
Проминуло тепле літо, а з настанням осені стає актуальнішою проблема зайвої ваги. Поза тим, що фізична активність в холодну пору року зменшується, змінюється і «гормональний фон»: мелатоніну виробляється більше, а серотоніну менше. Серотонін серед іншого впливає на вихід жирних кислот з жирової тканини і стимулює ліполіз, тобто перешкоджає накопиченню жиру. Зі зменшенням його рівня в організмі ми стаємо схильними до накопичення жирових запасів - вони і зігрівають краще в холоди, і створюють «стратегічні запаси» калорій, що допоможуть пережити зиму.
Набрати вагу легко, а ось позбутись нажитого «добра» набагато важче. Якщо цього зробити не вдасться, то стає реальною перспектива ожиріння. А ожиріння - це численні порушення здоров’я, і в перспективі - рання старість. Причин так стверджувати є дуже багато. Адже збільшується не лише вага тіла, але й довжина кровоносних судин, що значно утруднює роботу серця. Накопичений жир у череві зміщує догори діафрагму і змінює розташування серця, а це викликає задуху, тиск і біль в ділянці серця.
Перша форма надмірної ваги тіла є наслідком переїдання і низької фізичної активності - «ожиріння від лінощів», на яке страждають 70% всіх повних людей
Ожиріння дуже часто призводить до розвитку цукрового діабету, холециститу, остеохондрозу, ослаблення пам’яті, дефіциту уваги. Спричиняє порушення балансу статевих гормонів, що веде до змін репродуктивної функції, гінекологічних і урологічних хвороб, гормонозалежного раку.
Люди із зайвою вагою ведуть менш рухливий спосіб життя - можливо, це один з основних, найбільш негативних наслідків ожиріння для здоров’я.
Не лише ожиріння, а й ніби незначна зайва вага все одно збільшує ризик розвитку хвороб, передчасної старості і смерті.
Виділяють дві форми надмірної ваги тіла. Перша не пов’язана з якоюсь хворобою, а є наслідком переїдання і низької фізичної активності - «ожиріння від лінощів», на яке страждають 70% всіх повних людей.
Друга форма зустрічається значно рідше, пов’язана з ендокринними розладами або спадковою схильністю до такого типу статури. Але і при цій формі також має місце надмірне вживання їди та дисбаланс між спожитими калоріями і фізичною активністю.
При початковій повноті жир відкладається на стегнах, руках, тулубі, утворюючи шар жиру під шкірою. Це природний процес запасання поживної речовини, вироблений в процесі еволюції. При цьому тіло людини зберігає адекватні пропорції. При достатній фізичній активності такий зайвий жир зазвичай не несе шкоди для здоров’я, особливо коли є періодичним, а не постійним.
При метаболічному (абдомінальному) ожирінні, пов’язаному з порушенням обміну речовин і гормонального балансу, жир в першу чергу відкладається в ділянці талії, ним обростають внутрішні органи: кишківник, серце, печінка та інші.
Наприклад, жир може фізично стискати нирки, які не зможуть нормально виводити натрій, що призведе до гіпертензії. Разом ожиріння та гіпертензія можуть мати катастрофічні наслідки для здоров’я. В судинах відкладається холестерин, що призводить до атеросклерозу. Зростає нечутливість до інсуліну, що веде до діабету.
Абдомінальне ожиріння буває також у людей без зайвої ваги! Тоді єдиною ознакою ожиріння є більша за нормальну окружність талії, животик, хай і невеликий.
Що робити, щоб позбутись зайвої ваги?
З хаотичного харчування переходимо на їду чотири, а ще краще три рази на день. Розподіл калорій має зменшуватись від сніданку до вечері: ранішні калорії використовуються організмом повніше, а вечірні більшою мірою будуть запасатись у вигляді жиру.
Останній раз бажано їсти за 2-3 години до сну, щоб збільшити інтервал, коли їда не надходить в організм: від вечері і до сніданку. Якщо не їсти з 19:00 до шостої години ранку, то без жодних інших змін в стилі життя це (в експерименті) призводить до зменшення ваги тіла на 0,5 кг за тиждень. Обмеження їди з 18:00 до 10 години ранку призводить до того, що люди несвідомо зменшували споживання десь на 250 ккал щодня і худнули.
Для зменшення апетиту допоможе настоянка із кукурудзяних приймочок (волокна, що нагадують волосся): 1 ст. л. сировини на 1 склянку окропу, настояти, вживати 4 рази на день перед їдою впродовж від тижня до двох місяців. Приймочки мають сечогінний та жовчогінний ефект, що сприяє відновленню нормальної роботи травної системи, ліпшому травленню. Не рекомендується застосовувати кукурудзяні приймочки при варикозі, тромбофлебіті, підвищеному згортанні крові, в разі великих каменів у жовчних протоках і нирках.
Добре пригнічують апетит віджимки (клітковина) буряка: їх легше ковтнути, якщо додати нежирної сметани. Буряковий сік теж корисний, ще й як! Можна пити тричі на день по чверті склянки соку журавлини, змішаного навпіл із соком буряка.
Таку само дію, як віджимки буряка, матиме будь-яка клітковина, тому всім, хто має зайву вагу чи завеликий об’єм талії, треба збільшити вживання продуктів з клітковиною, особливо розчинною, тобто цільних рослинних продуктів.
Наприклад, молоде листя кульбаби регулює травлення, нормалізує обмін речовин і зменшує зимові жирові відкладення. Їжте також огірки, баклажани, кабачки, капусту і яблука - в них багато клітковини і мало калорій. Краще кожен прийом їди починати саме з таких та інших низькокалорійних продуктів, наприклад, овочевих супів - тоді відчуєте насичення раніше і для іншої, калорійнішої їди, залишиться менше місця.
Клітковина добре притлумлює почуття голоду, виводить з собою жири, а ще живить мікробіом - то теж допомога від ожиріння, адже від складу бактерій кишківника залежить те, як ми засвоюємо калорії і які гормони (голоду чи ситості) продукує наш організм.
Для профілактики і лікування ожиріння можна використовувати листя дикої маслини, яка відома під назвами маслинка вузьколиста (Elaeagnusangustifolia) - багаторічна рослина родини маслинкових, яка зростає по всій території України, але частіше трапляється в південних областях.
Столову ложку сухого подрібненого листя маслинки вузьколистої залити склянкою води, кип’ятити п’ять хвилин на слабкому вогні. Вживати по столовій ложці тричі на день за 20 хвилин до їди.
Налагодити обмін речовин і схуднути допоможе селера. Дві столові ложки подрібненого кореня селери залийте звечора літром тепленької води, настоюйте до ранку (7-8 годин), процідіть. Пийте по 0,5 склянки 3-4 рази на день до їди.
Не переїдайте і більше рухайтесь!
P. S. Перед застосуванням траволікування порадьтеся зі своїм сімейним лікарем!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар