
Те, за що підприємці боролися роками, вони отримали, та користі від того, як з козла молока. Так, уряд буцімто посприяв бізнесу і зменшив кількість податків, проте розмір тих, що залишилися, збільшив, а відтак краще не стало. Зменшив розмір єдиного соцвнеску, про що підприємці просили чи не найбільше, однак з умовами, виконати які за нинішньої скрути – те саме що підписати собі вирок.
Отже, вже понад місяць підприємці мають можливість отримати так звану пільгу на сплату єдиного соціального внеску – тобто платити не 34,7 відсотка, як торік, а лише 0,4 відсотка. Втім, аби мати на неї право, треба виконати щонайменше дві із 4 умов.
На 60 відсотків менше ЄСВ заплатять ті підприємці, котрі підвищать зарплати і платитимуть їх офіційно
Як пояснила начальник інформаційно-комунікаційного відділу ДПІ у Чернівцях Наталія Бальон, скористатися нормою щодо застосування ставки ЄСВ з коефіцієнтом 0,4 можуть лише ті страхувальники, які одночасно виконують такі чотири умови:
1) загальна база нарахування єдиного внеску в складі зарплати та/або винагород за цивільно-правовими договорами як мінімум у 2,5 раза перевищує загальну середньомісячну базу нарахування єдиного внеску за 2014 рік; або якщо загальна база нарахування єдиного внеску не перевищує в 2,5 раза, або більша за загальну середньомісячну базу нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік, то платник замість коефіцієнта 0,4 застосовує коефіцієнт, що розраховується діленням загальної середньомісячної бази нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік на загальну базу нарахування єдиного внеску за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода, за цивільно-правовими договорами (але в будь-якому разі коефіцієнт не може бути меншим за 0,4);
2) збільшити середню зарплата на підприємстві мінімум на 30 відсотків порівняно із середньою зарплатою за 2014 рік;
3) середня заробітна плата на підприємстві має бути не меншою за три мінімальні зарплати;
4) середній платіж на одну застраховану особу після застосування коефіцієнта має становити не менше 700 гривень.
Отже, лише за виконання усіх названих вимог діє зменшена на 60 відсотків ставка нарахувань і для зарплати, і для винагород за цивільно-правовими договорами. З 1 січня 2016 року цей коефіцієнт складе 0,6.
4700 гривень зарплати офіційно – тоді буде знижка
На папері все виглядає дуже гарно і принадно: хочеш гарну знижку – плати людям гідну зарплату. І, можливо, це було би дуже правильним і потрібним рішенням, якби економіка розвивалась і в країні все було гаразд. Але за нинішніх умов вигода від такої пропозиції уряду сумнівна. Ця норма буде вигідною тільки тим, хто мав «чорну» зарплатну бухгалтерію і платив офіційно на 30 відсотків менше, ніж неофіційно. А ось чесним підприємцям від цієї новації ніякої користі, тільки гірше буде.
Щоб скористатися запропонованою реформою, яка зараз діє і передбачена законом, потрібно виконати дві з чотирьох умов. Це підвищення зарплати порівняно із 2014 роком на 30 відсотків, і другий компонент – сума ЄСВ з кожного працівника має становити не менше 700 гривень. У результаті виходить, що зарплата на підприємстві має бути мінімум 4700 гривень і вище. Навряд чи бізнес сьогодні спроможний платити таку мінімальну зарплату, щоб скористатися коефіцієнтом, який запропонував уряд.
– Основним завданням ЄСВ є поповнення соціальних фондів, у тому числі й Пенсійного фонду. Тому надзвичайно важливо прораховувати різні сценарії розвитку подій. Ідея з детінізацією зарплат дуже хороша і потрібна. Справді дієвим інструментом у цій справі може стати зниження ставки єдиного соціального внеску, який сплачують підприємства з фонду заробітної плати, – коментує аналітик Центру громадської активності «Синергія» Артем Козменко. – Проте, чи насправді ця ініціатива допоможе збільшити надходження до бюджетних та позабюджетних фондів – не факт. У нинішніх умовах, коли підприємства змушені задумуватися про мінімізацію своїх витрат, вони будуть добре прораховувати, чи варто їм збільшувати фонд зарплати, щоб отримати знижку від держави для сплати ЄСВ.
«Бути чесним підприємцем ще довго буде невигідно»
Реформа уряду щодо зменшення єдиного соціального внеску – це дискримінація щодо тих компаній, які легально виплачували зарплати своїм співробітникам, вважають експерти. Зокрема, екс-очільник Національного агентства з питань державної служби Денис Бродський, коментуючи новацію, зазначив, що уряд знизив єдиний соціальний внесок до 16 відсотків для тих компаній, які були в тіні і готові з неї виходити. Якщо ти раніше не був у тіні, то плати той самий 41 відсоток.
– Мабуть, уряд припускає, що немає в країні чесних і відповідальних компаній, які багато років «по-білому» платять дуже немаленькі зарплати своїм працівникам. А це, між іншим, всі імпортні компанії, – сказав він. – Тепер такі компанії опинилися у менш вигідному становищі, ніж ті, хто одумався. Думаю про те, що бути в цій країні чесним і відповідальним громадянином і бізнесменом ще довго буде не вигідно.
Насправді, наївно сподівалися на те, що ініціатива зі зниженням ставки ЄСВ виведе зарплати з тіні. Ситуація, що складається в Україні, не сприяє цьому.
Що стосується фізичних осіб-підприємців, у тому числі й тих, які працюють на загальній системі, то з 1 січня 2015 року вони за кожен місяць повинні нараховувати ЄСВ незалежно від факту отримання доходів. Якщо доходу у звітному році або конкретному місяці не було, то потрібно самостійно визначити базу нарахування, проте платіж не має бути меншим від розміру мінімального страхового внеску. Раніше ЄСВ нараховували тільки за місяці, коли отримували дохід.
Проте і тут не все зрозуміло, оскільки у законі йде мова про «право» самостійно нараховувати ЄСВ у період, коли підприємець не отримав доходу чи прибутку, з метою збереження страхового стажу. Чітко не роз’яснено, а що ж буде, якщо підприємець не скористається таким «правом».
Юлія ХОРОШУН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар