
Українці ніколи не були надто багаті, але карантин, накладений на повальну фінансову безграмотність, просто добив багато сімейних бюджетів. Експерти називають декілька помилок, які руйнівно діють на стан наших гаманців.
1. Незнання структури власних витрат
Багато людей, які не ведуть облік витрат, зовсім не уявляють, куди йдуть їхні гроші. В результаті здається, що гроші витікають крізь пальці, і спланувати бюджет у такій ситуації неможливо.
Щоб у витратах не залишилося «білих плям», експерти пропонують розділити витрати на кілька категорій:
- обов’язкові (орендна плата, комунальні послуги, навчання, мобільний зв’язок і т. д.);
- необхідні (їда, ліки, транспортні витрати);
- додаткові нерегулярні (ремонт побутової техніки, медичні витрати і т. д.);
- необов’язкові (шопінг, розваги, відпочинок).
Таке структурування допомагає зрозуміти, скільки грошей іде на обов’язкові та необхідні витрати і скільки залишається на реалізацію своїх бажань.
2. Життя без плану
Найголовніше у правильному розподілі сімейного бюджету криється саме в його плануванні, переконані експерти. Відсутність чітких фінансових планів призводить до хаосу і до того, що гроші закінчуються задовго до наступної зарплати.
3. Безконтрольні витрати
Загалом до безконтрольних витрат призводить відсутність плану або несерйозне ставлення до нього. Насправді записувати кожну випиту чашку кави і кожну з’їдену шоколадку, звичайно, не є правильним рішенням. Справді, чашка кави коштує не так і багато, важко повірити, що вона впливає на стан сімейного бюджету. І все ж порахуймо: одна чашка кави - це 20 грн на день, або 600 грн на місяць. А якщо ви звикли випивати дві-три чашки в день?
Експерти кажуть, що безконтрольні витрати активізуються у період великих розпродажів, і тут уже 20 гривнями не обійдешся. Так, «чорна п’ятниця» вже позаду, але попереду інші розпродажі. І головне правило - не вирішувати спонтанно, даючи собі тайм-аут, це дозволяє не купити того, про що згодом доведеться пошкодувати.
4. Відсутність заощаджень
Дехто вважає, що заощаджувати - це неправильна стратегія, жити потрібно тут і зараз. Але це помилка. Непередбачені обставини, які, як водиться, тягнуть за собою витрати, можуть трапитися будь-коли. І якщо є резервний фонд, який можна використовувати, людині не доведеться залазити в борги.
Насправді 10% можна відкладати практично з будь-якого доходу. Головне - робити це відразу в день зарплати, тоді таке «вилучення» виявиться практично непомітним.
5. Відсутність довгострокових цілей
Одне - пообіцяти собі відкласти 10% доходу і зовсім інше - зробити це. Фахівці пояснюють: можливо, що проблема криється у відсутності довгострокових цілей. Якщо ви просто мрієте про покупку квартири або машини, але не ставите собі конкретні завдання з точними термінами і сумами, мрії так і залишаються мріями.
6. Непродумані кредити
Безумовно, є випадки, коли кредит - це неминучість. Однак більшість кредитів беруть зовсім не на бізнес або лікування: українці купують у кредит побутову техніку, електроніку, які ще й часто їм не по кишені.
Поради економістів прості: брати кредит лише у виняткових випадках і тільки у тій валюті, в якій отримуєте дохід.
7. Занадто жорсткі рамки
Тринькати гроші направо і наліво - це, звичайно, неправильно, але не варто впадати в іншу крайність, намагаючись зберегти кожну копійку. Занадто жорсткий фінансовий план не тільки робить життя нестерпним, але і може провалитися. Тому правильна стратегія - ставити цілі, дотримуватися плану, але знати міру і не відмовляти собі у всьому. Накопичуйте, раціонально витрачайте і не забувайте про відпочинок, щоб життя не минуло у суцільних обмеженнях.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар