
Фактично безпрецедентне рішення ухвалили цього вівторка депутати Верховної Ради – скасували військовий збір під час купівлі валюти в обмінниках. Рішення і справді нетипове, а отже ще жевріє надія, що наші керманичі ще не зовсім втратили здоровий глузд і совість.
Нагадаємо, військовий збір, який в народі називають «податком на війну», мають знімати з усіх видів доходів громадян (окрім пенсій). Попри те, що обмін гривні на долар аж ніяк не є операцією, яка передбачає прибуток, у липні торік військовим податком обклали і готівкові валютні операції. Дарма, що таким чином порушили законодавство, яке самі ж і написали.
Отже, як прокоментувала скасування цього податку співавторка законопроекту, народний депутат Тетяна Острікова, включення операцій з валютними цінностями до об’єкта військового збору мало негативний вплив на валютний ринок. Цей проект обумовлений тим, що обмін однієї валюти на іншу не може бути доходом фізичної особи, оскільки під час такого обміну не створюються додаткових матеріальних цінностей ні в грошовій, ні в іншій натуральній формі, – зазначила нардеп.
1,5 відсотка військового збору з купівлі валюти зняли, але 2 відсотки пенсійного податку залишили
Все ніби й чудово – зрозуміли помилку і виправили. Та невже запроваджуючи цей податок рік тому, законотворці не знали про незаконність і безглуздість такого рішення? Навряд чи.
А доки цей податок діяв, з українців на рівному місці здерли чимало. Відповідно до офіційної статистики Національного банку України, лише у грудні 2014 року населення купило 195,2 мільйона доларів, а протягом усього 2014 року люди скупили 2,4 мільярда гривень. У грудні курс долара в середньому 16 гривень, тобто з кожної тисячі доларів українець платив 240 гривень податку на війну. Якщо порахувати у більш глобальному масштабі, лише протягом грудня на військовому зборі державна скарбниця (принаймні, хочеться вірити, що ці гроші опинилися саме там) заробила 2,928 мільйона доларів. Звісно, підрахунки може й неточні, адже податок беруть тільки з готівкових операцій. Додайте до цього ще 2 відсотки пенсійного збору, у підсумку – чималі гроші, з яких нема користі ані для простих українців, ані для економіки загалом.
І хоча рішення про скасування військового збору вже ухвалили, в обмінниках його і далі беруть. Як прокоментував керівник регіонального прес-офісу «ПриватБанку» Вадим Шумейко, оскільки відповідну постанову ще не підписали і вона не набула чинності, 1,5 відсотка військового збору під час кожної операції з купівлі готівкової валюти банк і далі утримуватиме.
Щодо негативного впливу військового збору на валютний ринок, ініціатори законопроекту стосовно його скасування таки були праві. Надто велике і нелогічне податкове навантаження на готівкові операції з купівлі-продажу і справді мало наслідки.
Аби не переплачувати чималі, за нинішніми мірками, гроші, українці просто і далі купують у міняйлів. І мова не лише про населення, але й про великих гравців – імпортерів та експортерів.
– Податкове навантаження на валютні операції на курс не впливають, однак вони формують чорний ринок. Зараз не тільки населення намагається купувати і продавати із рук в руки, але й експортери та імпортери, які домовляються і через три- чотиристоронні угоди не ввозять валюту в Україну, а залишають її на транзитних рахунках в інших країнах, – пояснює кандидат економічних наук ЧНУ Богдан Коновалюк. – Мова йде про мільярдні операції. Великого змісту у податковому навантаженні на валютні операції я взагалі не бачу. Якби економіка працювала, валютний ринок взагалі не був би таким жвавим, він би стосувався лише двох гравців – імпортерів та експортерів.
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар