
Економісти не перший місяць говорять про те, що ситуація, за якої курс для українців в Україні був набагато вищий, ніж для тих, хто виїхав за кордон, несправедлива стосовно тих, хто залишився. І банки поступово почали вирівнювати ситуацію.
Від 6 липня «ПриватБанк» встановив ринковий курс валютного обміну для безготівкових операцій. Це торкнулося насамперед українців, які за кордоном розплачуються гривневими картками. Якщо 5 липня курс для них становив 32,79 грн за долар, то від 6 липня – 35,46 грн. «Насамперед, це стосується курсів конвертації за картками: зняття готівки та перекази в гривні в Україні з валютних карток, а також усі види операцій за кордоном у валюті з використанням гривень», - йдеться у повідомленні «ПриватБанку».
Експерти запевняють, що девальвація євро не перетне позначку 1 долар = 1 євро
На думку експертів, рішення «Привату» досить правильне, але запізніле.
– «Привату» вже давно потрібно було це зробити, а не продовжувати створення умов для «карткового туризму», – вважає економічний аналітик Петро Драханчук. – У результаті банк втрачав гроші, а ділки непогано заробляли на різниці курсів. Отже, рішення правильне, але запізніле, багато людей збагатилися завдяки цій «щедрості» банку.
За словами експерта, у той час як більшість банків вже давно зрівняли безготівкові та готівкові курси, «Приват» разом із деякими іншими фінустановами продовжували тримати різницю.
З колегою погоджується економіст Іван Хомич, який також вважає, що треба було давно підтягнути безготівковий курс до готівки. Що стосується небагатьох банків, що залишилися, які продовжують тримати різницю, то вони також незабаром підуть цим шляхом, хоча рішення залишається за ними.
– Банківському сектору країни сьогодні непросто, і той факт, що в деяких торгових точках не можна було розплатитися готівкою, доводить гостру потребу сектора у ліквідності, – каже експерт.
Дещо пізніше стало відомо, що вирівняти готівковий та безготівковий курс вирішили й у Monobank. За даними банку, курс гривні за картковими операціями в Monobank на 6 липня встановлено на рівні 35,00/35,45 грн за долар та 35,9/36,63 грн за євро.
П. Драханчук вважає, що вирівнювання курсів – це, зокрема, і перевірка реакції ринку та населення, наскільки вони готові до вищого курсу.
А що з євро
Ті, хто стежить за ситуацією на валютному ринку, не могли не помітити, що курси долара та євро поступово зближувалися. На 6 липня середній курс купівлі долара у банках становив 35 грн, продажу – 35,5 грн. Курс купівлі/продажу євро – 35,83/36,70 грн відповідно.
Економісти казали, що курс долара до євро наближається 1:1. Минулої суботи, 9 липня, так і сталося. В обмінниках ми побачили однаковий курс – 37 грн і за долар, і за євро.
– Це наслідок посилення політики Федеральної резервної системи США, яка активніше бореться з інфляцією, ніж Європейський центробанк, – каже І. Хомич. - Подивимося, як змінюватимуться облікові ставки далі, - це найочевидніший індикатор.
Своєю чергою П. Драханчук нагадує, що тенденція девальвації євро щодо долара спостерігається вже понад три роки. І додає дещо оптимізму, для України це вигідно.
- Оскільки Україна багато палива та газу купує в ЄС, ціни у гривнях тепер будуть нижчими, - вважає експерт. – Можливо, ціни на паливо та газ в Україні завдяки цьому впадуть.
Що стосується курсу, то зараз деякі аналітики називають зовсім фантастичні прогнози, що курс євро становитиме 0,7 долара. Експерт впевнений, що девальвація євро не перетне позначку 1 долар = 1 євро.
– Європа з зростаючою ймовірністю спускається у рецесію, – резюмує експерт. – І головне питання, яке зараз на порядку денному, – це енергетичне забезпечення.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар