
Для пенсіонерів цього року є новини хороші та погані. Отже, у січні заплановано підвищення пенсій з 2100 до 2400 грн для громадян віці від 65 років, за наявності у них страхового стажу від 30 років для жінок і 35 років для чоловіків і більше (40% від збільшеної мінімалки з 5000 до 6000).
Від 1 березня для всіх планується автоматична індексація пенсій на 11%. У квітні має відбутися автоматичний перерахунок пенсіонерам, котрі працюють, з урахуванням зарплати у період роботи та набутого стажу роботи з минулого перерахунку.
Чиновники також обіцяють ввести з 1 липня 2021 року щомісячні доплати розміром до 400 грн для тих, кому від 75 до 80 років. Для цієї категорії осіб також встановлюється мінімальна пенсія 2500 грн, якщо є стаж, як мінімум 20 років для жінок і 25 років для чоловіків.
2021 року планують провести перевірку одержувачів субсидій - це відбудеться в автоматичному режимі
Також планують підвищення пенсій з 2400 до 2600 грн для людей віком від 65 років і за наявності у них страхового стажу 30/35 років і більше (40% від збільшеної мінімалки до 6500 грн). Крім того, підвищиться прожитковий мінімум з 1769 до 1854 грн, що також призведе до збільшення надбавок і підвищення пенсій для тих, хто отримує мінімалку.
Наступне підвищення прожиткового мінімуму з 1854 до 1934 грн заплановано на грудень. І це теж призведе до збільшення надбавок і підвищення мінімальних пенсій.
Серед поганих новин: від 1 січня традиційно зросте вимога до пенсійного стажу для тих, хто хоче вийти на заслужений відпочинок у 60 років. Зараз для виходу на пенсію у такому віці потрібно мати 27 років страхового стажу. А з 1 січня цей поріг виросте на рік і складе вже мінімум 28 років. Наприклад, якщо 2021 року у вас буде від 18 до 28 років страхового стажу, то на пенсію зможете вийти не раніше ніж у 63 роки, а в разі якщо ваш стаж становить від 15 до 18 років, то не раніше ніж у 65 років.
Друге нововведення, яке прийняв Кабмін, – це моніторинг банківських рахунків пенсіонерів. Суть його в тому, що якщо пенсію або допомогу перераховують на картку, термін дії якої більше року, і протягом року за такою платіжною карткою не витрачав кошти особисто пенсіонер або одержувач допомоги, запускається механізм перевірки особистості одержувача. Уповноважений банк повідомляє про це орган Пенсійного фонду або соціального захисту населення, і рахунок може бути заблоковано на період перевірки.
Знову користуватися грошима пенсіонер зможе, коли його ідентифікацію проведе Пенсійний фонд на підставі пред’явленого людиною документа, що посвідчує особу, вік і місце проживання.
Порада тут одна: не збирайте гроші на рахунку. Повинен бути бодай якийсь рух грошей. Знімайте, розплачуйтеся картою, переводьте на інші рахунки…
Одержувачів субсидій перевірять на розкіш
Цього року планують провести перевірку одержувачів субсидій. Це відбудеться в автоматичному режимі. Мета - відстежити всі великі (понад 50 тисяч грн) покупки громадян. Цю інформацію побачить Мінфін і передасть до Міністерства соціальної політики. Правда, фізичні візити перевіряючих до претендентів на субсидії навряд чи можливі, адже в країні близько 3,1 млн одержувачів державної допомоги на оплату комуналки. Суто фізично чиновники не зможуть найняти таку армію інспекторів.
До речі, серед приводів відмовити вам у субсидії або навіть вимагати повернути отриману державну допомогу виділяють такі:
- є у власності будинок площею від 200 кв. м або квартира від 120 кв. м;
- машина до 5 років;
- придбано щось на суму від 50 тис. грн;
- претендент не платив ЄСВ і не перебував на обліку в Центрі зайнятості.
Обіцяють вищі зарплати
Ще торік восени уряд обіцяв різке зростання доходів для медиків і вчителів. Але реальність виявилася дещо іншою. Дворазового зростання - не буде. Їхні доходи зростуть у рамках підвищення зарплат бюджетникам. А це буде прив’язано до зростання мінімалки.
Її підвищать двічі. Перший етап - підвищення до 6 тисяч грн - призначено на 1 січня, а ось другий етап - підвищення до 6,5 тисячі грн - перенесли з 1 липня на 1 грудня. Адже зростання мінімалки призводить до збільшення пенсій. Зсунувши дати, уряд економить близько 8 мільярдів гривень на пенсійні виплати.
Загалом оклади бюджетників зростуть з нового року на 20%, а ось друге підвищення на 8,3% відбудеться тільки в грудні, якщо в бюджеті на це будуть гроші. Адже можливо, що не всі кредитори захочуть мати справу з нашою країною, тоді бюджетний дефіцит доведеться покривати за рахунок емісії або урізання витрат.
Для тих, чиї доходи не залежать від держави, чиновники теж обіцяють зростання зарплат. Правда, не таке бурхливе, як у бюджетній сфері. Середню зарплату очікують на рівні 13 632 грн на місяць. У жовтні середня зарплата в країні становила 10,8 тис. гривень. Це означає, що за рік зростання відбудеться на 20-25%. За умови, що інфляція не перевищить заплановані 7,3%, реальні доходи населення повинні випереджати зростання цін. Головне, щоб в економіці країни не трапилася чергова криза.
Збирайте гроші на старість
Цього року розпочнуть експеримент із запровадження накопичувального пенсійного забезпечення. Для цього депутатам залишилося лише проголосувати за урядовий законопроєкт, після чого буде введено накопичувальну професійну пенсійну систему для «окремих категорій працівників віком до 35 років, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення». Тобто, по суті, другий рівень пенсійної системи буде стосуватися тільки молоді, яка працює на небезпечних і шкідливих підприємствах.
Законопроєкт передбачає три професійні пенсійні програми:
- Програма №1 дає право на отримання пенсійних виплат після 50 років при наявності страхового стажу від 25 років.
- Програма №2 дає право на отримання пенсії після 55 років при наявності страхового стажу від 30 років.
- Програма №3 дає можливість добровільно вступити в НППС на умовах, визначених у колективних договорах, і на отримання пенсійних виплат після досягнення 55 років.
Усі витрати хочуть звалити на плечі роботодавців. За програмою №1, роботодавцям доведеться додатково до 22% ЄСВ платити ще 15%, у програмі №2 - 7%, у програмі №3 - від 3% за погодженням з працівниками.
Степан КРАЙНЯК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар