
Стабільний та відносно невеликий курс іноземної валюти – це наразі нездійсненна мрія українця. За останні півтора року ми звикли, що курс стрибає до захмарних висот. Влада намагається заспокоїти, мовляв, все під контролем, економіка виходить з прірви, Нацбанку вдається збалансувати курс тощо. Але останні коливання курсу не додають оптимізму. Ба більше, після завершення виборів звичайні люди побоюються, що курс валюти стрімко злетить догори. Відтак зростуть і так чималі ціни на все – від продуктів до енергоносіїв та побутових речей.
Але підстрахувати себе у людей сьогодні практично немає можливостей. Якщо за часів колишнього курсу долара на рівні 8 гривень була можливість зібрати заощадження, то сьогодні їх банально проїдають. Одиниці можуть відкласти на чорний день, решта – намагається вижити.
- Про якісь заощадження сьогодні навіть не йдеться. Доходи у гривнях, їхній рівень абсолютно не змінився, а курс долара зріс утричі. Хто, скажіть, може купити валюту? – розповідає підприємець з Калинівського ринку Ігор Семенович. – Зараз ми проїдаємо наші заощадження. Мало не щотижня доводиться здавати валюту, бо витрати переважають прибутки. Але усьому є своя межа – навіть той так званий «жирок» має тенденцію закінчуватися. А товари та продукція міцно прив’язані до курсу валюти. І це не залежить від звичайних підприємців. Товар завозять з-за кордону, відповідно купують його за валюту. У будь-якому виробництві витратна частина також прив’язана до валюти.
Люди будуть скидати долари поближче до свят, щоб на гривні купувати подарунки і закуповувати продукти
Якщо раніше влада постійно кивала на ажіотаж, спекуляції на валютному ринку, тому штучне зростання курсу. То нині Нацбанк визнає, що люди значно більше здають валюти, аніж купують. І ця тенденція триває вже дев’ять місяців поспіль.
Тобто у влади з рук вислизнув один козир пояснювати людям, чому курс валюти змінюється мало не щодня.
Думка експерта

Богдан Ковалюк, кандидат економічних наук ЧНУ
Спілкувався з київськими банкірами, вони кажуть, що курс долара у листопаді може бути 27 гривень. А до нового року – на рівні 30-32 гривні за долар. В державі відсутні справжні реформи, немає системної боротьби з корупцією. Валюту виводять за кордон.
Підстав для того, що курс валюти буде понижатися – немає. Зараз триває так званий повзучий крах економіки.
Курс валюти в Україні, насправді, перестав бути лише економічним індикатором. Це політично-соціальний показник. Бізнес не довіряє владі і переводить готівку у валюту чи золото і виводить її за кордон.
Якщо політика держави не зміниться у боротьбі з корупцією, не почнуться реальні реформи, то нас очікує крах. У нас триває косметична боротьба з корупцією. Йде окозамилювання, створюють поліцію, це лише елементи, які мають прикрасити картинку. Тому до нового року цілком реально подолати психологічний бар’єр 30 гривень за долар.
Мають бути жорсткі правила гри як для малого, так і для великого бізнесу. І їх мають дотримуватися усі без винятку. І лише тоді можна буде говорити, що курс буде відносно стабільний.
Наприклад, українці у жовтні продали валюти на $105 мільйонів більше, ніж купили. Тенденція перевищення пропозиції валюти над попитом зберігається дев’ятий місяць поспіль.
- Чистий продаж (перевищення продажу над купівлею) готівкової іноземної валюти населенням України у жовтні становив 104,7 мільйона доларів, - повідомляють сайті Національного банку України. - Обсяг операцій з готівковою іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку в жовтні у доларовому еквіваленті склав 242,1 мільйона доларів, у тому числі громадяни продали банкам валюти на 173,4 мільйона доларів, купили – на 68,7 мільйона доларів.
Для прикладу, чистий продаж валюти населенням у вересні становив 166,9 мільйона доларів.
Навіть торік ця тенденція була зовсім іншою. 2014 року чиста купівля валюти населенням (перевищення купівлі валюти над її продажем) становила 2,410 мільярда доларів.
У Нацбанку України визнають, що гривня з моменту переходу до гнучкого курсоутворення на валютному ринку впродовж 2014 року та двох місяців 2015 року знецінилася до долара США за офіційним курсом у 3,8 раза до нового історичного мінімуму на рівні 30,01 гривні/долар.
Що буде далі і як може знецінитися гривня – передбачити надзвичайно складно. Зазвичай напередодні новорічних та різдвяних свят люди активно здають валюту, тому курс до нового року може бути стабільним. Але чи на довго – питання відкрите.
- Стрибок курсу в п’ятницю, вважаю, тимчасовим. Думаю, що до кінця тижня зупиниться на менше ніж 23,5 гривні за долар. У жовтні продали доларів у два рази більше, ніж купили, - вважає економіст-міжнародник, голова Чернівецького осередку європейських студій Володимир Козменко. - Знаю, що один комерційний банк після вдалого проходження тестування почав скидати свої відкладені 120 мільйонів доларів на ринок і збирається купити на всю суму гривні. Це аж ніяк не дозволить підвищитися курсу долара до кінця цього місяця.
Що стосується грудня, то, за словами експерта, люди будуть скидати долари поближче до свят, щоб на гривні купувати подарунки і закуповувати продукти. Тому ніяк не виходить мати курс 30 гривень за долар. Тільки чорний ринок намагається посіпувати курс у бік зростання, але то тільки короткочасні стрибки.
Натомість в одному із найбільших банків країни кажуть, що якогось ажіотажу щодо продажу чи купівлі валюти зараз немає.
- У відділеннях «ПриватБанку» в Чернівецькій області не спостерігається збільшення попиту на валюту. Обсяги валютно-обмінних операцій стабільні протягом останніх декількох тижнів. Тенденцій до різкого «скидання» валюти або до збільшення попиту на валюту у «ПриватБанку» немає, – каже керівник регіонального прес-офісу банку Вадим Шумейко.
Щоправда, експерти погоджуються з думкою, якщо уряд не робитиме справді кроків у реформуванні економіки тощо, то Україні не допоможуть навіть іноземні інвестиції.
- Наразі передумов для укріплення національної валюти не бачу. ВВП падає, золотовалютні резерви зберігаються за рахунок кредитів МВФ, навантаження на економіку зростає, відтак курс валюти просів, - каже кандидат економічних наук. доцент кафедри фінансів та кредиту ЧНУ Євген Ткач. – Також зараз доведеться розраховуватися за енергоносії. Не бачу навіть умов для стабілізації ситуації. Не видно і підстав для пожвавлення економіки. Тому усе це буде позначатися на курсі валюти.
За словами економіста, зважаючи на макроекономічні показники, передумов для стабілізації чи укріплення немає. Натомість відбувається емісія грошової маси. В Україні немає реформ, а усі граються у реформи.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар