
Зважаючи на нинішню ситуацію, складається враження, що межі погіршення у нас попросту немає. Попри щорічні обіцянки влади, позитивні прогнози і якусь внутрішню надію, що ось-ось стане краще, відбувається все навпаки. Замість того, аби дивитись у світле майбутнє, багато хто сумно згадує минуле, коли хоч якось, а таки вдавалося прожити. А не просто виживати, як зараз.
Звичайно, чи не найголовніше підкріплення отого поліпшення для кожного – це гроші, а їх, на жаль, немає. Курс гривні падає, ціни зростають, а доходи, по суті, зменшуються. Днями спостерігали, як в обмінниках змінювали цифри, і ось на 20 січня вже маємо у середньому по місту курс 27,5 гривні. Враховуючи, що мінімальна зарплата становить 1378 гривень, то маємо 50 доларів на місяць, зрозуміло, що цього не може вистачити навіть на більш-менш нормальне життя.
Експерти називають декілька причин, чому ситуація на валютному ринку склалася саме так та чому ж знову падає гривня.
Заробляємо аж 50 доларів на місяць, а скоро зароблятимемо ще менше
- Важко визначити, яка з них головніша. По-перше, МВФ не відкрив нам кредитної лінії і у зв’язку з тим золотовалютні резерви у нас такі, що Нацбанк не може собі дозволити суттєву підтримку гривні. І поки ця лінія не відкриється, у разі будь-яких коливань на ринку Нацбанк не зможе серйозно вступати у підтримку, бо не має достатньо ресурсів. І тому він не здатний реагувати на якісь виклики ринку. З цим можуть бути пов’язані і нинішні коливання. Крім того, слід зазначити, що Нацбанк не хотів втручатися, сподіваючись, що можливо це коливання пройде, скажімо, без суттєвої паніки під цю новорічну ейфорію, - пояснює кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії та менеджменту ЧНУ Богдан Сторощук. - Так само розпочався рік, свята минули, підприємствам потрібно розгортати свою діяльність. Багато підприємств у нас закуповують комплектуючі та товар за кордоном. Бюджет прийнятий, закони прийняті, вони визначилися та зорієнтувалися, як вони працюватимуть на початку цього року, і відповідно їм потрібна для цього валюта. Вони зробили на неї відповідні замовлення.
Крім того, хай би хто і що говорив, не можна списувати з рахунків те, що наша економіка ще зберігає зв'язок із російською економікою. Зберігається зв'язок у сфері машинобудування, у сфері прокату, зокрема труб тощо. І коли та економіка, себто рубль, іде вниз, то оскільки економіки сильно пов’язані, вона тягне за собою і гривню.
- Сподіваюся що далі воно йти не буде. Оскільки вже за тиждень-другий чимало цих факторів мали б ослабнути. Зараз сказати, як воно буде – дуже важко, адже багато залежить від перспектив переговорів із МВФ і від того, як буде розвиватися наша економіка, - продовжує фахівець. – Ситуація, на мою думку, має тенденцію до стабілізації та до того, що гривня далі падати не буде.
Що ж до столичних експертів, то значна їхня частина відповідальність за таку нестабільність гривні покладає на діяльність Нацбанку.
- НБУ за 1,5 року жодного разу не вгадав у своєму прогнозі що буде з національною валютою. Подивіться, які прогнози були закладені у бюджеті: 12, 17, 21 гривня за долар. Це були постійні провали, - каже директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. - Нинішня кон'юнктура нагадує 2008, 2012 рік - економічна криза почалася в Україні ще до Майдану, за великим рахунком, ще 2012-го. Кон'юнктура на зовнішніх ринках така, що фактично, не залишає для України місця у цьому світовому економічному розподілі, створює величезні додаткові ризики, з якими наша країна опиняється наодинці. Якщо вдасться курс утримати хоч на 30 гривнях за доллар, уряду можна буде поставити «4». Але це буде вкрай складне завдання у нинішніх умовах. Поки у Києві аплодують падінню цін на нафту або на газ, відбувається падіння цін на сталь, на руду, на сільськогосподарську продукцію. Це критичним чином погіршує український платіжний баланс.
Разом з тим у всій цій ситуації для пересічних громадян не стільки важливо, хто винен у падінні національної валюти та інших економічних перипетіях, скільки те, як вижити у цих умовах. Та, зрештою, кого цікавлять пересічні громадяни.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар