
Зараз у світі відбувається четверта технологічна революція і людству доводиться підлаштовуватися під умови, що змінюються на ринку праці. У найближчі три-чотири роки машини будуть займати понад 20 млн робочих місць у розвинених країнах щорічно. Тож, як зміниться ринок праці найближчим часом.
Замість людей працюють роботи
Нинішня економічна криза може прискорити трансформацію ринку праці щодо заміни живих людей на роботів і програмне забезпечення. До таких висновків прийшли експерти Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) -2020. За їхніми оцінками, впровадження нових технологій і автоматизація операцій бізнесом приведуть до втрати 85 млн робочих місць у 26 найбільших і розвинених країнах, що розвиваються, до 2025 року.
«Пандемія COVID-19 прискорила появу того, що вважалося майбутнім ринку праці, - заявили керівники ВЕФ. - Зростаюча автоматизація операцій і наслідки рецесії, викликані пандемією коронавірусу, посилили нерівність на ринку праці і звели нанівець приріст зайнятості, зазначений після глобальної фінансової кризи 2007-2008 рр. Вікно можливостей, яке створюють ці зміни для бізнесу, швидко закривається. Керівники 84% компаній планують прискорити реалізацію планів діджиталізації робочого процесу, в тому числі за рахунок істотного збільшення обсягу вилученої роботи. Частка працівників, які працюють віддалено, може досягти 44%. При цьому 78% опитаних вважають, що це негативно позначиться на продуктивності праці».
Згідно з даними доповіді ВЕФ, представники 43% компаній планують скорочувати число працівників у зв’язку з впровадженням технологій, 41% мають намір активніше використовувати підрядників для виконання спеціалізованих функцій, 34% збираються нарощувати штат у зв’язку з інтеграцією технологій.
- До 2025 року компанії ділитимуть порівну роботу між людьми і машинами, - йдеться в дослідженні «The Future of Jobs 2020» .- Затребуваність функцій, в яких використовують навички взаємодії з людьми, буде рости. Машини будуть фокусуватися переважно на обробці даних, виконанні адміністративних завдань і рутинних операцій для «білих комірців».
Керуюча директорка ВЕФ Саадія Захід підкреслила, що в майбутньому найбільш конкурентоспроможними будуть компанії, які «багато вкладали в людський капітал, у навички і компетенції своїх працівників».
Правда, не все так страшно. Сучасні луддити, які вже готуються оголосити війну штучному інтелекту, можуть заспокоїтися. На зміну втраченим робочим місцям будуть створювати нові. Найближчими роками з’явиться 97 млн нових, адаптованіших до «нових умов поділу праці між людьми, машинами і алгоритмами». Вони будуть з’являтися у різних сегментах економіки догляду (care economy), у технологічних галузях, які належать до Четвертої промислової революції, включаючи штучний інтелект, а також у сфері створення контенту. Очікується зростання попиту на працівників, які зможуть заповнити вакансії у сфері «зеленої» економіки, а також нові позиції в інженерній діяльності, сфері хмарних обчислень і розробки нових продуктів.
Кому готуватися на вихід
Найбільші шанси втратити роботу через машин - у тих, хто виконує некваліфіковану роботу. Наприклад, онлайн-магазин «Amazon» вже давно тестує доставку товарів дронами. Цього року вони пішли далі й представили дрона-охоронця, який поки що буде тільки знімати все, що відбувається на довіреній йому території, тобто по суті, замінить людину-охоронця.
Найближчим часом дрони почнуть замінювати кур’єрів. У західному світі компанії збираються застосовувати їх для доставки у сільській місцевості. Така доставка буде майже у три рази швидшою і на 60% дешевшою, ніж доставка на автомобілях. Уже зараз американський оператор з допомогою дронів доставляє ліки для літніх людей в США.
Найвищі шанси втратити роботу через машини мають ті, хто виконує зарах низькокваліфіковану роботу
Також під загрозою опиниться праця водіїв. Нікого сьогодні вже не здивувати безпілотним метро. У найближчому майбутньому весь міський транспорт може бути повністю автоматизованим. Уже зараз складно побачити у транспорті кондуктора – їх замінюють системи оплати за електронними картками. Надалі роботи замінять водіїв. Недарма великі компанії розробляють системи штучного пілотування автомобілів.
Продовжить скорочуватися кількість працівників і в сільському господарстві. Уже зараз навіть великі українські агрохолдинги контролюють весь процес, пов’язаний з обробкою полів: на кожному тракторі чи комбайні встановлено безліч датчиків, які показують його швидкість, передають інформацію про його місцезнаходження в просторі, з якої можна зробити висновки, яка частина поля оброблена, навіть витрату пального контролюють у реальному часі. І якщо тракторист вирішив злити каністру солярки для власних потреб, оператор все це бачить. Уже в найближчі роки можна припустити, що працю тракториста замінить штучний інтелект.
Загалом, висновок простий - що більше ви кваліфікований фахівець, то більша ймовірність, що замінити вас наразі не вийде. Ну і не варто впадати у відчай тим, хто потрапить під скорочення, адже в майбутньому обов’язково з’являться професії, яких ще немає сьогодні.
На кого варто перевчитися
Експерти кажуть, що найближчими роками нам доведеться мало не раз на 10-15 років змінювати свою професію докорінно, або освоювати суміжну спеціальність. Таким буде світ вже незабаром.
Фахівці переконані, що найближчим часом будуть затребувані інженери. «Інженери, інженери і ще раз інженери, - кажуть фахівці. - Причому різні. Інженери-електрики, інженери-механіки, - будівельники, -електроніки... Ці фахівці мають високий попит у багатьох країнах світу, включаючи Канаду, США, Німеччину, Іспанію, Чилі, Нову Зеландію. В Україні нестача цих фахівців гостро відчутна - за останні п’ять років попит на інженерів різко виріс. І це не дивно. Яке виробництво обійдеться без цих людей?»
Крім того, в доступному для огляду майбутньому будуть традиційно затребувані IT-фахівці.
- Програмісти, розробники, адміністратори мереж і баз, модератори, фахівці з робототехніки, з інформаційної безпеки, web-дизайнери - всі вони затребувані, - кажуть фахівці з кадрів. - Однак треба особливо виділити розробників програмного забезпечення. В сучасну цифрову епоху неважко зрозуміти, чому попит на цих фахівців постійно зростає. З переходом у діджитал-епоху потреба у грамотно побудованих сайтах і програмах зростає, як ніколи раніше.
Також нарозхват будуть аналітики Big Data. Ці люди будуть перетворювати великі дані в ту чи іншу інформацію, яка потрібна замовнику.
- Ці фахівці вивчають і аналізують масиви даних, що містять розрізнену інформацію - результати досліджень, ринкові тенденції, переваги клієнтів, - кажуть експерти. - Дослідження і аналіз такої інформації може призвести до нових наукових відкриттів, підвищення ефективності роботи компанії, нових можливостей отримання доходу тощо. Основне вміння фахівців з вивчення даних - бачити логічні зв'язки у системі зібраної інформації і на підставі цього розробляти ті чи інші бізнес-рішення, моделі.
Перспективною називають таку нову професію, що трейдери альтернативних валют і криптографічні фінансисти. Експерти кажуть, що зараз кожен п’ятий мешканець на Землі готовий інвестувати в криптовалюту. Тому сьогодні університети Пенсільванії, Нью-Йорка і Сан-Паулу готують дипломованих фахівців в цій сфері.
Якщо віддаєте перевагу менш технологічній професії, то і тут є куди звернути погляд. Найближчим часом, як і раніше будуть затребувані лікарі. І пандемія коронавірусу тільки підтверджує тезу, що лікуватися люди будуть завжди.
Крім вірусологів, будуть потрібні стоматологи, анестезіологи, дієтологи, імунологи, пластичні хірурги, і фармацевти знаходять місце під сонцем. До того ж лікарі й медичні консультанти за кордоном - одні з найвисокооплачуваніших фахівців. Тренд останніх п’яти років - лікар загальної практики. Цей лікар не спеціалізується в якійсь конкретній галузі медицини. Він має загальні знання про всі типи захворювань для діагностики та лікування різних недуг та інфекцій.
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар