
Речі, що нас оточують, також мають пам’ять. Одні можуть «розповідати» про улюблених батьків, дідуся з бабцею, інші ж «тиснутимуть» неприємними колишніми спогадами про не надто приємний період життя. Таких речей варто позбуватися у будь-якому разі, а ось ті, що милі серцю, можна і треба зберегти. Правда, не завжди це реально, особливо якщо меблі відносно нові.
– Усі меблі виготовляють з ДСП. Сучасні плити переживають дві розборки і розсипаються, зате давні совдепівські – «вічні». Тому, вважаю, варто ремонтувати старі меблі, якщо вони, скажімо, 1985-1995 років, тоді ДСП була міцнішою. Якщо меблі 2000 року народження, то однозначно не варто в них вкладати, – розповідає «Погляду» чернівчанин Андрій Дубінецький, для якого реставрація та виготовлення меблів – хобі.
До речі, чотири роки тому Андрій з родиною переїхав жити на дачу. Стара глиняна хата із величезними старими вікнами і маленькими дверима перетворилася на казковий будиночок. Адже чоловік має неабияку розвинену фантазію і золоті руки. Щодо вмеблювання, то він самотужки виготовляє все необхідне поступово із ОСБ-плит та піддонів. Навесні, як тільки потепліє, планує братися за ліжка. Пояснює, що це буде вигідніше, ніж готові магазинні на 30%. При цьому є суттєві плюси, адже все робиш якісно як для себе і саме так, як тобі потрібно.
Буковинці перетягують усе, що дороге серцю
Олег Мироняк зі Сторожинця розповів «Погляду», що уже п’ять років займається перетяжкою меблів. Він дає друге життя м’яким частинам, ліжкам з кріслами, стільцям та навіть… сидінням салону автомобіля.
– Буковинці перетягують усе: починаючи з радянських диванів, крісел і закінчуючи кухонними кутками, антикварними меблями, стільчиками. Тобто у кого що є, кому які меблі подобаються, дорогі серцю, то просять перетягнути, щоб дати їм друге життя, – розповідає Олег.
– Щодо цін, то людям виходить приблизно на 30-50 % дешевше, ніж купувати нове, – додає майстер. – Тобто якщо це стільчик, то перетяжка вартує 350-400 гривень, а за новий треба віддати 800-1200 гривень. Перетяжка автомобільних сидінь – по 40 доларів, але, звісно, все залежить від їхнього стану. Зрозуміло, якщо треба цілком реставрувати, то буде дорожче. Також звертаються до мене з проханнями реставрувати ліжка, матраци.
Зараз меблі виготовляють навіть… зі сміття
Олег Мироняк погоджується із думкою Андрія Дубінецького, що раніше меблі були якісніші.
– Ті меблі, що робили раніше, хоча б до 2010 року, вони набагато якісніші, аніж ті, що зараз випускають. Тому що остання криза змусила фабрики по-максимуму здешевлювати свій продукт. Виходить, з вигляду гарний, а всередині – казна-що. Зазвичай на різне натрапляв, коли розбирав. Буває, наприклад, що в диванах довжиною два метри має бути цільний опорний брус, а виробники роблять його зі шматочків і по метру, і по три сантиметри, тобто все сміття – все туди. Є, звісно, і нормальні виробники, але якщо в них колись 1000 доларів вартував комплект (диван і два крісла), то і зараз він буде вартувати 1000 доларів. Бо якщо комплект якісно виготовлено, то його ніщо не здешевлює, – пояснює Олег.
За відновлення радянської «Трембіти» – 7000-9000 гривень
– Совдепівські меблі дещо важче відновлювати, бо коли я їх переробляю, то від них залишається лише дерев’яний каркас. Адже все міняю цілком і пружини, і поролон, і тканини… Але навіть якщо тогочасний дерев’яний каркас порівняти із сучасними, то відновленим він ще переживе 3-4 дивани «нового покоління». Щоб перетягнути радянський комплект «Трембіта» (диван і два крісла), то людині треба заплатити приблизно від семи до дев’яти тисяч гривень. Ціна залежить від матеріалу, який виберуть люди. У середньому замовлення виконую за два тижні, – розповідає майстер.
Перетяжка стільчика вартує 350-400 гривень, тоді як за новий треба віддати 800-1200 і більше гривень
За його словами, попит на відновлення старих меблів завжди був і буде:
– Бо коли я роблю, то по-максимум якісно, і людина мене бачить, і з перших вуст пояснює що й до чого. І навіть якщо щось вийшло не так, то вона може прийти і сказати, що переробити. А в магазині чи на фабриці ви це не зробите, якщо розпочнете обурюватися, вам скажуть: «Та йдіть, ви!».
– Часто перетягують закордонні комплекти. Ось наведу приклад. Зараз перетягнув кутовий диванчик чи то з Бельгії, чи з Італії. Він там прослужив до 7 років і тут десь 5-7 років. І коли я його розібрав, то всередині все було цілим, ДСП не лише не прогнило, але й навіть не розбухло. Тобто якість там набагато краща, аніж у того, що зараз випускають. Звісно, є сенс вкладати в такі меблі і гроші замовника, і сили майстра. Адже новий такий обійдеться у 20-28 тисяч, а реставрація – 10-14 тисяч, – каже Олег.
За період робити зі старими меблями у майстра уже виробився імунітет. Каже, його зараз мало чим здивуєш. Хоча раніше він щиро дивувався нашим домогосподаркам. Мовляв, приходиш до неї додому, розпочинаєш брати той диван, а з нього випадає насіння, шкаралупа, обгортки від цукерок... Це виглядає так, ніби за два роки інтенсивної експлуатації ніхто навіть не думав там прибирати.
Ольга ШУПЕНЯ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар