
Як відомо, граючи у карти з шулером, не варто розраховувати на виграш. Звісно, спочатку будете вигравати, навіть зірвете невеликий "банк" і будете цілком упевнені, що з вами у карти грає справжній бовдур. Але коли оп’яніння виграшем минає, і ви уже програли навіть старенькі штанці, настає прозріння. Але запізно. Ви програли все.
У схожу ситуацію потрапила Україна. Під час тристоронньої зустрічі у Мінську між представниками України, Росії та так званих ЛНР та ДНР підписано спеціальний протокол.
Від України свій підпис поставив екс-президент Кучма, від Кремля – посол в нашій державі Зурабов, від терористів їхні ватажки.
Кучма домовився з російськими бойовиками про припинення вогню
Новоспечений миротворець президент Білорусі Лукашенко заявив, що це перший крок до стабілізації ситуації та встановлення миру на сході України. Проте, очевидно, через вроджений склероз забув наголосити, що до стабілізації ситуації доклав руку Путін та Москва.
- Ця довгоочікувана новина вселяє нехай і боязку, але надію на встановлення повного і безповоротного миру в цьому регіоні, - сказав він. - Але ми повинні чітко розуміти, що це тільки перший крок на довгому і важкому шляху. Належить подолати ще масу несподіванок і перешкод, щоб процес Мінського миру став незворотним і безповоротним.
Думка експерта
Ігор Гаврада, політолог, кандидат політичних наук

Так звані мінські домовленості стали черговою проміжною ланкою у затяжному конфлікті на сході. Не варто мати ілюзій, що вони принесуть мир. Ані терористи, ані особливо Путін не збираються виконувати режим припинення вогню. Цьому є численні підтвердження.
Тактично пауза в бойових діях, яка має назву "перемир'я", буде використана обома сторонами для перегрупування сил та укріплення позицій. В стратегічному вимірі мінські домовленості для Путіна вигідні для легалізації терористичних ДНР/ЛНР. Підписи самозваних лідерів під документом начебто надають їм політичної ваги, виводять їх на рівень легітимної сторони, з якою українська влада мала б домовлятися. Щоправда, те, що з українського боку документ підписав Леонід Кучма, який не займає жодної державної посади, зменшує вагу цього документа. Україна таким чином залишає для себе поле для маневру, адже жодна офіційна особа формально не ставила свого підпису під ним.
Ймовірно, що мінські домовленості перестануть бути остаточно актуальними, коли одна зі сторін збере достатньо сил для продовження бойових дій у вигідному для себе руслі.
Московські сепаратисти відповіли у притаманній їм манері людей з обмеженими розумовими здібностями, мовляв, плювати вони хотіли на ці домовленості.
- З приводу підписаних в Мінську угод: чого ви всі злякалися якогось папірця, протиснутого олігархами? Плювати ми хотіли на цей "мир", - написав самопроголошений народний губернатор так званої ДНР Губарєв у соцмережі.
Експерти після підписання цього протоколу забили у дзвони, мовляв, пункти домовленостей призведуть до розколу та федералізації країни. Хоча Президент України Порошенко відкидає такий варіант розвитку подій і запевняє, що ми єдина та неподільна країна.
- Мінські домовленості між Україною і бойовиками не передбачають федералізації, - заявив Президент України Петро Порошенко. - Ні про яку федералізацію, ні про яке відчуження в протоколі мова не йде і йти не може, Протокол передбачає відновлення і збереження суверенітету України на всій території Донбасу, в тому числі на тій, яку зараз тимчасово контролюють бойовики. Ця територія теж повернеться у правове поле України.
Проте поки політики нібито домовилися про припинення вогню, терористи з російськими окупантами продовжують обстрілювати та вбивати наших солдатів. Тим часом, Кремль перегруповує свої війська, підсилює їх та готується зробити сухопутний коридор до окупованого Криму.
Про що домовилися
1. Забезпечити двостороннє незастосування зброї.
2. Забезпечити моніторинг та верифікацію з боку ОБСЄ режиму незастосування зброї.
3. Провести децентралізацію влади, в тому числі шляхом прийняття закону України "Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" (закон про особливий статус).
4. Забезпечити постійний моніторинг на українсько-російському державному кордоні та верифікацію з боку ОБСЄ зі створенням зони безпеки у прикордонних районах України і РФ.
5. Невідкладно звільнити всіх заручників і осіб, яких незаконно утримують.
6. Прийняти закон про недопущення переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, які відбулися в окремих районах Донецької і Луганської областей України.
7. Продовжити інклюзивний загальнонаціональний діалог.
8. Вжити заходів щодо поліпшення гуманітарної ситуації в Донбасі.
9. Забезпечити проведення дострокових місцевих виборів відповідно до Закону України "Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" (закон про особливий статус).
10. Вивести незаконні збройні формування, військову техніку, а також бойовиків і найманців з території України.
11. Прийняти програму економічного відродження Донбасу і відновлення життєдіяльності регіону.
12. Надати гарантії особистої безпеки для учасників консультацій.
Документ підписали учасники тристоронньої контактної групи: представник голови ОБСЄ з врегулювання в Україні Хайді Тальявіні, другий президент України Леонід Кучма, посол Російської Федерації в Україні Михайло Зурабов.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар