
- Нам добряче пощастило, що область географічно далеко від Росії, а тому її ринок давно уже не є основним для підприємств нашого краю. За 10 років спостерігали тенденцію до скорочення експорту до цієї країни. І взагалі до країн СНД останніми роками область експортує загалом менше, ніж до ЄС – трохи більше 40 відсотків проти близько 50. Тож ще задовго до підписання Угоди про асоціацію України з ЄС буковинські підприємці втрачали чи просто покидали російський ринок. Якщо ж Росія підніме митні збори з українських товарів, а потреби в цьому немає ніякої (лише політичні амбіції до цього можуть призвести), то російський ринок ще більше втратить привабливість.
Так, частина підприємств справді частково постраждає, але за цей рік чимало із наших експортерів до Росії і так уже переорієнтовувалися на інші ринки. Хто ж не поспішив це зробити, той і втратить. Таких не так уже й шкода, бо то є ознакою невмілості та нездатності займатися зовнішньоторговельною діяльністю, - вважає економіст Володимир Козменко.
- Щодо ринку Євросоюзу, то він тепер для нас відкритий, як ніколи. Усе впирається тільки в якість буковинської продукції. Хто хоче опановувати цей ринок, то мусить підвищувати якість. Такі трансформації буковинській промисловості тільки на користь. Хто ж не хоче чи не вміє перебудуватися, то хай працює на інших ринках світу, включаючи вітчизняний, де стандарти якості нижчі. Відкритість ЄС для України – це лише можливість, а хто і як такою можливістю скористається, то вже інша річ.
У сучасному світі вище цінують послуги, ніж товари, тому буковинському бізнесу треба розвиватися в цьому напрямку. А ще в нашому краї є достатньо високий науковий потенціал фізиків, оптиків, біологів, хіміків. Треба почати використовувати його і створювати підприємства з виробництва високотехнологічної продукції. Тут треба йти шляхом кластеризації та створення бізнес-інкубаторів. Особливо у пригоді стануть при цьому умови транскордонні співпраці.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар