
Деякі українські пенсіонери матимуть тринадцяту пенсію. На жаль, йдеться лише про тих наших земляків, хто отримує польську пенсію за інвалідністю чи за віком. В Україні таких зараз налічується трохи більше ніж 3000 осіб, але щороку ця цифра збільшується майже на 200 осіб.
На виплату можуть розраховувати українці, які мають право отримувати від Польщі пенсію згідно з місцевою страховою системою. Річ у тім, що Україна та Польща уклали угоду, згідно з якою легально працевлаштовані у Польщі українці мають право на ті самі соціальні гарантії, що й поляки.
Для того, щоб отримувати пенсію у Польщі, чоловіки повинні мати 30 років стажу, а жінки 25-ть. Розмір пенсії, як і в Україні, залежить від того, які страхові внески вносила особа та працедавець упродовж трудового періоду. Щодо розміру тринадцятої пенсії, то вона для всіх однакова – 1217,98 злотих (нетто), тобто майже 9000 гривень.
Щодо решти українських пенсіонерів, то зараз якраз відбувається індексація виплат.
Більшість пенсіонерів будуть за межею бідності
Майбутні три підвищення пенсій до кінця року, у тому числі й індексація виплат у липні не покриють інфляцію, оскільки реальний прожитковий мінімум для пенсіонера вже вдвічі вищий за мінімальну пенсію. Про це розповідають експерти фінансового ринку та соціального страхування.
За їхніми підрахунками, цифра, яку використовують як прожитковий мінімум, – «розрахункова», вона не відповідає реальним потребам для забезпечення мінімального рівня життя. Водночас, з урахуванням оцінної інфляції на 2022 рік розмірі 20%, мінімальна пенсія цього року має становити 4680 гривень. І тут пенсіонери справді змогли б залишитися лише на рівні забезпечення мінімальних потреб. При цьому мінімальну пенсію підвищать лише з 1934 до 2027 гривень. Таким чином, більшість українських пенсіонерів продовжуватиме виживати далеко за межею розрахункової бідності.
Нагадаємо читачам «Погляду», що підвищення пенсій у липні пов’язане із перерахунком прожиткового мінімуму. Річ у тім, що за законом українці не можуть отримувати пенсії менше, ніж один і більше 10 прожиткових мінімумів. Крім того, до цього показника прив’язані й надбавки за наднормативний стаж.
Як підвищать виплати:
- мінімальну пенсію – з 1934 до 2027 грн;
- максимальну пенсію – з 19- 340 до 20-270 грн;
- надбавку за понаднормовий стаж – з 19,34 до 20,27 грн за рік.
Тобто якщо у червні пенсіонер отримав пенсію розміром 1934 грн. (наприклад, йому не вистачало стажу), то після 1 липня він може розраховувати вже на 2027 грн. Найбільше пощастило багатим пенсіонерам. Для них підвищення становитиме вже 930 грн.
Під час виходу на пенсію 2022 року, її призначать автоматично
У Пенсійному фонді України розповіли, хто з українців може вийти на пенсію за віком 60 років 2022 року. Для цього велике значення має страховий стаж, який, до речі, можна докупити. «Особи, які досягли віку 60 років, 2022 року мають право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу не менше 29 років. За відсутності необхідного страхового стажу пенсія за віком може бути призначена пізніше (наприклад, якщо особа буде працювати та «набере» необхідні 29 років страхового стажу) або 2025 року після досягнення 63 років за наявності страхового стажу не менше 22 років», – повідомили у ПФУ та додали, що наявність страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку.
Слід пам’ятати, що страховий стаж (тобто час, коли людина офіційно працювала і за неї роботодавець сплачував відповідні внески), після 1 січня 2004 року обчислюється територіальними органами Фонду за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, а за періоди до 1 січня 2004 року. року – на підставі трудової книжки та інших документів.
«Пенсія за віком може призначатися автоматично, якщо у реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, придбаний до 2004 року (роботодавцем або застрахованою особою була надана для оцифрування трудова книжка). Якщо за даними реєстру застрахованих осіб стажу недостатньо, то для призначення пенсії необхідно подати заяву та додаткові документи», – додали у фонді.
Увагу майбутніх пенсіонерів звертають на те, що Фонд запровадив екстериторіальний принцип обслуговування громадян: заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати до будь-якого сервісного центру обраного Головного управління Фонду.
Також заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати в електронній формі через веб-портал електронних послуг Фонду (portal. pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Перелік основних документів, що подаються для призначення пенсії: паспорт; ідентифікаційний код; документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом (денна форма навчання), військовий квиток тощо); довідка про заробітну плату за 60 місяців поспіль до липня 2000 року (за бажанням пенсіонера); документи, що засвідчують особливий статус особи (за наявності).
Вікторія ОСИНСЬКА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар