
Орендна плата за землю є чи не основною статтею надходжень до бюджетів сільських рад. І що вона вища, то більше коштів.
Сільський голова села Михальча Сторожинецького району Захар Севчук розповідає, підвищення ставки оренди землі, найперше, змусить людей використовувати землю раціонально, і паї більше не будуть заростати бур`янами.
- У селі раніше була така земля, але нині її вже використовують належним чином. Люди дійшли до того, що краще паї віддати комусь в оренду, і отримувати за них 200-300 кілограмів зерна, чи плату у грошовому еквіваленті, ніж вона просто заростатиме. Якщо порівняти, то чотири роки тому пайових земель було 100% від усієї землі, а зараз їх лише 15. І, думаю, з часом усі землі, що колись розпаювали, буде хтось обробляти. І люди отримуватимуть з того певні матеріальні стимули, - підсумовує З. Севчук. - Коли розпаювали колгоспні землі, люди активно брали майнові паї – хто гараж, хто стайню, хто корівник. Аби землі побільше взяти, та і коштувала вона тоді копійки. Частину цієї землі люди потім здавали комусь в оренду.
Втім, уже тепер у селі є прецеденти, коли люди розривали договори, або зменшували площу, яку раніше орендували. Все через те, що або ці землі важко обробити, або орендна плата надто висока.
Сільський голова каже, що був й інший прецедент. Люди звільняли земельні ділянки від нерухомого майна і розривали договори, адже просто не користуються цією землею. А поки на ній є нерухоме майно, договір розірвати неможливо.
Проте і зараз орендна плата за землю дозволяє збагатити сільський бюджет. Звичайно, є ще надходження з акцизного збору, єдиного податку.
- Якщо якась сільська рада не проводила оцінку землі, наприклад, років 15 (а її потрібно робити раз на 5-7 років), відповідно, ставка зросте суттєво. Якщо людина платила 15 років тому 10 гривень орендної плати, то зараз ціна становитиме тисячу. Відповідно, для такої людини ставка оренди землі зросте у сто разів. Але користуватися землею за 10 гривень за нинішньої інфляції неможливо, - каже З. Севчук. – Тому побачимо, як буде далі.
Дійсно, нинішні новації у Податковому кодексі можуть обернутися геть протилежним боком. І замість очікуваного надходження до місцевих бюджетів, буде лише підвищення соціальної напруги, яка уже і так роз`ятрилася до межі. Частина орендарів, як це було уже у Михальчі, буде вимушена звернутися до органів влади з проханням розірвати договори оренди землі або ж переоформити права оренди на право власності, перейшовши зі сплати орендної плати землі на сплату земельного податку. А він є значно нижчим. Однак, приватизувати – надто довго, а орендувати – надто дорого. Ось і виходить, що деякі сельчани ризикують взагалі залишитися без наділів, в той час як родючого чорнозему буде вдосталь. Єдина умова – плати. А нема грошей – не буде і землі.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар