
Народні обранці придумали нову схему, як глибше залізти до людської кишені. На цей раз об'єктом можуть стати ті, хто отримує високі «білі» зарплати. Нардеп від «Слуги народу» Дубінський пропонує подвоїти податок на доходи фізосіб (ПДФО) для тих, хто отримує понад 10 мінімальних зарплат, і потроїти, якщо зарплата вища за мінімалку в 20 разів. Експерти кажуть, що це може загнати зарплати у тінь.
Що пропонує Дубінський
Нардеп Дубінський запропонував підвищити ставки податків з доходів фізичних осіб. Відповідний законопроєкт (№2758) він зареєстрував у Верховній Раді. Документ під назвою «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо запровадження справедливої прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб)» передбачає запровадження прогресивного оподаткування залежно від суми нарахованого доходу.
Після того як у Франції було запроваджено «податок на розкіш» розміром 75% на доходи понад 1 млн євро на рік, багато мільйонерів просто виїхали з країни
Зараз в Україні діє єдина ставка податку на доходи фізичних осіб – 18%. Саме стільки перераховують до бюджету роботодавці, незалежно від суми нарахованого доходу. Також стягують військовий збір – 1,5% і єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22%.
Натомість пропонують запровадити три ставки для податку на доходи фізособи:
- 18% - якщо база оподаткування (доходи) не перевищує 10-кратний розмір мінімальної місячної заробітної плати, встановленої законом для такого місяця (зараз – 47 230 грн);
- 36% - якщо дохід перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, але менше 20-кратного її розміру (від 47 230 грн до 94 460 грн);
- 54% - якщо база оподаткування перевищує 20-кратний розмір мінімальної зарплати (понад 94 460 грн).
Такі ставки хочуть запровадити для доходів, нарахованих у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, нарахованих платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
До чого це може призвести
Загалом, ідея прогресивної шкали оподаткування не нова. Свого часу її застосовували в різних країнах, всюди підсумок був один – багаті люди виводили свої доходи в інші країни. Наприклад, після того як у Франції було запроваджено «податок на розкіш» розміром 75% на доходи понад 1 млн євро на рік, багато мільйонерів просто виїхали з країни.
Відповідно до одного з досліджень, від 2000 року кількість мільйонерів у Франції скоротилася на 60 тисяч. Багато з них перебралися в сусідні країни – Бельгію, Швейцарію та інші. На думку деяких економістів, податок на багатство обходиться бюджету країни дорожче, ніж приносить доходу. Таке твердження зробив професор «Kedge Business School» Ерік Пише. За його оцінками, Франція щорічно втрачає 5 млрд євро через людей, які ухиляються від податку за кордоном.
Та повернемося, до України. Економісти кажуть, що влада на словах декларує одні гасла, а насправді просуває зовсім інші.
- На словах влада озвучує наміри про скорочення податків на працю, - каже старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Володимир Дубровський. - Тим часом, слова словами, а на рівні справ - просувається законопроєкт про обов'язкове державне пенсійне накопичувальне страхування, яке збільшує навантаження на фонд оплати праці. При цьому в планах «реформ» - введення прогресивної шкали ПДФО - її скасування була одним з небагатьох досягнень Яресько.
Експерти вважають, що законопроєкт щодо впровадження прогресивної шкали оподаткування може принести більше шкоди, ніж користі. Адже, що більше запроваджено податків на фонд оплати праці, то більше буде спокус піти у тінь.
- Розберімося, у кого сьогодні такі високі «білі» зарплати, - каже юристка Марія Коваль. – Це, в основному, топ-менеджери і керівники великих підрозділів. Це люди, які працюють за індивідуальними трудовими договорами і їм нічого не варто домовитися, щоб внести туди зміни. Наприклад, у людини зарплата 100 тисяч гривень на місяць, плюс бонуси за підсумками року. Думаєте, вона захоче платити з них більше половини податків? У цьому разі вона оформить ФОП на третій групі й буде отримувати дохід, який складається з двох частин, - суму 10 мінімалок продовжать отримувати як зарплату, а решту – через ФОП. У цьому разі замість 18% ПДФО і 1,5% військового збору держава від суми понад 47 тисяч гривень отримає 5% від обігу.
Юристка заявляє, що в Україні вже була прогресивна шкала оподаткування, і тоді багато керівників змушували підлеглих отримувати частину їхньої зарплати на себе, а потім забирали ці гроші готівкою.
Радниця глави Офісу президента (ОП) Вікторія Страхова заявила, що подібний підхід можна було б застосувати до премій топ-менеджерів держкомпаній, які ті виписують собі з приводу і без приводу.
- Потрібно ухвалити зміни до Податкового кодексу, що виплата винагород, які перевищують певний поріг і що здійснюється за рахунок коштів державних підприємств, оподатковується за ставкою 90%, - вважає В. Страхова. - Після цього все одно в бюджет повернеться.
Запровадження прогресивної шкали оподаткування підтримують деякі економісти, але в їхньому розумінні потрібно не стільки підвищувати податки на великі «білі» зарплати, скільки знижувати податки на доходи більшості людей – замість 18% ПДФО і 1,5% військового збору вони повинні платити не більше 10-15% від своїх податків.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар