
Упродовж останнього тижня курси валют у чернівецьких обмінниках зросли на кілька копійок. Здорожчали на 40-98 копійок і офіційні курси валют, встановлені державним регулятором – Національним банком України. Долар зріс на 40 копійок (був по 21,21, зараз 21,81 гривні), євро додав у ціні 98 копійок (був по 23,83, нині 24,81). Такі коливання курсу валюти напередодні місцевих виборів здаються дещо дивними.
Вартість інвалюти поволі зростає. Наприклад, у вівторок, 13 жовтня, вранці курс долара на міжбанку виріс до 22,10 гривні за долар, але того ж дня до вечора подешевшав на 35 копійок. Експерти такі коливання курсу відразу ж пов’язали із заявою голови НБУ Валерії Гонтарєвої, яка заявила у понеділок, що НБУ не буде займатися регулюванням курсу гривні і штучно стримувати її від можливого падіння. Крім того, пані Гонтарєва зазначила, «якщо будуть коливання, НБУ буде купувати та продавати валюту за курсом, який встановить ринок. Адже і гривня, і економіка вже пройшли період стрімкого піке».
– Після цих заяв гравці на валютному ринку кинулися підвищувати його курс, – коментує економіст-міжнародник, голова Чернівецького осередку європейських студій Володимир Козменко.
У чернівецьких обмінниках 14 жовтня долар купували по 22,21 гривні за долар, продавали по 23,02 грн.
Однак, за словами економіста, їм це не дуже вдалось. Бо ціну долара у гривнях можна піднімати, коли на нього є підвищений попит. А за останні кілька місяців в Україні у чотири рази більше долар продавали, ніж купували. Вважається, що нормою коливання курсу валюти при вільному плаванні є коридор плюс-мінус 2%. У нашому випадку це – приблизно 50 копійок.
Думки вголос
Що робите наразі із доларом, купуєте чи продаєте?
Не здаю і не купую валюту, тому що гроші постійно в обороті. Закуповую обладнання для роботи у Києві, тому «за» національну валюту. Навіть якщо в них є прив’язка до курсу, мені рахунки виставляють у гривнях.
Наразі не проводжу жодних операцій з грішми. Якби була можливість, купував би валюту. Мені здається, що за нижчим курсом доларів вже не буде. Крім того, валюта стабільніша, ніж гривня.
Мені зручно користуватися гривнею, тому долар купую тільки для поїздки за кордон. Думаю, у населення зараз немає заощаджень, щоб купувати чи продавати валюту.
Опитувала Ольга МАКСИМЮК
Найбільшою загрозою щодо коливання курсу гривні економісти вважають чорний ринок, який у нас досить великий. А прогнози розраховують опираючись на дані офіційної статистики, яка не враховує процеси чорного ринку. Експерти запевняють, що між гравцями на чорному ринку може відбутися певна змова і курс можуть підкинути, не підвищити, а саме підкинути. Приміром, після виборів, коли ті, хто заробив на них гривні, можуть почати скуповувати товари і долари. Стрибок курсу може бути, але то буде дуже короткочасний і дуже швидко він повернеться до нинішнього рівня.
Голова Комітету економістів України Андрій Новак зазначив, що економічних підстав для девальвації гривні наразі немає, мало того, не було їх і 2014-2015 року. Основна причина падіння національної валюти не війна на Донбасі, а спекуляції. За його словами, сильнішого удару по економіці, ніж війна, завдала дуже глибока девальвація гривні, від якої будемо відходити не один рік.
- Сподіваюся, що 2015 року процес девальвації зупинять, бо на сьогодні жодних економічних підстав для цього немає, - зауважив А. Новак.
За прогнозами МВФ, курс долара до кінця року залишиться на позначці 22 гривні. У МВФ впевнені, що причин різкої девальвації гривні в третьому і четвертому кварталі немає, і план наповнення золотовалютних резервів Нацбанку виконується. Навіть якщо державний регулятор встановить курс долара на позначці 22 гривні, у комерційних банках торгуватимуть валютою не більше, аніж 25 гривень.
Нагадаємо, у держбюджеті на цей рік закладений долар по 21,7 гривні.
Ольга МАКСИМЮК
Коментар експерта
Курс не дотягне до 24 гривень за долар
У вересні кожного року відчувається великий дефіцит гривні, який затягується і на жовтень. Якщо переглянути історію, то майже кожного року у жовтні роблять спроби підвищити курс долара. Майже ніколи це не вдавалося, крім 2008 року. Завжди відразу ж відбувається зниження курсу, а підвищити його вдається тільки ближче до листопада, а то і під кінець листопада. В роки, коли НБУ займався жорстким регулюванням курсу гривні, держава дуже чітко впливала на курс, і він був таким, як їй було треба. Тепер же ринок вільніший, а держава через НБУ тільки старається не допустити сильного пониження курсу долара до гривні.
НБУ просто закуповує дешеві долари у резервний фонд. Вибори ж потребують гривень, а тому усі партії, які беруть у них участь, міняють долари на гривні, щоб було чим фінансувати свою участь у перегонах. І знову ж це викликає дефіцит гривні. Та і здешевлювати гривню владі ніяк невигідно. Усі міжнародні баланси зараз стабільні, а це вигідно і експортерам, і імпортерам одночасно. Якщо курс гривні знижуватиметься, то це буде вигідно лиш експортерам, а імпортери втрачатимуть. Україна багато товарів імпортує, тому втрачати на курсі невигідно. Та до кінця року суттєвого здешевлення гривні не повинно відбутися. Раніше я прогнозував верхню межу на рівні 25 гривень за долар, тепер виглядає, що може і до 24 гривень курс не дотягне. Усе залежить від того, наскільки вдало чи ні буде виконуватися державний бюджет.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар