
Це цілком справедливо, адже найбільше грошей – близько половини заробленого – тратимо на їжу. Нещодавнє дослідження компанії «Picodi» підтвердило, що за показником частки продуктових витрат Україна опинилась між Ефіопією та Камбоджею.
Не дивно, що розмови про можливе збільшення мінімальної зарплати незмінно викликають великий інтерес. Збіднілі українці бачать у подібних новинах надію хоч на якесь зростання доходів. Але, послухавши економістів, стає зрозуміло: найкращий спосіб не розчаровуватися – особливо не сподіватися.
Мінімальна зарплата не впливає на жодні виплати, дає можливість збирати більше податків, але при цьому новини про її зростання звучатимуть дуже гучно
Прогнози від Мінфіну
Цього разу інформпростір розбурхав Мінфін. У своєму листі про підготовку бюджетних запитів на 2024-2026 роки Мінфін спрогнозував зростання соціальних стандартів. Зокрема, прогнозний розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2024 року становитиме 7100 грн (на сьогодні мінімалка становить 6700 грн), з 1 липня 2024-го – 8000 грн, від 1 січня 2025-го – 8370 грн.
Нагадаємо читачам «Погляду», що законопроєкт №8431 про підвищення мінімальної заробітної плати до Верховної Ради передали ще 7 лютого 2023 року. Причому автори документу підвищували мінімалку набагато сміливіше і рішучіше. З 1 квітня 2023-го вона вже мала скласти 7370 грн, з 1 липня 2023 – 8107 грн, з 1 жовтня 2023 – 8918 грн. Тобто, суму, яку законодавці планували вже цього жовтня, у Мінфіні очікують не раніше 2026 року.
Експерти вважають, що зростання мінімалки до мінфінівських показників є цілком реальним.
– Це справді правильний прогноз, адже вже сьогодні ми бачимо, що середня зарплата почала зростати, – каже економіст Іван Хомич. – Зараз є прогнози щодо того, що війна закінчиться у середині 2024-го та розпочнеться відновлення економіки. В результаті зростатимуть як ціни, так і зарплати. І щоб синхронізувати це зростання, мінімальну зарплату потрібно поступово підвищувати.
На ріст доходів не сподіваймося
Водночас, нагадують економісти, доходи переважної більшості українців не залежать від зростання мінімальної зарплати. Через те, що багато хто отримує зарплати у конвертах, підвищення мінімалки означає не збільшення, а вибілювання українських зарплат.
– Зростання мінімальної зарплати означає не підвищення соціального стандарту, а зростання фіскального навантаження на малий та середній бізнес, – зазначає економічний аналітик Петро Драханчук. – Фактично це податковий інструмент держави. Після чергового зростання мінімалки «конвертна» частина зарплати зменшується, а офіційна збільшується. Відповідно, зростають податки, хоча доходи залишаються незмінними.
З тим, що зростання мінімалки означає просто збільшення навантаження на малий бізнес, економісти погоджуються.
– Зараз, коли зарплати особливо не зростають, це виглядає як спроба зібрати більше податків, – каже експерт. – У теперішній ситуації зростання мінімалки буде просто штовхати залишки бізнесів у тінь.
Є небезпека, до якої веде підвищення мінімалки – скорочення різниці між мінімальною та середньою зарплатами. Економісти кажуть, що для зростання економіки взагалі і для зростання продуктивності праці, зокрема, ця різниця має збільшуватися. Що менша різниця між мінімалкою та середньою зарплатою, то менше стимулів у людини ефективно працювати і більше заробляти.
Про недосяжний «золотий стандарт»
П. Драханчук вважає, що реально сприяти поліпшенню матеріального стану зараз могло б не збільшення мінімалки, а збільшення прожиткового мінімуму та мінімальних пенсій. Цей крок, каже експерт, мав би по-справжньому соціально значущий ефект.
– Раніше тарифну сітку бюджетників було прив'язано до мінімальної зарплати, зростання мінімалки призводило до зростання зарплат, – нагадує експерт. – Кілька років тому сітку від мінімалки відв'язали, і зараз вона прив'язана до прожиткового мінімуму для працездатних. В результаті після підвищення мінімалки зарплати бюджетників не переглядають.
Треба сказати, що у листі Мінфіну йдеться і про підвищення прожиткового мінімуму. 2024-го прогнозний загальний прожитковий мінімум має становити 2920 грн (на сьогодні він становить 2589 грн), 2025-го – 3183 грн, 2026 року – 3431 грн. Та експерти вважають, що цього мало.
На думку І. Хомича, для проведення адекватної соціальної політики мінімальна зарплата, прожитковий мінімум та неоподатковуваний дохід громадян мають бути однаковими. Та мінімалка більше, ніж удвічі перевищує прожитковий мінімум та ще й обкладається податками, а неоподатковуваний мінімум становить лише 17 грн.
І ось за таких абсолютно неадекватних неоподатковуваних та прожиткових мінімумів чиновники надмірно захопилися підвищенням мінімалки. Це дуже зручно: мінімальна зарплата майже не впливає на жодні виплати, дає можливість збирати більше податків, але при цьому новини про її зростання звучатимуть дуже добре, імітуючи псевдотурботу про людей.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар