Серед найбільш цінних експонатів, які зберігаються в Чернівецькому обласному краєзнавчосу музеї, є стародруки (тобто книги, надруковані в період з середини 15 століття – від початку запровадження друкарства в Європі – до 1830 року). Серед них «Октоїх» (Восьмигласник) - книга церковних пісень (тропарів, кондаків, канонів) восьми голосів у православному богослужінні.
Перший «Октоїх» в Україні було надруковано на Волині у Дерманській друкарні, яку заснував князь Костянтин Острозький (1526–1608). В умовах католицько-православного протистояння, яке загострилося після прийняття Берестейської унії 1596 року, він прагнув відродити роль монастирів для покращення освітнього рівня представників православ'я. На території України ця книжка впродовж чверті століття забезпечувала потреби тогочасного українського православ’я. Зафіксовано лише 11 примірників книги, які знаходяться як в Україні, так і за її межами.
Після дерманського видання «Октоїх» надрукував київський друкар Спиридон Соболь у 1628 і 1629 рр. Це видання вирізняється своїми ілюстраціями, які вперше в українській книжці виконані за допомогою гравюри на металі. Згодом Октоїх видав львівський друкар Михайло Сльозка (1640 р.).
Про попит і потребу цього видання на українських землях у першій половині XVІІ-го століття свідчить той факт, що тільки впродовж 5 років (1639–1644) у друкарні Львівського братства його передруковувати ще 4 рази.
Фото: facebook.com/regmuscv
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар