
Днями прем’єр Володимир Гройсман написав у соціальній мережі, що буцімто середня заробітна плата в Україні у жовтні цього року зросла до 9218 гривень. І це, мовляв, майже на чверть більше, аніж торік у жовтні (на 24,9%).
- Економіка України стабільно зростає 11 кварталів поспіль. А значить, створюється більше робочих місць, виникає конкуренція між роботодавцями. Як наслідок, з’являється потреба в професіоналах, яким готові платити гідну зарплату, - вважає прем’єр.
Збільшення доходів – це, звісно, добре. Особливо коли такі декларації закріплено не лише на папері. А їх людина відчуває у власному гаманці. Проте поряд із зростанням зарплат потрібно враховувати й інші фактори, які впливають на загальні доходи людини. Адже за даними експертів, насправді приріст реальної середньої зарплати з врахуванням інфляції становив 14,2% на рік, а не 25%, як каже керівник уряду.
Буцімто середня заробітна плата в Україні у жовтні цього року зросла до 9218 гривень, а в Чернівецькій області – лише 7128 гривень
На цьому тлі досить красномовними є цифри щодо нашої області. Ми також посідаємо перші місця за доходами. Але показники у нас, радше, з мінусовим показником. Якщо за цей же час у Тернопільській області суттєво зросли зарплати, і вона відірвалися з останнього місця, то тепер Чернівецька область стала регіоном із найменшою середньою зарплатою.
На Буковині середня заробітна плата (офіційно – ред.) становить лише 7128 гривень, а в сусідній Тернопільській – майже 7,3 тисячі гривень. Традиційно найбільше заробляють у Києві, Дніпропетровській та Донецькій області – 13,8 та приблизно по 10 тисяч гривень на місяць відповідно.
Також Україна залишається країною з найменшою середньою зарплатою в Європі. На другому від заду місці після нас – Молдова. У третьому кварталі 2018 року у них середня зарплата 384 долари на місяць, в Україні за цей же період середня зарплата – 329 доларів.
Але навіть тієї номінальної середньої заробітної плати часто українці не отримують. Бо заощадити на чорний день їм не вдається. За даними опитування, понад 40% українців живуть «від зарплати, до зарплати».
Згідно з даними опитування компанії Research & Branding Group, у листопаді 2018 року 43% жителів України заявили, що взагалі не мають заощаджень. Ще 9-10% респондентів повідомили, що мають заощадження на термін від одного місяця до двох місяців, 8% - на термін 3-4 місяці і 5% - на строк до шести місяців.
Як зазначають соціологи, порівняно з лютим 2017 року кількість українців, які не мають заощаджень, зменшилася на 4%, а кількість тих, кому заощаджень вистачило б менше, ніж на місяць, стало менше на 3%. Найбільше не мають заощаджень українців серед тих, кому за 60, а найменше - серед тридцятирічних і сорокарічних. Найбільше число українців, які не мають (на їхню думку) заощаджень, припадає на жителів обласних центрів, а найменше серед сільських жителів.
Зрозуміло, що війна на Донбасі, анексія української території не додає позитиву фінансовому клімату. А ще є суто внутрішні фактори – неефективний менеджмент, безгосподарність тощо.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Думка експерта

Водночас у нашому регіоні фактично не представлено великий бізнес. Тому у нас не вказується заробітна плата, яку показують великі підприємства. А малий, навпаки, показує мінімальну зарплату – для уникнення або мінімізації оподаткування.
Окрім того, у містах-мільйонниках вища зарплата через низку об’єктивних причин. Адже там вищі темпи розвитку ринку, більше відбувається фінансових операцій (наприклад, у банківському секторі, аніж у нашій області), більший ринок збуту продукції тощо. Наша область розташована на периферії, і це також впливає на рівень середніх зарплат.
Хоча порівняно з іншими регіонами, у нас на тисячу людей більша кількість підприємств, аніж в інших регіонах. Хоча в структурі оподаткування менша питома вага.
Також у нас понад 50% населення проживають у сільській місцевості. Де традиційно заробітна плата є нижчою, аніж у містах. Це специфіка нашого регіону.
На скільки реальна заробітна плата в регіоні може бути більшою, аніж це вказано офіційно – важко сказати. За різними оцінками, від 30 до 50% доходів люди отримують у «конверті». Тобто ці гроші у загальну суму не враховують. Це переважно стосується малого бізнесу. Реальна середня зарплата може бути десь на 30% вищою, аніж зазначено. Але в інших регіонах вона також вища, бо і там є велика частина бізнесу у тіні.
У нас багато наймають людей як найманих підприємців. Тому, зважаючи на систему оподаткування, вони щомісяця сплачують від 1 до 1,5 тисячі податків. І на цьому все. Як підрахувати їхні доходи?
До речі, у розвинених країнах малий бізнес приносить до 90% доходів, а у нас він формує лише 60-70% дохідної частини.

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар