать в руках у близьких книги, рано чи пізно зацікавляться ними без жодних підганянь.
Збирайте домашню бібліотеку. Електронні аудіокниги – варіант хороший, але коли процес уже запущений. А поки любов до книги тільки зароджується, краще пропонувати паперові книги. Нехай у дитини поступово складається своя бібліотека, де будуть книги, які їй цікаві. І неважливо, що це буде - зібрання коміксів, детективи або вампірські саги. У кожного любов до читання починається з тієї особливої книги, яка прочинила дверцята у чарівний світ слова. А якщо дитина вже починає читати, така книга з'явиться обов’язково.
Як обирати книги та як навчити дитину любові до читання, розповідає дитячий психолог Валентина Кузіна-Рудан.
Малюки полюбляють малюнки і риму
Найменші діти сприймають риму. Та коли дочитуєте рядочок, малюк хоче не щось дивитися. Але краще обирати не китайський варіант оформлення, де дівчинка схожа на хлопчика, а кошеня невідомого кольору. Для дітей віком від одного до чотирьох рочків дуже доречними будуть книги-пазли. Тобто коли ви читаєте дитині віршик, а наступна сторінка – це пазл, і малюк за вами повторює віршика і складає пазл. Моїй дитині зараз рік і чотири місяці, а вона вже показує, яку книгу хоче, аби їй почитали і намагається щось відтворювати. Дитячі письменники багато пишуть саме маленьких римованих віршиків, які дитина потім може по складах повторити.
Форма дитячої книги має значення
Говорячи про дитячу літературу, слід відзначити таку особливість, що прямокутні книжки більш заспокоюють, вони більш римовані, там є віршики, оповіданнячка, а квадратні книги – навчальні, в них є інформація про тваринок, фрукти, ягоди, пори року, природні явища. А тому обираючи літературу для діток до трьох років, звертайте увагу на форму книжки. Хочете чогось навчити – обирайте квадратну книгу, а хочете просто почитати – тоді прямокутну.
Нині ціни на книги у крамницях стартують від 120-180 гривень, а тому багато хто переходить з паперу на електронні гаджети
Читання має бути ритуалом
Читання книжечки має стати таким же ритуалом, як чистити зуби, наприклад. Дитина має знати, що книгу не можна рвати, на ній не можна малювати. Та треба знати, що менша дитина, то менший час концентрація її уваги. Спочатку це буде 15-20 секунд, потім – хвилинка, потім кількість уваги зростатиме. Так і розміри розділів книг ростимуть із дитиною. Адже дитина має легко сприймати інформацію.
Для дітей – казки, для підлітків - пригоди
Діти віком шість-сім років читають здебільшого казки, можна почитати, наприклад, пригоди мумі-троля і подивитися, чи дитині це цікаво, потім можна почитати якісь-невеличкі оповідання-пригоди. Трохи старші діти полюбляють пригоди своїх однолітків. Можна почитати, скажімо «Гаррі Поттера», трохи старшій категорії підійде «Пригоди Персі Джексона». А ось підлітки вже визначаються з тематичним спрямуванням літератури і читають те, що їх цікавить.
Але не треба зупинятися на одній книзі. Якщо збираєтеся прищеплювати дитині любов до літератури, то книг варто спробувати декілька. Тобто треба експериментувати, та не слід забувати, що література класифікується по віку, і це потрібно враховувати. Бо кожна дитина одну літературу засвоює в одному віці, а іншу – в іншому.
Важливо запитати у дитини, про що їй цікаво читати
Варто запитати, що дитині цікаво. Наприклад, якщо дитина каже, що їй цікаві динозаври, то вибирайте книгу про них, або у головного героя є динозавр тощо. І так само слід підходити до будь-якої тематики.
Слов’янські казки багаті на позитивні приклади
Та добре читати дітям змалечку наші старовинні казки, щоб там були богатирі чи інші дійові особи, а не супергерої. У наших слов’янських казках приховано дуже багато мудрості. Наприклад, як у казці «Метелиця» героїня своєю добротою заслужила пошану і подарунки.
Бібліотека допоможе визначитися дитині із літературними смаками
У пошуку «своєї» книги не варто зупинятися. Адже є діти, котрі не будуть читати художньої літератури, їм ближче будуть енциклопедії. Тоді потрібно купувати енциклопедії. Загалом же у процесі батькам варто записати дитину у бібліотеку, навіть шкільну, там дитині буде легше визначитися з тематикою. Тим паче книги зараз дуже дорогі і не всі мають змогу їх купувати. А так малюк матиме необмежений доступ до того, що його цікавить.
Наприклад, у моїх знайомих їхня десятирічна донька у шкільній бібліотеці знайшла розповіді про пригоди дівчинки Тетянки з котиком, її цей твір зацікавив, і дитина перечитала усі п’ять книг.
Там, де ніхто не читає, прищепити любов до книги дитині дуже важко
Та варто пам’ятати, що неможливо примусити дитину читати, якщо батьки самі ніколи не беруть до рук книгу. Не можна кричати на дитину, мовляв, ти не читаєш, тобі нічого не цікаво, адже якщо вона не бачить наочного прикладу, то прищепити любов до читання їй дуже важко.
Якщо дитина буде бачити у руках у мами «Космополітен» чи «Лізу», то навряд чи в неї формуватиметься інтерес до якихось оповідань, романів.
Просто так любов до книги не прийде. Якщо вдома немає книжок, то дуже рідко трапляється, щоб дитина зацікавилася літературою – це лише окремі випадки.
Аудіокниги – вихід для маленьких книгоненависників
Якщо ж дитина категорично відмовляється читати, запропонуйте їй аудіоспектакль чи аудіокнигу. Або ж просто читайте дитині самі. Можливо слухати дитині буде цікавіше і згодом література її зацікавить.
Книги треба підбирати за віком
Також треба фільтрувати літературу, яку читає дитина. Перш за все, не слід забувати про вікову орієнтацію книги. Скажімо, немає сенсу купувати для молодших школярів енциклопедію з ядерної фізики.
Так само має значення і світогляд батьків та релігійне спрямування сім’ї. Навряд чи дуже релігійна родина захоче, аби дитина читала «Персі Джексона», «Гаррі Поттера» чи ще щось на кшталт цього. Тоді треба підбирати щось інше.
Загалом треба бути уважним при виборі дитячої літератури. Наприклад, є така книга «Пригоди Кароліни», вона нібито і дитяча, але якщо її перечитати, то можна помітити дуже серйозний підтекст, і написана вона у стилі легкого хорору.
Можна купити книжку з гарною обкладинкою, чи наприклад, відомих українських письменників, як книга Люко Дашвар з такою, здавалося б, підходящою для підлітків «Село не люди», але там є дуже багато інтимних сцен і насильства. На це так само слід дивитися, аби дитина не почерпнула те, чого не треба.
Можна, звичайно, вибирати класику – це і «Аліса в країні чудес», і наш «Карлсон», «Мауглі», «Русалоньку». Так само можна спробувати почитати книги по екранізації діснеївських мультфільмів, дівчатам подобається читати «Зачарованих» по однойменному серіалу.
Щоправда, є діти, які дуже люблять читати. Вони часто переростають вікову класифікацію книг і перечитують, так би мовити, наперед.
Нині діти бояться книг
Нині діти бояться книг. Коли я своїм клієнтам-підліткам раджу почитати книгу, перше питання, яке вони задають – а скільки там сторінок? Якщо ж чують, що сторінок більше ста п’ятдесяти, вони бліднуть, у них трясуться руки, німіють губи, бо це багато.
А значить вдома батьки не читають. Немає прикладу того, що можна сісти і велику книгу прочитати, а потім разом обговорити її.
Читання на ніч допоможе прищепити інтерес до читання
Дуже гарний спосіб прищеплення любові до книжок, це коли дитині років шість-вісім, мама або тато читають їй по одній главі і потім вранці, наприклад, обговорюють. Таким чином дитина зацікавлюється, а що ж там далі і потім і сама читатиме із задоволенням.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар