
Від Нового року зазвичай прийнято розпочинати нове життя. Справді, 2021 рік незвичайний для всіх людей, адже відразу після Різдва почнеться карантин. Також зростуть мінімальна зарплата, вимоги до пенсійного віку і тарифи на послуги ЖКГ. Крім того, деяким ФОПам доведеться все-таки видавати фіскальні чеки.
Карантин – ще не остаточно
Українцям треба готуватися до жорсткого локдауну в період від 8 до 25 січня. Уряд поки що не відмовився від своїх планів обмежити роботу більшості місць громадського користування, де можна підхопити інфекцію.
Правда, ще є ймовірність, що чиновники все-таки скасують ці обмеження. Адже для ресторанів на новорічну ніч вже зробили послаблення. Днями Кабінет Міністрів України дозволив ресторанам працювати до 7 ранку новорічної ночі. Може, і карантинні обмеження скоротять або взагалі скасують.
Одночасно з підвищенням мінімальної зарплати зростуть податкові відрахування, штрафи та оподаткування житла
Нові тарифи
Від січня зростуть деякі тарифи ЖКГ. У всіх регіонах подорожчає транспортування газу - це так звана платіжка «за доставку». У кожному регіоні свій тариф і різне подорожчання, але в більшості областей зростання тарифу складе 50-80%. Окрім цього, у низці міст від 1 грудня вже подорожчало тепло, і громадяни отримають платіжки з новими цифрами. Зростання тарифів становить 15-25%.
Подорожчала і холодна вода. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), 20 листопада оприлюднила проєкт тарифів на водопостачання та водовідведення 2021 року. Цілком імовірно, що саме такі цифри + ПДВ українці побачать у платіжках наступного місяця. В середньому подорожчання складає 10-15%.
Зросте мінімальна зарплата
Від 1 січня на 20% зросте мінімальна зарплата. Тепер роботодавець зобов’язаний буде платити «по-білому» мінімум 6 тисяч грн, з яких на руки працівник отримуватиме 4830 грн. Це призведе до зростання податків і зборів, прив’язаних до розміру мінімалки. Першими, хто відчує це на собі, стануть ФОПи. Для підприємців на спрощеній системі оподаткування 1-3 групи ЄСВ визначається як 22% від чинної мінімальної зарплати. Наразі при мінімалці 5000 грн ця сума становить 1110 грн на місяць (3300 грн на квартал). А від 1 січня доведеться платити 1320 грн (3960 грн у квартал).
Окрім того, збільшаться відрахування підприємств за працівників, які отримують високі зарплати. За нинішнім законодавством, максимальний розмір доходу, з якого стягують ЄСВ, становить 15 мінімальних зарплат. Тобто, якщо зараз підприємство платить ЄСВ із зарплати свого директора або когось із його заступників 22% від суми 75 тисяч грн, то вже з нового року податок буде від суми 90 тисяч гривень.
Крім того, у трудовому законодавстві багато штрафів прив’язано до розміру мінімальної зарплати, вони збільшаться разом з її зростанням. Ось деякі з них:
- за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) передбачено штрафну санкцію розміром 30 мінімальних зарплат – штраф зросте з 150 тис. до 180 тисяч грн;
- за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам - 3 мінімалки, або 18 тисяч грн замість 15 тисяч грн.
Для пересічних громадян підвищення мінімалки – це не завжди благо. Згідно з нинішнім законодавством, податок на нерухомість сплачують за надлишки площі. Свого часу депутати вирішили, що потрібно платити за все, що перевищує пільгову норму, до якої належать:
- квартири площею до 60 квадратних метрів,
- житлові будинки - до 120 «квадратів».
Якщо у власності є і квартира, і будинок, то пільгова сукупна площа - до 180 квадратних метрів (наприклад, власники дачного будинку на 110 «квадратів» плюс квартира на 60 – податок не платять).
Ставки податку не можуть бути вищими, ніж 1,5% від мінімальної зарплати за метр зайвої площі, але їхній розмір встановлюють місцеві органи влади. При цьому місцеві органи влади можуть збільшити неоподатковувану норму на власний розсуд. Разом з ростом мінімалки зростає і ставка, за якою необхідно оплачувати «надлишки» площі.
Зростання пенсій і страхового стажу
Для пенсіонерів є дві новини. Для тих, хто буде виходити на пенсію 2021 року, від 1 січня змінюються вимоги до страхового стажу. Згідно з нинішнім законодавством, для тих, хто хоче вийти на заслужений відпочинок у 60 років, страховий стаж збільшується на один рік щорічно. Зараз для виходу на пенсію у 60 років потрібно мати 27 років страхового стажу. А з нового року цей поріг зросте на рік. Для того щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років, потрібно буде мати мінімум 28 років страхового стажу. Якщо у вас буде від 18 до 28 років страхового стажу, то на пенсію зможете вийти не раніше як у 63 роки, а в разі якщо ваш стаж становить від 15 до 18 років, то не раніше 65 років.
Доброю новиною є те, що у січні заплановано підвищення пенсій з 2100 до 2400 грн для пенсіонерів віком від 65 років і за наявності у них страхового стажу 30-35 років і більше. Відбудеться це через те, що мінімальна пенсія у людей зі стажем становить 40% від мінімалки, яка виросте з 5000 до 6000 гривень.
З'являться касові апарати у ФОПів
Незважаючи на те, що для більшості малого бізнесу запровадження касових апаратів перенесли на 2022 рік, деякі категорії повинні будуть їх застосовувати від 1 січня 2021 року. Згідно із законом, вони необхідні для підприємців, що реалізують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарські засоби і вироби медичного призначення.
Крім того, ФОПи, які надають посередницькі послуги з нерухомості (купівля, продаж, оренда, оцінка), а також виробляють, постачають, продають дорогоцінні вироби, також повинні будуть видавати чек.
ДО ТЕМИ: Якщо оголосять локдаун
На період дії жорсткого карантину з 8 по 25 січня буде заборонено діяльність:
- установ культури (концентри, спектаклі, виставки);
- розважальних закладів (нічні клуби, дискотеки, оренда під корпоративи);
- шкіл і університетів, за винятком дитсадків. Освітні установи пропонують перевести на дистанційну форму навчання;
- всіх закладів розміщення, крім готелів і закладів реабілітації;
- спортзалів, фітнес-залів, басейнів (крім занять на вулиці і професійних команд);
- торгівля непродовольчими товарами і діяльність непродовольчих ринків, різдвяних ярмарків;
- закладів громадського харчування (зможуть працювати тільки на винос або з доставкою);
- салонів краси та перукарень (зможуть працювати винятково за попереднім записом і без черги всередині);
- спортивні заходи зможуть проходити тільки без глядачів;
- державні та комунальні установи і організації пропонують перевести на дистанційну роботу.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар