
Через ситуацію в країні та стрімке падіння економіки, українці починають економити на найнеобхіднішому. Якщо якісь побутові речі, техніку та одяг стали для пересічних людей розкішшю, то зараз навіть продукти харчування не усім по кишені.
Від цього особливо потерпає малий бізнес – приватні підприємці, які торгують на ринках міста та області. Вони зізнаються, що вперше з початку 1990-х працюють, лише аби прогодуватися. Торгівля впала практично до мінімуму. Певне зростання було лише напередодні новорічних свят. Кажуть, чекають великодніх свят, бо коштів для існування практично не залишилося.
- Практично усі, хто торгує на ринку, – купують товар за валюту. Тому мало не щодня доводиться змінювати цінники. Хоча їх вже давно ніхто не кладе, бо все стрімко змінюється, - каже продавець на Калинівському ринку Сергій Гураль. – Але все одно покупців практично немає. Якщо хтось і ходить ринком, то або просто прицінюється, або має на меті якусь певну покупку за мінімальну ціну. Коли чують, що майже кожен продає товар у доларах (звісно, можна розрахуватися гривнями, але за курсом чорного ринку), то жахаються.
Експерти кажуть, якщо найближчим часом якихось дієвих кроків не буде здійснено владною верхівкою, то економіку чекає колапс
Чимало найманих працівників фактично залишаються без засобів до існування. Від цього також потерпає малий бізнес. Товарообігу практично нема, купити нову продукцію також немає за що. В результаті бізнес стрімко прямує у тінь, надходження до бюджетів зменшуються, зарплату (і це цілком логічно) сплачують у «конверті», приватні підприємці припиняють свою діяльність.
- Зважаючи на невтішні тенденції, якогось відчутного пожвавлення у торгівлі не передбачається. У людей фактично не залишилося запасу міцності, також не додає оптимізму ситуація на Сході. Разом із неефективною роботою керівництва держави це призвело до нинішньої ситуації, - вважає економіст В’ячеслав Борець. – Що буде далі – не складно передбачити – малий та середній бізнес, який є рушієм економіки, піде у тінь, чимало з них припинять свою діяльність, і тому райдужні прогнози валютного курсу, закладені у бюджеті, вже зараз щонайменше на три гривні перевищують цей показник, а до осені ціна долара взагалі може спокійно переступити 30 гривень. І навіть більше. Цього не витримає не лише малий бізнес, але і кінцеві споживачі.
Експерти кажуть, якщо найближчим часом якихось дієвих кроків не буде здійснено владною верхівкою, то економіку чекає колапс. Світові фінансові інституції перестають з нами працювати, курс валюти стрімко зростає, а економіка так само стрімко падає. А найпершими постраждають звичайні люди.
- У нинішніх умовах, з точки зору економіки, складно собі уявити сильніший удар для України, аніж призупинення співпраці з МВФ. Оскільки якщо з Україною не працюватиме МВФ, то з Україною не працюватиме ніхто. А це означає, що сама інформація про припинення співпраці з Фондом миттєво відобразиться на валютному ринку України, і тоді втримати курс гривні буде практично нереально, - вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. - Причини можливого призупинення роботи України з МВФ лежать у двох площинах: економічній і політичній. Економічна - це відсутність реальних економічних реформ, а відповідно, і позитивних економічних результатів у країні. Політична - чергова урядова криза та неясність остаточного складу уряду. Тому як мінімум поки не закінчиться урядова криза, поки не стане зрозуміло, хто в Україні прем'єр-міністр, хто міністр економіки, хто міністр фінансів, тобто кому, власне, давати гроші, МВФ, безумовно, не дасть наступний транш. Але є ще й інша проблема - на фоні зовнішньої агресії Росії українська влада мала би бути монолітною, а цього немає ні у парламентській коаліції, ні в уряді. І зараз ми спостерігаємо спроби змінити так звані квоти політичних сил в уряді, торги про те, хто яке міністерство повинен взяти під свій контроль.
Аналогічне попередження вже висловлював посол США, основний донор МВФ і вирішальний голос. Тому в українських політиків просто не буде іншого виходу, окрім як прислухатися до зауважень і рекомендацій Фонду і виконати якщо не все, то майже все.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Думка експерта
Сезонність не впливає на падіння торговельної активності. Лише певні періоди впливають на її зростання – як-от, новорічні свята, перший дзвоник тощо. В інший період є середній темп торговельної активності. А зараз ми відчуваємо наслідки загального зубожіння.
Восени, коли вдруге підвищать ціну на електроенергію, це буде відчутно ще сильніше. Адже почав діяти принцип – не оплатив, не отримав енергоносіїв (газ чи електроенергію). Тому люди найперше намагаються оплатити комунальні послуги.
Також подорожчали продукти харчування. Це значна частина у структурі видатків. Після оплати компослуг, їди, грошей практично не залишається.
До цього люди мали оперативні заощадження, інші джерела доходів, а зараз усі вони вичерпані. Додаткових джерел доходів немає, в усіх сферах відсутні премії чи інші бонуси, люди перебувають на «голій зарплаті», яка постійно знецінюється.
Наші люди дещо інертні і лише зараз починають заощаджувати на одязі та техніці. Ми пожинаємо плоди неефективної діяльності уряду, коли єдиним механізмом підтримання економіки є затягування пасків.
Малий бізнес це уже сповна відчув – ринок нині перенасичений товарами, відкриті великі мережі, з якими неможливо конкурувати. Вони зможуть втриматися на плаву. Решта – ні. Тобто малий бізнес припинить своє існування, а люди втратять робочі місця і джерела до існування.
Колись у 1990-ті бізнес працював, аби лише прогодувати себе. Зараз цього вже не буде, він просто закриється. Найактивніший прошарок, який забезпечував надходження до бюджету, буде покидати цю країну. Це буде чергова хвиля вимушеної еміграції. Підприємці не будуть терпіти цього і залишатимуть Україну у пошуках кращої долі. А це найбільш активний, мотивований, освічений прошарок людей.
Окрім того, якщо у структурі видатків малого бізнесу податки становлять лише 10% від загальної суми, то решта припадає на оплату енергоносіїв, оренду, заробітну плату. Такого навантаження, яке є нині, ніхто витримати не може.
Уряд намагається обманути закони економіки, вважаючи, що це не закони природи і їх можна обійти. Але це не так. Відсутня стратегія розвитку та реформ. Уже восени ми відчуємо усе це сповна.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар