
Сергій Гросул із родиною займається розведенням плодових, декоративних саджанців та кущів уже 12 років. Розсадник Гросулів знаходиться у селі Михайлівка Глибоцького району. Садівник розповідає, вирощують плодові та декоративні кущі в тепличних умовах та на відкритій місцевості. Мають 60-70 видів декоративних кущів та дерев, та плодових – 40.
Окрім плодових дерев, розводять декоративні, вічнозелені. Мають такі: туя, ялівець, самшит, сакура плакуча, верба, шовковиця, береза плакуча, вишня, мигдаль квітковий.
Плодові кущі: смородина, аґрус, ексклюзивні – ірга, годжі, гінгобілоба. Пряності – м’ята духмяна, шавлія, чебрець, гісоп.
Садівник із досвідом С. Гросул радить садити плодові та декоративні деревця восени. Каже, так економиться рік. Бо вже наступного року після посадки можна скуштувати перші плоди.
– Якщо садити восени, дерево засинає в нормальних умовах і прокидається без стресів, - каже С. Гросул. – Якщо посадите навесні, потрібно зривати перший цвіт, бо він витягує зі стовбура всі корисні речовини.
Ямку для посадки потрібно копати якнайглибшу. На два штики рискаля (50/50 або 60/60).
Принцип посадки такий: грунт потрібно змішати з попелом або перегноєм. На дно ямки викласти грунт, який був зверху. Якщо земля глиниста, додайте третину відра вапна. Якщо вдома якісний чорнозем, можна додати трохи піску. Якщо грунт пісковий, додайте добрива. На перемішаний грунт викладіть саджанець. Під час посадки восени коріння підрубувати не потрібно. Робити це потрібно тільки навесні.
Засипати деревце грунтом потрібно до місця щеплення.
Довкола деревця за 20-30 см по периметру потрібно закопати 3-4 кілки. Кілки обов’язково обмотати м’яким матеріалом, але в жодному разі не дротом. За кілками сапкою зробити рівчак. Там має зберігатися вода для розвитку кореневища.
Скептикам, які мають побоювання саджати деревця восени, спеціалісти радять хоч викопати ямку для саджання восени і залишити її так на зиму.
Після посадки на зиму довкола деревця можна вистелити перегній чи опале листя з дерева.
– Восени не варто підрізувати ні коріння, ні формувати крону деревця, - каже С. Гросул. – Навесні можна обрізати крону на рівні грудей, приблизно метр від землі, від місця щеплення. Це робиться у саджанців груші, яблуні.
Формувати крону саджанців абрикосів і персиків не потрібно, вона формується самостійно. Цим деревцям потрібно навесні підстригти верхівку, якщо вона сягає більше 2-2,5 м.
Садівник радить біля дерев садити пахучі трави. Зокрема шавлію, гісоп, м’яту, материнку, розмарин, мелісу. Це потрібно для того, щоб відганяти шкідників і не застосовувати багато хімії.
Білити деревця бажано теж восени. Вапно не дасть шкідникам, які ховаються у деревині, розвиватися взимку. Суміш робиться так: вапно розмішуєте із мідним купоросом.
Доглядати за деревцями, аби вони добре плодоносили, потрібно щонайменше тричі на рік. Наприклад, черешня потребує підкормки навесні, влітку і восени. Навесні додається перегній, восени та влітку – полив.
Є старий добрий дідівський спосіб догляду за деревцями. Щойно на дереві починає зав’язуватися цвіт, потрібно його обприскати. Приготуйте таку суміш: розведіть у літрі води 1 ст. ложу натурального меду і обприскайте ним дерево. Це буде краще приваблювати бджіл, які запилять квіти.
Якщо маєте в саду персик чи абрикос, в середині–кінці червня потрібно обрізати наполовину молоді пагони.
Якщо хочете менше використовувати хімії для обробітку саду, зробіть компост. Відведіть у кутку саду невеличке місце, приблизно 2/2м. Складіть шарами гілля, листя дерев, мокру траву, можна відходи від яблук, шкіру банана тощо. Для формування компосту потрібно зачекати 1-2 роки.
Садівники нагадують, будь-який саджанець чи кущ, як дитина, якщо не доглядати, не виросте, - стверджує С. Гросул.
Ольга МАКСИМЮК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар