
Страхування – невід’ємна частина життя мешканців багатьох цивілізованих країн. Страхують усе – життя, здоров’я, автівки, нерухомість, а з прикладу шоу-бізнесу знаємо, що навіть окремі частини тіла можна застрахувати. Та страхування по-українськи має свої нюанси. Тут потрібно уважно обирати страхову компанію та ретельно вичитувати угоду, інакше можна натрапити на обман і лишитися ні з чим.
На що звернути увагу при укладанні страхової угоди
Отож, як радить юрист Олександр Загарія, при укладенні договору страхування страховик зобов’язаний надати вичерпні роз’яснення по незрозумілих для Вас пунктах договору, тобто запитуйте його про все, що Ви бажаєте уточнити, у чому сумніваєтесь і т. ін. Натомість, рекомендую при підписанні договору звернути увагу на таке:
1. Дізнайтеся якомога більше про рейтинг страхової компанії. Цю інформацію можна тримати від своїх знайомих, які здійснювали страхування, почитати в Інтернеті на форумах тощо.
2. У договорі зверніть увагу на тлумачення термінів, які в ньому вживаються. Як правило, договори страхування містять окремий розділ – «Тлумачення термінів», в якому погляньте, як трактуються страхові ризики, який факт (подія) визнається страховим випадком, чи є вони для Вас зрозумілими.
3. Встановіть, в якому випадку страхова компанія не визнає подію як страхову. Які існують обмеження в договорі і в якому випадку страховик може відмовити у виплаті страхового відшкодування.
4. Ознайомтесь із розміром франшизи, тобто розміром збитків, що не відшкодовуються страховиком за угодою страхування.
5. Які права мають сторони договору та які обов’язки покладені на них.
6. Дізнайтесь про методику визначення розміру завданих збитків та виплати страхового відшкодування, які застосовуються страховиком. Існують такі способи цього розрахунку:
– на підставі рахунків сервісних СТО — для страхових компаній це найдорожчий варіант;
– на підставі рахунків СТО, рекомендованих страховиком — вигідніший для страховика варіант, оскільки співпраця на постійній основі зі станціями техобслуговування дозволяє страховику скористатися знижкою і відстроченням по виплатах;
– на підставі експертної оцінки — найвигідніший варіант для страховика. В даному випадку страховик розраховує суму відшкодування за середньоринковими цінами.
Цей варіант може бути вигідним і для страхувальника: якщо йому зручніше ремонтувати свій автомобіль самостійно, то він може отримати компенсацію грошима.
7. Дослідіть, в яких випадках договір страхування припиняє свою дію.
8. Зверніть увагу, чи існує в договорі таке обмеження, як «агрегатний ліміт покриття», який зводиться того, що у разі виплати відшкодування страхова сума, на яку Ви зможете розраховувати при наступному збитку, зменшується на суму попередньої виплати. Наприклад, Ваш автомобіль коштує 100 тис. грн., відбувається збиток на 20 тис. грн., після виплати Вам даної суми відшкодування, у разі подальших збитків, припустимо, викрадення, Ви зможете повернути лише 80 тис. грн., а не реальну вартість свого автомобіля.
Підводні камені «автоцивілки»
Найбільш поширеним видом страхування є обов’язкове страхування автоцивільної відповідальності, оскільки має обов’язковий характер для всіх власників транспортних засобів. Найпоширенішими можливими маніпуляціями недобросовісних страховиків у цій сфері може бути:
1. Виплата відшкодування з вирахуванням амортизації (зносу) на автомобілі, яким більше 7 років.
2. Затягування виплати відшкодування на 90 днів після надання всіх документів.
3. Скорочення розміру компенсації при необхідності лікування постраждалих внаслідок ДТП.
4. Відсутність прямого врегулювання, при якому Ви отримуєте відшкодування в тій страховій компанії, в якій страхувалися.
Кращий спосіб захистити себе від таких хитрощів – страхуватися через знайомих у перевіреній страховій компанії, купувати поліс у страхового брокера, якому під силу вплинути на рішення страховика щодо виплати, а також отримати правову консультацію у фахівця.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар